اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

گان و شان جراحی چیست ؟
گان و شان جراحی اتاق عمل لباسی است برای پوشش در محل اتاق عمل برای تمیزی و استریل مانده نقاط عمل جراحی.

گان جراحی ( Gun surgerygun)
گان جراحی به معنی: تفنگ، ششلول، تلمبه دستی، سرنگ امپول زنی و امثال ان، توپ، تیر اندازی کردن می باشد. گان جراحی نوعی لباس می باشد که پزشکان و پرسنل اتاق عمل از آن استفاده می کنند که به طور کلی دو دسته گان جراحی وجود دارد:

دستگاه

یک بار مصرف و چندبار مصرف
گان های یکبار مصرف که به دوصورت مچ کشدار و بدون مچ قابل استفاده است.بیشتر جراحان از نوع مچ کشدار آن استفاده می کنند. گان های به دو صورت استریل و غیر استریل عرضه می شود. بیشترین استفاده این لباس ها در اتاق عمل می باشد. گان های استریل در در پایان فرآیند دوخت داخل دستگاه استریل می شود و این گان ها کند زدایی و استریل شده و به صورت اتوماتیک بسته بندی می شود. ولی گان های غیز استریل به صورت دستی بسته بندی می شود.

گان چند بار مصرف این گان ها از پارچه های چندبار مصرف که عموما از پارچه های ترگال و عمدتا از جنس پنبه می باشد دوخته و آماده می شود. ویژگی مهم این لباس ها قابلیت چند باره استریل می باشد. و عمدتا از رنگ های سبز و آبی می باشند دلیل استفاده از رنگ های آبی و سبز در تولید گان جراحی نگاه کردن به رنگ آبی و سبز می تواند باعث تقویت دید جراح به اشیای قرمز از جمله احشای خون آلود شود. نگاه کردن جزئی به چیزی سبزرنگ یا آبی، می تواند چشم ها را به تغییرات رنگ قرمز حساس تر کند.

ویژگی های یک گان مناسب:

  • -هزینه مناسب
  • -قابلیت حفاظت
  • -راحتی
  • - تبادل هوایی مناسب

دستگاه

شان جراحی(انگلیسی: Surgical Drapes)
پارچه هایی استریل که قسمتی از بدن بیمار را که می خواهد تحت عمل جراحی قرار گیرد، از سایر قسمت های غیراستریل جدا می کند.

این شان های جراحی انواع مختلف دارد که عبارتنداز:

شان ساده: جهت پوشاندن قسمت هایی از بدن بیمار، میزهای لوازم جراحی و تخت های اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیرد.
شان مایو: این مدل از شان مانند روبالشی، برای پوشاندن میز مایو یا سینی مایو به کار می رود.
شان مخصوصه پا: این شان در عمل های جراحی دستگاه تناسلی یا ادراری و مقعدی مورد استفاده قرار می گیرد و پای بیمار که در رکاب تخت جای داده شده نیز توسط شان مخصوص پا، پوشانده می شود.شان ها قبل از استریل، به طرز مخصوصی تا می شوند تا استفاده از آن ها آسان باشد.
شان بزرگ سوراخ دار: بدن بیمار را می پوشاند و فقط ناحیه محل جراحی را بدون پوشش باقی می گذارد.
از شان جراحی برای جدا سازی نواحی غیر استریل از استریل استفاده می شود که این شان ها از پارچه ترگال چند بارمصرف تهیه و تولید می شود.چرا که استفاده از پارچه های چندبار مصرف باعث می شود بتوان شان ها را بعد از استفاده دوباره استریل و برای جراحی های بعد استفاده نمود.

گان و شان جراحی بیشتر در اتاق عمل ها استفاده زیاد دارند.


ویژگی های انتخاب یک گان جراح
لباس اتاق عمل (گان جراح) قابلیت حفاظتی در برابر خون و... را داشته باشد. لباس اتاق عمل بایستی راحتی جراح را بهمراه داشته باشد، وعموما قد گان جراح 140 سانتیمتر می باشد. گان جراح بایستی قابلیت تنفس داشته باشد یعنی هم در برابر خونابه مقاوم بوده و هم اینکه بتواند جریان هوا را از خود عبود دهد تا از عرق کردن پزشک خودداری نماید. به دلیل استفاده زیاد از گان جراح میبایست هزینه تولید شده لباس اتاق عمل پایین باشد، قیمت لباس اتاق عمل به نوع پارچه ای که جهت تولید استفاده شده است بستگی دارد و عموما از پارچه های اسپان باند یکبار مصرف جهت تولید این لباسها استفاده می شود. به طور کلی رنگ و مدل لباسهای اتاق عمل، بایستی جوری باشد که افرادی که لباس استریل پوشیده اند را از افرادی که لباس غیراستریل پوشیده اند را مشخص سازد.

لباس اتاق عمل مخصوص بیمار
لباس اتاق عمل بیمار نیز یکی دیگر از پوشش های لباس های اتاق عمل محسوب می شود که باید به صورت یکسان و یکرنگ باشد برای اینکه لباس بیمار در اتاق عمل به صورت گان پشت باز همراه با شلوار و کلاه می باشد دقت داشته باشید که لباس اتاق عمل برای بیماران حتما بایستی پشت باز بوده و عموما قد گان بیمار 110 سانت می باشد و از پارچه هایی با ضخامت 38 گرم استفاده می شود.

روش پوشیدن گان جراح
در اتاق عمل گان جراح بایستی توسط فرد سیار جراح بالا گرفته شده و از ناحیه گردنی نگه داشته شود و جراح با وارد کردن دست ها به درون آستین گان آن را بر تن می کند، از حرکات زیاد یا تکان دادن گان، جلوگیری شود. (به دلیل عدم نفوذ میکروارگانیسم های احتمالی در محیط پس از آن که سیرکولر Circular فرد سیار در اتاق عمل گان را از پشت به آرامی کشید، دست های جراح و کمک آن، از آستین بیرون آورده نشود.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>