اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ فروشگاه آشنایی با زینگ خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما

بارنامه، که به اختصار BL یا BOL خوانده می شود (از عبارت انگلیسیBill Of Lading)، سندی است که توسط شرکت حمل صادر می گردد. صدور این سند به معنی این است که کالایی مشخص در محلی مشخص برای ارسال به مقصدی مشخص تحویل گرفته شده است.

از بارنامه در قوانین ایران تعریف دقیقی نشده است، اما در بند 1 ماده 383 قانون تجارت به صدور بارنامه اشاره گردیده است. در ماده 46 قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 1381 تسریع گردیده است که موسسه های حمل و نقل مسئول تنظیم دقیق بارنامه هستند و باید هویت و نشانی صحیح صاحب کالا و سایر اطلاعات مربوط را در آن درج نمایند و نسخ کافی اوراق مذکور را حداقل تا پنج سال از تاریخ صدور نگهداری کنند. لذا می توان بارنامه را به شرح ذیل تعریف نمود:

"بارنامه " اوراق بهاداری است که از طرف موسسه حمل و نقل صادر و مشخصات کالا و نام و آدرس گیرنده و فرستنده کالا و میزان کرایه و مشخصات تعداد و وزن کالا در آن قید می گردد.

انواع بارنامه رایج در حمل ونقل

 • بارنامه حمل با کامیون
 • بارنامه حمل با کشتی
 • بارنامه حمل با هواپیما
 • بارنامه حمل با قطار
 • بارنامه حمل سراسری؛ حمل با کامیون قطار کشتی
 • بارنامه حمل مرکب؛ حمل با کامیون کشتی قطار

بارنامه حمل با کامیون (برای جابه جایی کالا در داخل کشور  - بارنامه جاده ای داخلی)
این نوع بارنامه توسط دولت چاپ و طی مقررات از طریق سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در اختیار موسسات و شرکت های حمل ونقل قرار داده می شود. بارنامه جاده ای داخلی دارای شش نسخه می باشد که توزیع نسخ آن به شرح ذیل است.

 • بارنامه مخصوص گیرنده کالا (نسخه تمبردار)
 • بارنامه مخصوص سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای
 • بارنامه مخصوص راننده
 • بارنامه مخصوص فرستنده کالا
 • بارنامه مخصوص شرکت یا موسسه حمل و نقل

اطلاعات مندرج در بارنامه جاده ای داخلی:

 • اطلاعات عمومی: شماره بارنامه، سریال بارنامه
 • اطلاعات فرستنده و گیرنده: نام و نام خانوادگی و آدرس فرستنده، نام و نام خانوادگی و آدرس گیرنده
 • اطلاعات راننده: نام نام خانوادگی راننده، شماره شناسنامه و کد ملی راننده، محل سکونت، شماره گواهینامه، محل صدور و شماره کارت هوشمند، دفترچه کار راننده اول و راننده دوم
 • اطلاعات خودرو: شماره پلاک وسیله نقلیه، سری پلاک ،محل شماره گذاری، نوع بارگیر، کارخانه ساخت، شماره کارت هوشمند ناوگان
 • اطلاعات بار: نام محموله، وزن، نوع بسته بندی، تعداد بسته، مبدأ بارگیری، مقصد تخلیه
 • اطلاعات مالی: مبلغ کل کرایه، پیشکرایه، باقیمانده کرایه، حق پایانه، کمسیون دریافتی، حق بیمه پرداختی

ضمناً مهر و امضاء موسسه حمل ونقل در بارنامه درج و بارنامه می بایست به امضاء راننده و گیرنده کالا نیز برسد.


بارنامه حمل بین المللی با کامیون

اینگونه بارنامه ها که تابع کنواسیون حمل و نقل (CMR) صادره می شود راهنامه بین المللی (CMR) نامیده می شود. در بارنامه CMR (گیرنده محل تحویل کالا محل و تاریخ بارگیری حمل کننده فرستنده مشخصات کالا و شماره ترانزیت کامیون و نام راننده و مشخصات کالا شامل وزن، تعداد، نوع کالا، تعداد بسته ها، نوع بستته بندی و علامت و شماره ها قید می گردد. CMR می بایست به مهر ورود و خروج کشور مقصد ممهور گردد.

