اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

سوآپ های آزمایشگاهی یا Laboratory swap و کاربردهای آن ها
سوآپ آزمایشگاهی (Laboratory swap) یکی از ابزارهایی است که در تمام آزمایشگاه های زیستی به خصوص آزمایشگاه های کشت میکروبی یافت می شود. سوآپ آزمایشگاهی، در واقع از یک چوب باریک و نسبتا بلند تشکیل شده که در یک سر خود دارای پنبه است که این پنبه باید استریل باشد. سوآپ آزمایشگاهی کاربردهای متفاوتی دارد، اما معمولا از آن ها برای کشت دادن نمونه های میکروبی بر روی محیط کشت استفاده می شود.

دستگاه

سوآپ های آزمایشگاهی از جمله وسایل یک بار مصرف در آزمایشگاه ها به شمار می آیند و درست مانند گوش پاک کن بعد از یک بار استفاده باید دور انداخته شوند و دیگر قابل استفاده نیستند، زیرا اغلب این سوآپ ها دارای پنبه های استریل هستند. برخی از سوآپ ها در بازار وجود دارند که قابل اتوکلاو هستند و می توان از آن ها در دفعات مختلف استفاده کرد. سوآپ های آزمایشگاهی معمولا به صورت بسته های چندتایی در بازار وجود دارند و به فروش می رسند و از این رو باید در هنگام استفاده از سوآپ های یک بسته، به گونه ای عمل کرد که سایر سوآپ ها استریل بمانند، بدین منظور باید از دستکش برای برداشتن هر سوآپ از بسته آن استفاده کرد. برخی از سوآپ ها که برای کارهای دقیق مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب دارای بسته بندی تکی هستند.

ویژگی های فیزیکی سوآپ آزمایشگاهی
سوآپ های آزمایشگاهی چوبی اغلب از چوب درخت غان ساخته می شوند و معمولا طولی برابر با 15 سانتی متر و قطری در حدود 2٫5 میلی متر دارند. برخی از سوآپ ها می توانند از ترکیبات دیگری ساخته شده باشند به عنوان مثال سوآپ هایی هستند که جنس بدنه آن ها فلزی است یا از جنس پلی استر یا آلومینیوم ساخته شده اند که به برخی آن ها سوآپ های داکرون می گویند. سوآپ های داکرون که اغلب برای نمونه برداری های پرشکی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای لوله های استریل هستند که پس از نمونه برداری سوآپ در آن قرار می گیرد.

سوآپ های ریون، به جای پنبه در انتهای خود دارای الیاف ریون هستند که بسیار نرم و جاذب است و در جذب و انتقال نمونه به آن آسیبی نمی رساند و با استفاده از آن ها تغییری در نمونه ایجاد نمی شود. بدنه برخی از سوآپ ها با توجه به کاربردی که دارند ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال در سوآپ هایی که برای نمونه برداری از لوله های ادراری مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب بدنه سوآپ مستقیم است در حالی در مواردی که از سوآپ برای نمونه برداری از حلق و مری انجام می شود، بدن سوآپ ممکن است خمیده باشد.

دستگاه

انواع سوآپ

سوآپ سر پنبه ای
اکثر سوآپ هایی که برای کشت میکروبی و برای نمونه برداری از صحنه های جرم استفاده می شود، اغلب دارای سرهایی از جنس پنبه هستند. این نوع از سوآپ ها جذب بالایی دارند و بسیار مقرون به صرف هستند. اما کاربرد سوآپ های سر پنبه ای در فرایندهای استخراج DNA و PCR ممکن است، تداخل ایجاد کنند.

سوآپ ریونی
تقریباً مانند پنبه، ریون به طرز چشمگیری نرم و جاذب است و همچنین انتخاب اقتصادی مناسبی برای بسیاری از کاربردها در فعالیت هایی است که سواب پنبه ای مناسب نباشد.

ریون الیاف مصنوعی است که از خمیر چوب تولید می شود. االیاف ریون برای مجموعه زیادی از نمونه ها بسیار مناسب است. ریون در حالی که از مواد طبیعی تولید می شود، فرایند تولید آن باعث حذف هر عاملی می شود که می تواند به نمونه آسیب برساند یا در حمل و نقل نمونه و یا پردازش نمونه اختلال ایجاد کند.

نوک پلی استری
پلی استر یک فیبر مصنوعی است که از پلیمر ساخته شده است. فیبر پلی استر برای استفاده در جمع آوری نمونه ها در میکروبیولوژی و آزمون های PCR به کار می رود.

