اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

سنجش چشم با نمودار E chart یا Snellen
آزمایش ها و ارزیابی هایی که چشم پزشکان برای سنجش بینایی استفاده می کنند، با استفاده از نمودار E chart یا Snellen انجام می شود. این آزمایش برای سنجش بینایی و ارزیابی چشم که از چه فاصله ای توانایی دیدن دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه نمودار Snellen
این نمودار توسط چشم پزشک معروف هلندی هرمان اسنلن در دهه ی 1860 اختراع شد. البته در این نمودار تغییرات زیادی انجام شده است اما به طور کلی ساختار آن ها از 11 ردیف حروف بزرگ تشکیل شده است. بالاترین ردیف، همیشه با حروف بزرگ و بزرگ ترین سایز می باشد و به ترتیب تا آخرین ردیف سایز ها کم و کوچیک می شود.

سنجش چشم

دستورالعمل های استفاده از نمدار Snallen
در طی معاینه چشم شما توسط چشم پزشک معمولا در یک فاصه مشخص از شما می خواهند حروف را با استفاده از نحوه نوشتار آن ها دیده و بخوانید. اگر بتوانید کوچیک ترین ردیف حروف را در پایین ترین سطح بخوانید، بینایی شما در شرایط بسیار مناسبی می باشد.

"آزمایش 20/20" در یک تست چشم چیست؟
در ایالات متحده، نمودار اسنلن باید روی دیوار در فاصله تقریبی 6 متر (6.096) از چشم شما قرار بگیرد. از آنجایی که بسیاری از مطب های چشم پزشکان اتاق هایی به طول 6 متر ندارند در یک اتاق کوچتر ممکن است نمدار چشم در پشت صندلی در پشت بیمار آویزان شود و از آینه هایی استفاده کنند تا در فاصله ای شبیه سازی شده این 6 متر را در جلوی شما ظاهر کنند.بینایی 20/20 یک بینایی عادی محسوب می شود یعنی فرد می تواند کوچیک ترین علائم روی نمودار را در این فاصله به خوبی تشخصی دهند.
نمودار های چشم را می توان به روش های مختلف استفاده می شوند اما به طور کلی حرف E بزرگ نمایش داده می شود که هر ردیف از بالا بزرگ ترین اندازه رو به پایین این اندازه کوچک تر می شود. اگر شما در سنجش بینایی بتوانید ردیف های بالایی را تشخیص دهید ولی حروف پایین تر را نتوانید تشخیص دهید دید شما 20/200 در نظر گرفته می شود که حد بینایی شما بسیار ضعیف می باشد.
در آمریکا اگر حد بینایی شما به بهترین شکل اصلاح شود (یعنی برای رفع ضعف بینایی خود از عینک یا لنز استفاده کنید) و باز هم در تشخیص عاجز بماند کور قانونی محسوب می شوند.

سنجش چشم

نمودار "Tumbling E" یا E eye chart
در بعضی از موارد از نمدار اسنلن استفاده نمی شود یک مثال این است که فردی که آزمایش چشم دارد مثل یک کودک خردسال که الفبا را نمی شناسد یا خیلی خجالتی است که حروف را بلند بخواند یا بی سواد هستند یا دارای معلولیت هستند و با صدای بلند نمی توانند حروف را بیان کنند.
به جای نمدار اسنلن از نمدار Tumbling E استفاده می شود. نمودار E دارای همان مقیاس و همان استاندارد های اسنلن می باشد اما تمام حروف در جهت های مختلف 90 درجه قرار دارند که بیمار با استفاده از حرکات دست می توانند این آزمایش را انجام دهند و نمایش دهند حروف در چه جهتی راست، چپ، بالا، پایین قرار دارند.
مطالعات نشان داده است که سنجش بینایی با استفاده از نمودار E تقریبا مشابه آزمایش با نمودار اسنلن است.

محدودیت های نمودار چشم
نمودارهای چشم فقط حد بینایی را اندازه گیری می کنند. آنها به چشم پزشکان کمک می کنند تا تشخیص دهند که آیا نیاز به لنز و عینک برای دیدن در فاصله دور نیاز دارند یا خیر. اما نتایج خوب و دقیق را در یک آزمایش این چنینی نمی توان تشخصی داد و نیاز به انجام آزمایش دقیق تر می باشد.

نتیجه گیری

نمودارهای چشم، دید محیطی، درک عمق، درک رنگ یا توانایی درک کنتراست را اندازه گیری نمی کنند. نمودار های چشمی نمی توانند آسیب های چشمی، مانند فشار چشم، اندازه گیری فشار خون، گلوکوم، چشمان شما خشک تشخیص دهند. بنابراین آزمایش نمودار چشم فقط یک مؤلفه یک معاینه کامل چشم است که باید هر یک یا دو سال یک بار انجام دهید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>