اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

معاینه دقیق واژن، اطراف دهانه واژن و دهانه رحم برای بررسی علائم بیماری؛ "کولپوسکوپی" یا Colposcopy نامیده می شود که توسط یک دستگاه مخصوص به نام کولپوسکوپ انجام می شود.

در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر طبیعی نباشد ممکن است کولپوسکوپی توصیه شود. اگر پزشک ناحیه ای از سلول های غیر طبیعی در کولپوسکوپی مشاهده نماید نمونه ای از بافت آن را برمیدارد تا بعدا در زیر میکروسکوپ بیشتر بررسی شود.
بسیاری از زنان پیش از کولپوسکوپی اضطراب زیادی را تجربه می کنند به همین علت آشنایی با این کار می تواند احساس راحتی بیشتری به بیمار ببخشد.

دستگاه

چرا کولپوسکوپی انجام می شود؟
ممکن است علت آن مشاهده ناهنجاری در تست پاپ اسمیر یا معاینه لگن باشد. کولپوسکوپی برای تشخیص موارد زیر ممکن است استفاده شود:

زگیل تناسلی (ویروس HPV)
اطلاعاتی در مورد دهانه رحم
تغییرات پیش سرطانی بافت های دهانه رحم
تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
تغییرات پیش سرطانی در اطراف دهانه واژن
خطرات و عوارض کولپوسکوپی
این روش تشخیصی مطمئن بوده و به ندرت مشکلی ایجاد می کند. در موارد نادر عوارض نمونه برداری در حین کولپوسکوپی دهانه رحم ممکن است اتفاق بیفتد که عبارتند از:

خونریزی شدید
عفونت
درد لگن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
علائم و نشانه هایی که ممکن است بیانگر عوارض کولپوسکوپی باشند عبارتند از:

خونریزی که شدیدتر از قاعدگی معمولی تان است
لرز
تب
دل درد شدید
در صورت تجربه هر یک از موارد بالا پس از کولپوسکوپی، به پزشک مراجعه کنید.
برای آزمایش کولپوسکوپی چگونه آماده شویم؟
پزشک ممکن است موارد زیر را به شما پیشنهاد دهد:

طوری زمان بندی کنید که کولپوسکوپی رحم در مدت قاعدگی تان نباشد
یک یا دو روز قبل از این کار نباید رابطه جنسی از واژن داشته باشید
از یک یا دو روز قبل، نباید پد یا نوار بهداشتی استفاده کنید
دو روز قبل از کولپوسکوپی نباید داروهای مربوط به واژن استفاده کنید
می توانید پیش از مراجعه برای کولپوسکوپی مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنید
اضطراب پیش از کولپوسکوپی رحم
بسیاری از زنان تا زمان فرا رسیدن نوبت کلپوسکوپی، نگرانی زیادی را تجربه می کنند. اضطراب باعث می شود احساس ناراحتی و آشفتگی عمومی داشته باشید و تمرکز کردن و خوابیدن برایتان دشوار باشد.

زنانی که اضطراب زیادی را متحمل می شوند ممکن است در حین کار نیز درد بیشتری احساس کنند. زنانی که اضطراب بالا دارند بیشتر احتمال دارد که برای معاینه مراجعه نکنند.

برای غلبه بر اضطراب پیش از کولپوسکوپی اقدامات زیر می تواند مفید باشد:

هر سوالی دارید از پزشک خود در مورد این معاینه بپرسید
نگرانی های خود را روی کاغذ بنویسید
هر فعالیتی که شما را آرام می کند مثل ورزش، مدیتیشن یا ملاقات دوستان، انجام بدهید
برای بعضی افراد گوش دادن به موسیقی آرام بخش است بنابراین این افراد می توانند هدفون همراه خود بیاورند و در مطب با گوش دادن موسیقی خود را آرام کنند. از پزشک بپرسید آیا می توانید در حین معاینه هم به موسیقی گوش دهید یا نه. بعضی از زنان با گوش دادن موسیقی درد کمتری حس می کنند.

دستگاه

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟
این کار معمولا در مطب دکتر انجام می شود و ده تا بیست دقیقه طول می کشد. بر روی تخت به پشت دراز می کشید و پاهای خود را همانند وقتی که معاینه لگن یا پاپ اسمیر انجام میدهید، باز می کنید.

کولپوسکوپی چیست
کولپوسکوپی چگونه انجام می شود
دکتر اسپکولوم فلزی (speculum) را داخل واژن قرار می دهد. اسپکولوم دیواره های واژن را باز نگه می دارد تا دکتر بتواند دهانه رحم را ببیند.

پزشک ابزار مخصوصی که برای بزرگ تر دیدن بافت هاست به نام کولپوسکوپ در موقعیت تقریبا چند سانتیمتری دهانه واژن قرار می دهد. نور روشنی داخل واژن تابانده می شود و دکتر از داخل لنز (مثل میکروسکوپ) نگاه می کند.

دهانه رحم و واژن با پنبه ای پاک می شود تا مخاط سطح آن تمیز شود. احتمالا محلول سرکه یا محلول دیگری استفاده می شود. ممکن است این کار باعث احساس سوزش یا مور مور شدن بدهد. محلول کمک می کند سلول های مشکوک مشخص تر دیده شوند.

نمونه برداری (biopsy) چگونه است؟
اگر دکتر ناحیه مشکوکی را شناسایی کند نمونه کوچکی از آن برم یدارد. برای برداشتن نمونه از ابزار نمونه برداری تیز برای برش استفاده می شود. اگر چند ناحیه مشکوک دیده شود چند نمونه برداشته می شود. احساس بیمار در حین نمونه برداری بستگی به نوع بافتی که برداشته می شود دارد.

نمونه برداری از دهانه رحم (Cervical biopsy). نمونه برداری از دهانه رحم باعث ناراحتی خفیف می شود اما معمولا دردی ندارد فقط ممکن است کمی احساس فشار یا انقباض داشته باشید
نمونه برداری از واژن (Vaginal biopsy). نمونه برداری از بخش پایین واژن یا اطراف دهانه واژن دردناک است بنابراین ممکن است دکتر بی حسی موضعی استفاده کند تا دردی حس نکنید.

برای محدود کردن خونریزی ممکن است از یک محلول شیمیایی در ناحیه نمونه برداری استفاده شود.

پس از کولپوسکوپی
اگر دکتر نمونه برداری نکرده باشد پس از معاینه هیچ مشکل یا محدودیتی ندارید. ممکن است کمی لکه بینی یا خونریزی سبک از واژن ظرف یکی دو روز آینده تجربه کنید. اگر نمونه برداری داشته اید ممکن است درد در واژن یا اطراف دهانه واژن تا یکی دو روز، خونریزی خفیف واژن تا چند روز و یا ترشحات تیره رنگ از واژن را تجربه کنید.

نتیجه کولپوسکوپی
پیش از این که بیرون بروید از دکتر بپرسید چه زمانی نتیجه آماده می شود. شماره مطب را بگیرید و برای دریافت نتیجه تماس بگیرید. نتیجه کولپوسکوپی مشخص می کند آیا لازم است آزمایشهای دیگر یا اقدام درمانی انجام بدهید یا نه.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>