اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

قالب صنعتی

امروزه قالب سازی به بخش مهمی در صنعت کشور تبدیل شده است. تقریباً تمامی بخش های صنعتی از قالب ها و فرآیند قالب سازی استفاده می کنند. استفاده از لوازم قالب سازی برای تولید قالب های دقیق و کارآمد باعث می شود که فرایند تولید قالب ها با دقت بیشتری انجام شود و قالب های آماده شده کارایی بالاتری خواهند داشت.

قالب سازی صنعتی چیست؟

قالب سازی صنعتی را می توان در واقع فعالیتی نامید که به واسطه آن می توان با استفاده از ابزار و یا ماشین آلات خاص یک قطعه صنعتی را با استفاده از قطعه دیگر که قالب نامیده می شود ساخته و آن را فراهم آورد. قالب سازی صنعتی بخش مهمی از صنعت است که با استفاده از آن می توان قطعات صنعتی را در تعداد بالا تولید کرد.

برای ساخت قالب صنعتی باید از لوازم قالب سازی استفاده کرد. این لوازم بر اساس نوع قالب و کاربرد آن ها استفاده می شوند. از لوازم قالب سازی می توان به ابزار هایی مانند سنبه، سنبه برش، دستگاه های تراشکاری، دستگاه های CNC، کفشک های چدنی و فولادی اشاره کرد. هر کدام از این ابزارها بر اساس نوع قالبی که مورد نیاز است تا ساخته شود، استفاده خواهند شد.

البته برای ساخت قالب ها از لوازم قالب سازی متنوعی استفاده می شود که هر کدام از ابزار ها نیز بر اساس نیاز کاربر و نوع قالب ساخته شده استفاده خواهند شد. تعداد ابزار های که برای ساخت قالب استفاده می شود می توان از چند مورد به بیش از چند ده نوع ابزار متغیر باشد.

قالب سازی و انواع قالب

قالب سازی صنعتی را می توان یکی از کهن ترین روش های صنعتی در تاریخ نام برد. در طول تاریخ از قالب ها برای ساخت انواع ابزار ها و سلاح ها استفاده شده و از قالب های ساخت شمشیر گرفته تا قالب های ساخت ادوات کشاورزی، همواره از قالب برای ساخت ابزار ها و سلاح ها در تعداد بالا استفاده شده است.

به توجه به همین قدمت بالا قالب سازی و لوازم قالب سازی را می توان نوعی هنر طراحی به حساب آورد. تکنیک های ساخت قالب و روش های استفاده از لوازم قالب سازی در طول تاریخ دچار تغییر و تحول های بسیاری شده است. امروزه از قالب سازی برای ساخت انواع ادوات و ابزار ها و حتی تحقیقات علمی استفاده می شود.

دستگاه ها و لوازم قالب سازی صنعتی چه مواردی هستند؟

دستگاه ها و لوازم قالب سازی در واقع دستگاه هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان انواع قالب های صنعتی را ساخته و تولید کرد. این قالبهای صنعتی در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در حال حاضر قالب ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. البته این نکته را باید به یاد داشته باشید که هر کدام از این دسته ها نیز در نوع خود دارای بخش های جداگانه ای می باشند اما در حالت کلی قالب ها برای ساخت مواد فلزی و یا پلاستیکی استفاده می شود.به همین دلیل قالب ها در دو دسته قالب فلزی و یا قلب پلاستیکی تقسیم بندی می شوند.

1- قالب پلاستیک

از لوازم قالب سازی برای ساخت انواع قالب های مناسب با مواد پلاستیکی استفاده می شود. قالب های پلاستیکی دارای نوع های مختلفی می باشند. انواع قالب پلاستیکی عبارت اند از:

قالب های ترموست ها

برای ساخت این نوع قالب ها از لوازم قالب سازی مناسب باید استفاده کرد و این نوع قالب ها برای ساخت انواع ابزارها و وسیله های مورد استفاده قرار می گیرند. در این قالب ها مواد پلاستیکی به صورت خمیر وارد شده و در نهایت در داخل قالب سخت و سفت می شوند. از مواردی که با استفاده از این قالب ها می توان ساخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

باکالیت ها، ملامین ها، کامپوزیت ها، لاستیک ها و سیلیکون ها از جمله مواردی هستند که با قالب ترموست ها ساخته می شود. همانطور که گفته شد برای ساخت قالب ترموست ها باید از لوازم قالب سازی خاصی استفاده شود.با این کار این قالب ها برای ساخت این مواد پلاستیکی سخت به خوبی ساخته و پرداخته می شوند. قالب های ساخته شده برای این موارد باید فاقد هر گونه لب و زائده اضافی باشد تا نیاز به پرداخت کاری نهایی روی قطعات کم باشد.

قالب های ترموپلاست ها

لوازم ساخت قالب برای تولید این قالب ها نیز باید به نحوی انتخاب شوند که قالب های مناسب این گروه را بتوان به راحتی تولید کرد. از قالب ترموپلاست ها برای ساخت قطعات پلاستیکی نرم استفاده می شود. قطعاتی مثل پلی اتیلن، پلی پروپیلن، ای بی اس، پی وی سی پلی، کربنات و دیگر مواد پلاستیکی با استفاده از قالب ترموپلاست ها ساخته می شود.

همانطور که گفته شد لوازم قالب سازی استفاده شده برای ساخت این نوع قالب ها باید به دقت انتخاب شود چرا که از این قالب ها برای ساخت مواد پلاستیکی نرم استفاده می شود و به همین دلیل این قالب ها باید دارای اندازه دقیق و کارایی بالایی باشند تا نیاز به هر گونه پرداخت کاری بعد از ساخت قطعه از بین برود.

2- قالب فلزی

لوازم ساخت قالب فلزی بسیار متنوع است و برای ساخت قالب فلزی از ابزارهای تراش، سنبه کاری و دستگاه های برش استفاده می شود. با استفاده از این ابزار ها لوازم ساخت قالب می توان قالب های دقیق را تولید کرد و قالب های فلزی از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشند چرا که بعد از ساخت قالب دیگر نمی توان به راحتی آن ها را تغییر داد.

معمولاً از قالب های فلزی برای ساخت قطعات مهم در خودرو ها و دستگاه های مکانیکی استفاده می شود به همین دلیل قالب های فلزی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در هنگام ساخت قالب فلزی باید از ابزار ها و لوازم ساخت قالب مناسب استفاده کرد.

امروزه برای ساخت قالب از لوازم قالب سازی پیشرفته ای استفاده می شود. در ابتدا باید طرح و نقشه قالب ها در سیستم های رایانه ای طراحی و پیاده سازی شود. سپس نمونه اولیه قالب را با استفاده از ابزار ها و لوازم قالب سازی خاص مثل ماشین های تراش و دستگاه های لیزر یا دستگاه های CNC طراحی و تولید کرد.

بعد از اینکه قالب نمونه اولیه ساخته شد می توان دقت و صحت عملکرد آن را مورد بررسی قرار داد و در نهایت در صورت تائید قالب می توان از آن نمونه های بیشتری را تولید کرد تا برای ساخت قطعات در تیراژ بالا مورد استفاده قرار گیرند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>