کاربرد اصلی سوآپ آزمایشگاهی
سوآپ های آزمایشگاهی، این ابزارهای ساده زمایشگاهی، کاربردهای فراوانی در آزمایشگاه های مختلف دارند که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می شود:

دستگاه

در نمونه برداری های پزشکی که برای تشخیص نوع باکتری یا ویروس آلوده کننده انجام می گیرد، از سوآپ استفاده می شود. نمونه گیری و انتقال نمونه ها از طریق سوآپ کمک می کنند که نمونه های مورد نظر با فلور طبیعی بدن کمتر آلوده شوند، در واقع با استفاده از سوآپ می توان به طور دقیق تری پاتوژن ها و عوامل آلوده کننده را از بافت های انسانی جدا کرد، از این رو در پزشکی و آزمایشگاه های تشخیص طبی سوآپ ها ابزارهای پرکاربردی هستند.

به عنوان مثال برای نمونه برداری از بخش های مختلف بدن نظیر نمونه برداری از بافت های بیمار حلق، بینی، گوش، دهان، چشم، راست روده یا رکتوم یا بررسی عفونت های ایجاد شده بر روی زخم ها می توان از سوآپ های پزشکی استفاده کرد. در کاربردهای پزشکی حتما باید از سوآپ هایی که دارای پنبه استریل هستند، استفاده شود. پس از نمونه برداری با سوآپ ها، بلاقاصله آن ها باید در لوله استریل مخصوص هر سوآپ قرار گیرند تا از ایجاد هر گونه آلودگی در آن ها جلوگیری شود.

در برخی از لوله های محافظ سوآپ محیط کشت قرار دارد که اغلب برای کشت برخی از باکتری های بی هوازی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برای کشت باکتری هایی که به محیط کشت هوازی و ویژه ای نیاز دارند، باید نمونه ها همراه سوآپ به محیط کشت انتقال داده شود و در تمام این مراحل حفظ شرایط برای آلوده نشدن نمونه های موجود در سوآپ اهمیت ویژه ای دارد.

یکی دیگر از کاربردهای سوآپ ها استفاده از آن ها برای پخش کردن نمونه های باکتریایی بر روی محیط کشت جامد است. سوآپ ها در مواردی که میزان باکتری انتقالی مهم نباشد، کاربرد دارد و زمانی که مقدار باکتری اهمیت داشته باشد، معمولا استفاده از سوآپ گزینه مناسبی نیست.

تفاوت بین سواب پنبه ای یکبار مصرف و سواب معمولی پنبه چیست؟

هنگامی که ما در زمان های عادی استفاده می کنیم، سوابپ های پزشکی یکبار مصرف و تفاوت بین سواب معمولی پنبه ما معمولا نیست، اما نسبت به سواب پنبه معمولی، سواب پزشکی یکبار مصرف اثرات استریلیزه بهتر است، به ویژه هنگامی که ما در درمان زخم کوچک، استفاده از اثرات استریلیزاسیون سواب پزشکی یکبار مصرف بهتر است.

بنابراین از لحاظ ضدعفونی سواب پنبه پزشکی یکبار مصرف، اثر بیشتر از معمول است، سابا پنبه پزشکی یکبار مصرف پزشکی معمولا حرفه ای استریلیزاسیون نیست، در هنگام استفاده تماس مستقیم با زخم، برای اثر خوب است، نه تنها معمولا در خانواده و در بعضی از واحدهای پزشکی و استفاده از سواب های پنبه ای پزشکی یکبار مصرف، بسیار مناسب برای کارکنان پزشکی نیز در کلینیک تأثیر خوبی دارد؛ سواب پنبه ای معمولی قابل مقایسه است.

مواد یکبار مصرف پنبه پزشکی بهتر از سواب معمولی پنبه است، یکبار مصرف سواب پنبه جاذب پزشکی با حرفه پزشکی، تولید پس از استریل کردن دمای بالا، اطمینان حاصل شود که خلوص مواد خام، غیر آلاینده، دوم چوب طبیعی، کنترل فرایند تولید از طریق سخت و هر سطح می تواند عملکرد آسپتیک را تضمین کند و پنبه پنبه پنبه پزشکی محکم بدون ناخالصی است، الیاف الاستیک، سواب پنبه سفید و معمولی با پنبه معمولی معمولی، درجه از فیبر از سواب پنبه پزشکی ساخته شده است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>