اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

دستگاه cnc مینیاتوری

وقتی که در بازار به دنبال یک دستگاه سی ان سی ارزان برای کارگاه کوچک خود هستید، بدون شک دستگاه cnc مینیاتوری یکی از اصلی ترین گزینه های شماست. همانطور که از اسم دستگاه پیداست این دستگاه ها برای کارهای در ابعاد کوچک مناسب ترین گزینه هستند و سرمایه اولیه کمتری برای خرید نیاز دارند. البته طبیعی است که در برخی قسمت ها دارای محدودیت هایی هستند که برای تولید در حجم وسیع نمی تواند انتخاب ایده آلی باشد.

دستگاه cnc مینیاتوری چیست؟

دستگاه cnc مینیاتوری یک نوع دستگاه کوچک فانتزی و ارزان قیمت است که به عنوان نسخه کوچک دستگاه اصلی شناخته می شود و از لحاظ کارایی و نحوه عملکرد تفاوت چندانی با دستگاه های اصلی ندارد. اصلی ترین تفاوت این دستگاه به وزن آن و همچنین ابعاد میز دستگاه برمی گردد که طبیعتاً قابلیت های دیگری مانند اندازه محورها و سرعت گردش الکتروموتور را هم تحت تأثیر قرار می دهد. این ویژگی ها باعث می شود که دستگاه سی ان سی رومیزی انتخاب مطلوبی برای کارگاه های کوچک و کارگاه های خانگی باشد.

ابعاد دستگاه سی ان سی مینیاتوری

مهم ترین چیزی که در دستگاه cnc مینیاتوری تغییر کرده ابعاد میز دستگاه است که طبیعتا سایر قسمتهای دستگاه هم با توجه به آن تغییر کرده است. در حال حاضر نمونه های مختلفی از این دستگاه ها در بازار وجود دارد که کوچک ترین آنها دستگاه سی ان سی رومیزی 10 * 10 سانتی متر است. معمولاً بزرگ ترین دستگاهی مینیاتوری در بازار دستگاه سی ان سی رومیزی 120 * 120 سانتی متر است و در این حد فاصل دستگاه هایی با ابعاد 30 سانتی متر و 50 سانتیمتر هم وجود دارد.

این ویژگی ها و قابلیت ها نشان می دهد که علیرغم کوچک بودن اندازه دستگاه cnc مینیاتوری می توانیم انتظار داشته باشیم که از لحاظ کاربرد و طراحی تنوع بالایی داشته باشد و امکان استفاده از آن در حوزه های مختلف فراهم باشد. نکته مهمی که در مورد ابعاد دستگاه سی ان سی کوچک مطرح می شود این است که قطعه کار باید متناسب با اندازه دستگاه باشد.

تعداد محورهای دستگاه فرز cnc کوچک

دیدگاه اشتباهی که در برخورد با دستگاه های سی ان سی کوچک وجود دارد این است که کوچک بودن ابعاد دستگاه نشان دهنده محدودیت در عملکرد آن است، اما این یک دیدگاه کاملاً غلط است و دستگاه cnc مینیاتوری از بسیاری از جهات و عملکرد به دستگاه های بزرگ و صنعتی شباهت دارد.

به عنوان مثال می توانیم به دستگاه فرز سی ان سی کوچک اشاره کنیم که در مدل های سه محور و 4 محور در بازار موجود هستند. دستگاه فرز سی ان سی سه محور دارای سه محور اصلی برای پوشش دادن xyz است که معمولاً برای نمونه کار های دو بعدی بهترین انتخاب ممکن است. البته لازم به ذکر است که محور z با توجه به ارتفاع تنظیم می شود و دو محور دیگر مربوط به میز کار هستند.

