اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کفراژ

انواع کفراژبندی
کفراژبندی انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به کفراژبندی با استفاده از قالب های چوبی، قالب های فلزی، قالب های پلاستیکی، قالب های فایبرگلاس و پلیمری، قالب های لغزنده یا متحرک و قالب های ماندگار اشاره کرد. در ادامه به بیان توضیحات تکمیلی در مورد هر یک از آن ها می پردازیم.

کفراژبندی با استفاده از قالب های چوبی
در این روش برای کفراژبندی از چوب نئوپان و تخته های سه لا برای ساخت قالب استفاده می شود. این مدل کفراژ یا قالب ها، ساختار ساده ای دارند و استفاده از آن ها بسیار راحت می باشد. استفاده از چوب در قالب امکان افزایش اندازه قالب ها با استفاده از میخ و پیچ را فراهم می کند. از ویژگی های قالب های چوبی می توان به سبک بودن آن ها اشاره کرد. این گونه قالب ها به عنوان عایق های حرارتی مناسبی نیز شناخته می شوند. در کنار مزایای این گونه قالب ها، معایبی نیز وجود دارد که از جمله می توان به سرعت پایین در استفاده از آن ها مخصوصا در پروژه های بزرگ اشاره کرد. هم چنین از آن جایی که برای تولید این گونه قالب ها باید از چوب درختان استفاده شود، آسیب به محیط زیست را به همراه دارد.

معایب کفراژبندی با قالب چوبی

 • تخته های چوب در ابعاد، اندازه ها و اشکال مختلفی وجود دارند، به همین دلیل در هنگام استفاده از آن ها باید دقت کرد چرا که ممکن است درز های قالب های چوبی به خوبی به هم متصل نشده و جفت نشوند و به همین دلیل مخلوط آب و سیمان از درزها خارج شده و مقاومت بتن کاهش یابد.
 • سطح قالب های چوبی زیر بتن مسلح ناهموار است.
 • به دلیل نشت مخلوط آب و سیمان از درز قالب ها، کار روی زمین و در قسمت های زیر قالب بندی سخت شده ومی تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد.
 • در بعضی موارد ممکن است که قالب بندی چوبی قادر به تحمل وزن بتن نبوده و به دلیل مقاومت کم صفحات چوبی خم شود. حتی بعضا ممکن است تخته ها شکسته شوند.

مزایای کفراژبندی با قالب چوبی

 • ساخت قالب های چوبی در هر شکل و اندازه ای آسان است.
 • استفاده از قالب بندی چوبی برای پروژه های کوچک اقتصادی تر است.
 • در تولید قالب های چوبی می توان از الوارهای موجود در محل استفاده کرد.
 • وزن این قالب ها در مقایسه با انواع فلزی آن کمتر است.

کفراژ

کفراژبندی با استفاده از قالب های فلزی
یکی از پرکاربردترین انواع قالب ها، قالب های فلزی می باشند. بر خلاف قالب های چوبی، این گونه قالب ها از سرعت اجرایی بالایی برخوردار می باشد. از دیگر ویژگی های این گونه قالب ها می توان به حمل آسان آن ها، ایجاد سطوح صاف و استفاده آسان از آن ها اشاره کرد. اتصالات این گونه قالب ها بسیار ساده می باشد. به کارگیری این گونه قالب ها معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به وزن زیاد و هزینه بالای خرید آن ها اشاره کرد. از آن جایی که خرید کفراژ فلزی هزینه بالایی دارد می توان آن ها را اجاره کرد.

مزایای کفراژبندی با قالب فلزی

 • قالب های فلزی با مقاومت و با دوام هستند و عمر بیشتری دارند.
 • استفاده از قالب بندی فلزی موجب می شود تا سطح بتن داخل آن بسیار صاف و هموار باشد.
 • بیش از صد مرتبه می توان از این قالب ها استفاده کرد.
 • نصب و برداشتن قالب های فلزی راحت تر است.

کفراژبندی با استفاده از قالب های پلاستیکی
استفاده از این قالب ها در سازه های بتنی ساده صورت می گیرد. از ویژگی های این گونه قالب ها می توان به سبک بودن آن ها اشاره کرد. این گونه قالب ها به عنوان عایق عمل کرده و در برابر خوردگی مقاوم می باشد.

مزایای کفراژبندی با قالب های پلاستیکی

 • وزن این قالب ها کم است و هزینه ی کمتری دارند.
 • برای استفاده در قسمت های بزرگ مناسب هستند.
 • در صورتی که در هنگام حمل و نقل و استفاده از آن دقت شود می توان مجدداً از آن ها استفاده کرد که بسیار مقرون به صرفه است.

کفراژ

کفراژبندی با استفاده از قالب های فایبرگلاس و پلیمری
استفاده از کفراژهای فایبرگلاس در قالب بندی سقف صورت می گیرد. به کارگیری این گونه قالب ها به منظور سبک سازی سقف و پی های گسترده بتنی صورت می گیرد. از ویژگی های این گونه کفراژها می توان به ضریب امنیتی بالای آن ها و پایین آوردن وزن سازه به واسطه استفاده از آن ها اشاره کرد. این گونه کفراژها کاملا نفوذناپذیر بوده و از سرعت اجرایی بالایی برخوردار می باشند.

کفراژبندی با استفاده از قالب های لغزنده یا متحرک
کفراژهای لغزنده عموما به صورت هیدرولیک می باشند. استفاده از این کفراژها در زمانی که نیاز به بتن ریزی یکنواخت می باشد، صورت می گیرد. قالب های لغزنده در دو نوع افقی و عمودی وجود دارند. استفاده از کفراژهای افقی در مواردی مانند بتن ریزی تونل ها، لوله های آب و کانال های زهکشی صورت می گیرد. از کفراژهای عمودی نیز در ساخت سیلوهای بزرگ، برج های مخابراتی و تأسیسات ذخیره سازی مواد استفاده می شود.

کفراژبندی با استفاده از قالب های ماندگار
همان گونه که از نام آن ها پیداست، این گونه کفراژها ثابت بوده و به عنوان بخشی از سازه ساختمان شناخته می شوند. از جمله ویژگی هایی که این گونه قالب ها باید دارا باشند، با دوام بودن آن ها می باشد. اهمیت این امر در عدم جابه جایی و عدم ایجاد هرگونه تغییر شکل آن ها می باشد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>