اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

راهکارهای زیادی برای دستیابی به شغلی با عنوان مدیریت کنترل پروژه وجود دارد که با توجه به نوع پروژه و غیره می تواند متفاوت باشد.

مدیریت

نقش و مسئولیت ها
مسئولیت افراد در جایگاه مدیریت کنترل پروژه با توجه به لیست مهارت ها می تواند متفاوت باشد. آن چه که در کنترل مدیریت پروژه ها باید در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر می باشد:

آنالیز و گزارش داده ها
آنالیز و گزارش داده ها می تواند در توسعه و پیش بینی دقیق از یک پروژه به عنوان ابزاری برای تصمیم گیری در مدیریت، کیفیت، بودجه، زمان بندی و کنترل موارد استفاده قرار گیرد.

مدیریت اجرایی
شناسایی راهکارها و پیش بینی ناهنجاری هایی در روند پروژه و انجام اقداماتی در زمینه اصلاح کردن آن ها از دیگر مواردی است که در مدیریت کنترل پروژه باید به آن توجه داشت.

مدیریت پایه
منظور از مدیریت پایه توسعه و مدیریت بر اساس اصول پایه می باشد.

کنترل کیفیت
شناسایی، اجرا و ارزیابی کنترل کیفیت برای پشتیبانی از کیفیت مدیریت پروژه به این قسمت از فعالیت مدیریت کنترل پروژه مربوط می شود.

کنترل برنامه
شناسایی، ارزیابی، اجرا و کنترل برنامه برای افزایش پیشرفت پروژه در مقایسه با جدول زمانبندی و هم چنین برآورد احتمالات در دسته کنترل برنامه قرار می گیرد.

نکاتی پیرامون کنترل برنامه
آن چه که کنترل پروژه مدیریت و برنامه ریزی می کند بدین ترتیب است:

  • شروع طرح و تهیه یک برنامه واقع بینانه برای پروژه
  • نظارت، پیش بینی، کنترل و گزارش به موقع و دقیق بر کارهایی که قرار بود انجام شود، کارهایی که قسمتی از آن در یک دوره انجام شده و تا به امروز ادامه دارد و کارهایی که برای تکمیل پروژه انجام خواهد شد، لازم است.
  • آخرین و یکی از پر اهمیت ترین نکات، شناسایی و مدیریت در خطا ها و کاستی هاست تا بتوان به موقع به برنامه ریزی اولیه برگشت و مطابق با زمان بندی پیش رفت.

کنترل هزینه
شناسایی، اجرا و ارزیابی کنترل هزینه ها می تواند در مدیریت هزینه های پروژه کمک کند. این امر در طول پروژه بسیار مهم و تأثیرگذار می باشد.

نکاتی پیرامون کنترل هزینه
از طریق کنترل هزینه، قیمت و بودجه در طول عمر پروژه مدیریت می شود. کنترل هزینه موارد زیر را در پی دارد:

  • با نظارت به موقع و دقیق، پیش بینی و گزارش هزینه انجام می شود.
  • و شناسایی زودهنگام و مدیریت مغایرت های احتمالی بودجه اجرا می گردد.

برای داشتن یک سیستم کنترل هزینه مؤثر، کنترل هزینه و برنامه ریزی طرح باید به صورت به هم پیوسته مدیریت شوند. متخصصان کنترل پروژه که هم برنامه ریزی طرح و هم کنترل هزینه را می شناسند قادرند با ادغام این دو، تغییرات احتمالی بودجه و برنامه را شناسایی و مدیریت کنند.

جنبه دیگر کنترل پروژه، برآورد هزینه پروژه است. برآورد هزینه، پایه ی اصلی کنترل هزینه و مدیریت آن است. تخمین هزینه فرایندی است که برای پیش بینی کمیت و یا قیمت منابع مورد نیاز طی اجرای یک پروژه، انجام می شود.به عنوان یک پیش بینی، در برآورد هزینه باید خطرات و عدم قطعیت ها را برطرف کرد.

در مرحله ی اول، از تخمین ها به عنوان ورودی برای برنامه ریزی بودجه، تجزیه و تحلیل هزینه ها، برنامه ریزی پروژه و هزینه های آن و فرآیندهای کنترل برنامه ریزی استفاده می شوند. برآورد هزینه از طریق تجربه و همچنین محاسبه هزینه های آینده و اعمال مدیریت در یک بازه زمانی مشخص، تعیین می شود.

نکات تکمیلی کنترل هزینه و زمان بندی
بعد دیگر کنترل پروژه، تجزیه و تحلیل هزینه و برنامه زمانبندی است. هزینه و تحلیل برنامه، تأثیر ریسک را در برنامه و هزینه پروژه ارزیابی می کند. برخی از نتایج تحلیل ریسک برنامه عبارتند از:

  • پیش بینی تاریخ تکمیل
  • احتمال اتمام در این تاریخ ها
  • شناسایی مهم ترین فعالیت ها

نتایج تحلیل ریسک هزینه

  • شناسایی مهم ترین خطرات برای هزینه پروژه
  • تعیین شرایط احتمالی مورد نیاز در برآورد هزینه برای دستیابی به سطح اطمینان مطلوب.

کنترل وقایع احتمالی
از دیگر مسئولیت هایی که افراد در جایگاه مدیریت کنترل پروژه باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند، شناسایی، اجرا و ارزیابی وقایع احتمالی در طول پروژه می باشد.

کنترل تغییرات
شناسایی و اجرای برخی از تغییرات در طول روند پروژه، آگاهی از چگونگی و زمان اجرای پروتکل ها از نکات مهم در کنترل تغییرات پروژه می باشد. آگاهی از این موارد از ایجاد اختلال در روند انجام پروژه جلوگیری به عمل می آورد. از دیگر مواردی که در کنترل تغییرات در روند پروژه مهم و تأثیرگذار است، به روز کردن اسنادی هم چون قراردادها و فرآیندهای مدیریت کیفیت پروژه می باشد.

وظایف و مسئولیت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، بخشی از مواردی است که فرد در جایگاه مدیریت کنترل پروژه باید به نسبت به آن ها آگاهی داشته باشد.

در صورتی که از شما از جمله افرادی هستید که در حال حاضر به عنوان مدیر کنترل پروژه در حال فعالیت هستید، توجه به این موارد می تواند در پیش برد اهداف در مسیری که در آن قرار دارید، به شما کمک کند. اگرچه آگاهی از این موارد می تواند در انجام هرچه بهتر فعالیت ها به شما کمک کند، اما در کنار آن ها یافتن مسیر مناسب با توجه به شرایط حاکم و طی کردن آن در طول مسیر به شما در این جهت یاری می رساند.

شما به عنوان فرد در جایگاه مدیریت کنترل پروژه چه مسیری را طی کرده اید؟ از چه ترفندها و راهکارهایی برای عبور از موانع استفاده کرده اید تا در زمینه حرفه ای خود موفق شوید؟ استفاده از چه منابعی را برای افرادی که تمایل به فعالیت در این عرصه دارند، پیشنهاد می کنید؟ در صورت تمایل می توانید نقطه نظرات خود در این زمینه را با ما و مشتاقان در این زمینه به اشتراک بگذارید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>