علاوه بر صادرکنندگان بارنامه، متقاضیان آن اعم از فرستندگان و گیرندگان یا رانندگان نیز می بایستی مقررات حاکم و ناشی از آن را رعایت نمایند که برخی از مقررات مرتبط به هر یک از آنان عبارت است از:

الف: صادرکنندگان (شرکت یا مؤسسه حمل و نقل)

 1. تنظیم یا تکمیل مندرجات بارنامه، به ویژه لحاظ نمودن کرایه حمل برابر قرارداد حمل؛
 2. صدور بارنامه از مبدأ قانونی شرکت به سایر نقاط کشور؛
 3. اخذ پروانه عبور برای بارهای ترافیکی و نیز صدور بارنامه جهت آنان؛
 4. صدور بارنامه تحت پوشش بیمه مسؤولیت حمل (مسؤولیت مدنی حمل کنندگان)

ب: فرستندگان

 1. اعلام مشخصات مرسل الیه و آدرس دقیق و صحیح محل بارگیری؛
 2. اعلام مشخصات گیرنده کالا و آدرس دقیق و صحیح محل تخلیه؛
 3. اعلام مشخصات کالا از نظر تعداد، وزن، ارتفاع، طول، عرض، نوع بسته بندی و…
 4. بارگیری به موقع ناوگان و اعزام آن به منظور جلوگیری از خسارتهای احتمالی.

ج: گیرندگان

 1. تخلیه به موقع ناوگان به منظور جلوگیری از پرداخت حق توقف؛
 2. پرداخت کرایه کل درج شده در بارنامه صادره توسط شرکت یا مؤسسه حمل و نقل به راننده کامیون، کامیونت یا تریلر حامل کالا

د: رانندگان

 1. نگهداری از بارنامه صادره جهت اخذ کرایه حمل در مقصد؛
 2. حضور به هنگام بارگیری بار؛
 3. عزیمت سریع پس از بارگیری در مبدأ برای به موقع رساندن کالا به مقصد؛
 4. حفظ و نگهداری از محموله بارگیری شده از زمان بارگیری تا زمان تخلیه؛
 5. حضور به هنگام تخلیه بار در مقصد باربری
دانلود اپلیکیشن اعلام بار زینگ ⇩
نظر شما
او ری موسوی:
مدت زمانی که راننده پس از بارگیری و دریافت بارنامه مجاز است تا محموله را به مقصد برساند چقدر است؟
سعید آذری:
اگر بارنامه فاقد آدرس دقیق محل تخلیه باشد و راننده در مقصد سردرگم گردد و صاحب بار در مقصد حاضر و احراز هویت نگردد تکلیف راننده چیست؟ آیا نباید راننده بدلیل حفظ سلامت اصل بار و مسئولیت بار آنرا به باربری صادرکننده بار عودت و تحویل دهد؟ جواب این سوال خیلی حیاتیست.
پاسخ زینگ:
بارنامه های قانونی که مورد پذیرش سازمان راهداری است، حتما به طور دقیق شامل آدرس، تلفن و نام تحویل گیرنده می باشد. راننده موظف است طبق قانون بار را به فرد مشخص شده تحویل دهد. در غیر این صورت باید با هماهنگی های دیگری با فرد فرستنده یا شرکت باربری و ... که در قانون پیش بینی نشده است، رفع اختلاف نمایند.

م.ه:
اگر راننده بارنامه را در شهر دیگری غیر از شهری که بارگیری کرده تهیه نماید. مرتکب خلاف شده است؟ مجازاتش چیست؟
مرتضی ظهرابی:
با سلام .من راننده نیسان هستم و در یک وانت تلفنی مشغول کار بودم . یک سوال دارم می خواستم بدانم مگر وانت تلفنی حق چاپ بارنامه جاده ای را دارد .چون بارنامه ای که به ما میده رو کاغذ عادی و بدون هیچ گونه تمبر یا سریال دولتی است لطفا راهنمایی کنید ممنون
پاسخ زینگ:
شرکت های حمل و نقل سبک بین شهری مجوز صدور بارنامه بین شهری برای وانت ها دارند. ولی بارنامه جزو اوراق بهادار و رسمی است و دارای شماره سریال و مهر برجسته می باشد.

سجاد بادفر :
بارنامه جعلی چه بارنامه ای میباشد؟
پاسخ زینگ:
بارنامه ای است که اطلاعات غلط در مورد بار در آن درج شده باشد بارنامه جعلی نام دارد. برخی مشتریان برای فرار از مالیات یا مخفی کردن جنس محموله، جنس محموله را به دروغ به شرکت باربری اعلام میکنند. در این مورد هم فرستنده، هم شرکت باربری (که بدون اطلاع از ماهیت کالا بارنامه را صادر میکند) و هم راننده ای که بار را تحویل میگیرد، متخلف محسوب می شوند. پلیس راه خودروی متخلف را توقیف کرده و موارد حقوقی نیز توسط مراجع ذیصلاح رسیدگی میشود.

