اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

پلیمر ABS

در فرآیند تزریق پلاستیک از مواد اولیه ی متفاوتی برای ساخت محصولات پلاستیکی استفاده می شود. این مواد اولیه که اغلب پلیمرهای ترموپلاستیک و پلیمرهای ترموستی هستند می توانند طیف گسترده ای از محصولات مصرفی و صنعتی مورد استفاده در دنیای امروزی را تشکیل دهند.

پلیمر ABS یکی از انواع پلیمرهای ترموپلاستیک است که بخاطر ویژگی های منحصر به فرد و قیمت مناسب، در دسته ی پرکاربردترین پلیمرهای صنعت تزریق پلاستیک قرار می گیرد. این مقاله برای آشنایی هرچه بیشتر با این پلیمر و مزایا و معایب استفاده از آن در تزریق پلاستیک، به شما کمک خواهد کرد.

درباره ی پلیمر ABS

آکریلونیتریل بوتادین استایرن که با نام پلیمر ABSشناخته می شود، نوعی پلیمر ترموپلاستیکی بسیار متداول است که در فرآیند تزریق پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این پلیمر درواقع نوعی تری پلیمر است که از پلیمریزاسیون سه مونومر به وجود آمده است.

دمای انتقال شیشه ای ABS حدودا 105 درجه ی سانتیگراد است و به دلیل بی شکلی، نقطه ی ذوب چندان مشخصی ندارد. پلیمر ABS به دلیل داشتن سه جزء با قابلیت های خاص، ویژگی های هر یک از عناصر پلیمری خود را بروز می دهد و می تواند این خواص را با شدت بیشتر یا کمتری نشان دهد.

ساختار شیمیایی پلیمر ABS

همانطور که گفتیم پلیمر ABS از پلیمریزاسیون سه مونومر به نام های استایرن، آکریلونیتریل و بوتادین به وجود آمده است. فرمول شیمیایی این پلیمر گرمانرم به صورت زیر نوشته می شود:

(C8H8)x•(C4H6)y•(C3H3N)z)

هر یک از مونومرهای به کار رفته در این ترکیب دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که می توانند در ظاهر و ویژگی های این پلیمر تغییر ایجاد کنند:

 • آکریلونیتریل: مونومر آکریلونیتریل دارای مقاومت بسیار بالا در برابر دمای زیاد و مواد شیمیایی است. هرچه میزان این ماده در ساختار ABS بیشتر باشد مقاومت این پلیمر در برابر گرما و واکنش های شیمیایی بالاتر خواهد رفت.
 • بوتادین: وجود بوتادین استحکام پلیمر را در برابر فشار افزایش می دهد و سختی محصول نهایی را نیز بیشتر خواهد کرد. بنابراین قطعات پلاستیکی ساخته شده از ABS که دارای بوتادین بیشتری در خود هستند، سختی بالاتری دارند و مقاومت خوبی در برابر فشار از خود نشان می دهند.
 • استایرن: استایرن بیشتر در ABS به معنای شکل پذیری بهتر و سختی بالاتر محصول نهایی است.

هر چه میزان یکی از مونومرهای موجود در پلیمر ABS بیشتر باشد، خواص آن مونومر خاص به شکل واضح تری در ABS بروز پیدا می کند، اما به طور کلی ساختار ABS به صورت یک زنجیره ی طولانی پلی بوتادین است که با رشته های کوتاه تری از پلی استایرن کو آکرلونتریل قطع شده اند.

انواع پلیمر ABS و معرفی مونومرهای آن

اگر دوباره نگاهی به فرمول این پلیمر بیندازید متوجه خواهید شد که هر یک از عناصر ABS می توانند به نسبت های متفاوتی در آن وجود داشته باشند. پلیمرهای ABS بسته به ساختار شیمیایی و کمتر یا بیشتر بودن مونومری خاص در دو گروه ABS سیاه و پلیمر ABS شیری یا طبیعی قرار می گیرند. در واقع کم یا زیاد شدن مونومرهای گوناگون نه تنها درخواص پلیمر تأثیرگذار است بلکه می تواند شکل ظاهری آن را نیز تغییر دهد.

کاربردهای پلیمر ABS

پلیمر ABS دارای کاربردهای بسیار زیادی است و تقریبا می توان در بیشتر صنایع از آن استفاده کرد. استفاده از این پلیمر در فرآیند تزریق پلاستیک بسیار رایج است. از آنجا که ABS پلیمری در دسترس است می توان آن را در ساخت نمونه های اولیه از محصولی خاص به کار برد.نوع واکنش شیمیایی این ماده با مواد غذایی آن را برای ساخت ظروف نگهدارنده ی غذا نیز مناسب می سازد. ABS در جوشکاری نیز کاربرد دارد.

خواص پلیمر ABS

ABS به دلیل داشتن ترکیبات متنوع، دارای خواص گوناگونی است که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت بالای ماشین کاری
 • شکل پذیری خوب
 • مقاومت بسیار زیاد در برابر مواد شیمیایی، تنش و خزش
 • تعادل قابل قبول در مواجهه با گرما، ضربه، مقاومت سایشی
 • مقاومت کششی خوب
 • سختی سطح
 • دی الکتریک بودن
 • مقاومت بالا در برابر واکنش شیمیایی

کاربرد پلیمر ABS در تزریق پلاستیک

کابرد پلیمر ABS در تزریق پلاستیک بسیار گسترده است. بسیاری از قطعاتی که طی فرآیند تزریق تولید می شوند از جنس ABS هستند. تولید پوشش های محافظ، قطعات کامپیوتری همچون بدنه ی موس و کیبورد و همچنین ظروف نگهدارنده از جمله کاربردهای این پلیمر ارزان قیمت در صنعت تزریق پلاستیک هستند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>