این در حالی است که دستگاه فرز سی ان سی چهار محور علاوه بر محور اصلی دارای یک محور ترکیبی هم هست که برای پوشش دادن برش های عمقی اهمیت دارد و در ایجاد نمونه کار های سه بعدی استفاده می شود. این موضوع نشان می دهد که علیرغم کوچک بودن دستگاه cnc مینیاتوری می توانیم از لحاظ عملکرد و کارایی آن را با دستگاه های بزرگ مقایسه کنیم.

مزایای دستگاه سی ان سی رومیزی

طبیعتاً کوچک بودن دستگاه از جهات مختلف می تواند محدودیت هایی برای آن ایجاد کند که بزرگ ترین محدودیت آن عدم توانایی در کار روی قطعه کارهای بزرگ است. اما در عین حال برای یک دستگاه cnc مینیاتوری چند مزیت بزرگ وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب و راه اندازی آسان در هر لحظه و در هر مکان
  • امکان استفاده در یک فضای محدود حتی به اندازه سطح یک میز کوچک
  • قدرت مانور بالا در کار روی قطعات کوچک
  • قیمت ارزان و میزان استهلاک پایین
  • دقت بالا در حد یک میکرومتر

کاربرد دستگاه سی ان سی مینیاتوری

باید قبول کنیم که در ابعاد کوچک و در مقیاس های مینیاتوری دستگاه های رومیزی انتخاب مطلوبی هستند و از لحاظ اقتصادی هم کارگاه های کوچک را به خوبی حمایت می کنند. کسانی که به فکر کسب درآمد از طریق راه اندازی کارگاه سی ان سی هستند و سرمایه آنها برای یک کارگاه کوچک کفایت می کند می تواند در حوزه های زیر به کسب درآمد بپردازند

  • برشکاری و حکاکی انواع تابلو های کوچک در ابعاد فانتزی
  • امکان حکاکی روی جواهرات و سنگ به خصوص در کارگاههای جواهر سازی
  • امکان برش کاری و منبت کاری روی انواع تخته های چوب
  • امکان حکاکی های دو بعدی و سه بعدی روی انواع چوب
  • امکان استفاده از دستگاه برای کار روی فلزات

قیمت دستگاه cnc مینیاتوری

در مطالب قبلی اشاره کردیم که قیمت دستگاه های سی ان سی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که مهم ترین فاکتور ویژگی ها و خصوصیات ذاتی آنهاست. بنابراین طبیعی است که این دستگاه ها را به عنوان یک دستگاه ارزان قیمت معرفی کنیم که قیمت آنها در برخی موارد به چند در صد دستگاه های اصلی می رسد. چیزی که در بازار وجود دارد این است که قیمت این دستگاه ها از 10 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان متغیر است که با توجه به شرایط فنی و ویژگی های ساختاری آنها تغییر می کند.

خرید دستگاه سی ان سی رومیزی

با وجود همه مواردی که گفته شد باید بپذیریم که انتخاب دستگاه cnc مینیاتوری به این سادگی ها نیست و تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. شاید در نگاه اول برای شما فقط ابعاد دستگاه و اندازه میز اهمیت پیدا کند. اما باید قبول کنیم که کارکرد این دستگاه ها صرفاً به اندازه میز دستگاه محدود نمی شود و همین تغییر ابعاد می تواند اندازه محورها و در کنار آن قدرت الکترو موتور دستگاه سی ان سی را هم تحت تأثیر قرار دهد.

این نشان می دهد که در خرید دستگاه cnc مینیاتوری باید فاکتورهای مختلف مانند سنجش قدرت الکتروموتور، سرعت گردش اسپیندل، تعداد محور دستگاه و اندازه محورها، نوع ابزار برشی استفاده شده در دستگاه و همچنین شرایط نصب و راه اندازی آن در نظر گرفته شود. ضمن اینکه در بازار دستگاه فرز سی ان سی دست دوم و دستگاه فرز سی ان سی اقساطی هم وجود دارد که شرایط آنها هم خاص بوده و برای بخشی از کارگاه ها بهترین انتخاب ممکن هستند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>