:
باسلام خسته نباشی آیا میشه تو بارنامه نوشت تازمان تسویه بار امانت میباشد؟ باتشکر از همکاری حضرت عالی
پاسخ زینگ:
بار تحویل داده شده به راننده از لحاظ قانونی "امانت" محسوب میشود و برای همین بیمه ی خیانت در امانت نیز به آن تعلق میگیرد. نیازی به درج "امانت" در متن بارنامه نیست و راننده فقط بر اساس شرایط درج شده در بارنامه، بار را تحویل صاحب امانت می دهد.

..:
سلام،یک سوال، اگر بار مورد نظر را جهت حمل به مقصد، با خود راننده کامیون هماهنگ کنیم و بارنامه بگیرد، احیانأ حادثه ای رخ دهد، بیمه و شرکت صادر کننده بارنامه جوابگو خواهند بود؟ (برای وصول ضرر و زیان رسیده به صاحب کالا که همان گیرنده محسوب میشود) ممنون میشم که جواب روشن و نتیجه گیری کاملی بدهید.
پاسخ زینگ:
سلام. چنانچه بارنامه به صورت قانونی و با اطلاعات صحیح صادر شده باشد و ارزش واقعی کالا نیز در آن درج شده و حق بیمه آن به صورت صحیح محاسبه شده باشد، در صورت بروز خسارت، میزان خسارت وارده به کالا را کارشناس شرکت بیمه مشخص می نماید (که البته حداکثر برابر با سقف ارزش اعلام شده در بارنامه است) و شرکت بیمه به صاحب کالا پرداخت می نماید. شرکت صادر کننده بارنامه مسئولیتی در مورد پیگیری خسارت ندارد و صرفا به علت آشنایی سه طرفه با صاحب بار و راننده و شرکت بیمه، ممکن است برای رفع مشکل هماهنگی و وساطت نماید. بارنامه اصولا باید قبل از بارگیری صادر شود. در صورتی که قبل از صدور بارنامه، بار را به راننده می سپارید، باید به راننده اعتماد داشته و از صدور بارنامه اطمینان حاصل نمایید.

امیری:
سلام. درصورت تاخیر رساندن بار به مقصد صاحب بار چگونه می تواند از ضرر و زیان رسیده شکایت کند؟
پاسخ زینگ:
در صورتی که تأخیر در تحویل بار باعث فساد و آسیب به محموله باشد، دریافت خسارت از طریق بیمه قابل پیگیری است. در غیر این صورت شکایت از راننده با هماهنگی با باربری صادرکننده بارنامه، از طریق انعکاس شکایت به سازمان راهداری قابل پیگیری است.

علی افتخاری:
سلام خسته نباشید ببخشید امروز به ما اطلاع دادن با کد ملی پدرم بارنامه صادر شده میلیاردی کالا وارد شده در حالی که پدرم ۱۵ ساله از کارت پیله وری استفاده نکرده وبه گمرک نرفته چکار کنیم میشه راهنمایی کنید
پاسخ زینگ:
شما میتوانید از اداره دارایی لیست افرادی که به نام شما معاملاتی را ثبت کرده اند را دریافت کرده و علیه آنها شکایت ثبت نمایید. بدیهی است که رسیدگی به شکایت نیازمند طی مراحل قانونی و ارائه اسناد و مدارک از طرفین شکایت است.

پرویزنیازی:
اگر راننده بار را سالم به محل تحویل دهد و گیرنده از دادن کرایه امتناع کند تکلیف راننده چیست؟
پاسخ زینگ:
تحویل بار همانند همه فعالیت های تجاری است. نقد کردن وجه بر عهده خود راننده است همان طور که گرفتن پول از خریدار بر عهده فروشنده‌ی یک مغازه است. در صورت کلاهبرداری و عمل نکردن طرفین به شرایط معامله، قابل شکایت و پیگیری است.

سعید تیزرو:
با سلام. اگر کسی بار به باربری داده باشد و عکس بارنامه را برای گیرنده فرستاده باشد و بعد از آن فرستنده با گیرنده به مشکل بخورند، شخص فرستنده می تواند بار را از باربری تحویل بگیرد و بار را نفرستد؟ مرسی
پاسخ زینگ:
سلام. بارنامه سند مالکیت کالا نیست و فقط سند ارسال تحویل سالم محموله به راننده است. گیرنده نمیتواند به صرف داشتن بارنامه، ادعای مالکیت کالا را داشته باشد.

علی فتاحی 3882:
آیا وانت بار بارنامه میخواهد؟
پاسخ زینگ:
حمل بار با وانت به صورت بین شهری بارنامه نیاز دارد. درون شهر نیاز ندارد.

نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک logo-samandehi گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>