اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کاربرد دستگاه cnc در نجاری

یکی از مواردی که احتمالاً در صنعت بسیار با آن مواجه می شوید، کاربرد دستگاه cnc در نجاری و در نتیجه تولید مصنوعات چوبی است. اگرچه به کارگیری دستگاه سی ان سی فلزات در بسیاری از حوزه ها به یک موضوع قطعی تبدیل شده، اما هنوز هم این دستگاه ها محبوب ترین انتخاب برای تولید سرویس مبلمان و منبت کاری روی قطعات چوبی هستند. به همین دلیل حتی دستگاه سی ان سی چوب رومیزی و دستگاه سی ان سی چوب کوچک هم طرفدار دارند.

کاربرد دستگاه cnc در نجاری به چه صورت است؟

دستگاه های سی ان سی قابلیت های جالب توجهی دارند که از برش های معمولی گرفته تا حکاکی و پیاده سازی طرح روی چوب را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. بنابراین استفاده از یک دستگاه سی ان سی در کارگاه نجاری، فارغ از نوع محصولات تولیدی آنها می تواند بسیار متنوع و کارآمد باشد. مثلاً از یک دستگاه سی ان سی می توان برای اهداف زیر استفاده کرد:

  • برش دادن چوب در اندازه های مختلف با دقت بسیار بالا
  • آماده سازی قطعات چوبی به صورت منبت آماده برای کار در سرویس های چوبی
  • حکاکی روی چوب و پیاده سازی طرح های مختلف
  • تراش دادن سطح چوب به منظور برداشتن یک لایه از آن به صورت یکنواخت
  • به کارگیری دقت دستگاه برای ظرافت در طراحی به ویژه در تولید سرویس مبلمان

مبنای خرید دستگاه سی ان سی برای نجاری

حالا فرض بگیرید که شما یک کارگاه نجاری دارید و به فکر انتخاب یک دستگاه دقیق برای بهبود کیفیت تولیدات خود هستید. اینکه کارگاه شما در چه زمینه ای فعالیت کند و اندازه کارگاه به چه صورت باشد فاکتور مهمی در انتخاب نوع دستگاه و اندازه آن محسوب می شود. حالا شما می توانید بر مبنای فاکتورهای زیر دستگاه خود را انتخاب کنید:

  • شرکت های بزرگ نیاز به یک دستگاه سی ان سی چوب تخصصی با ابعاد بزرگ دارند
  • در یک کارگاه کوچک یا یک کارگاه خانگی دستگاه سی ان سی چوب کوچک و دستگاه سی ان سی چوب رومیزی انتخاب بهتری است
  • در کارگاه تولید سرویس مبلمان و کارگاه تولید سیسمونی نوزاد، دستگاه سی ان سی چند کاره انتخاب بهتری است.
  • در کارگاههای منبت کاری به ویژه در سرویس مبلمان استفاده از دستگاه سی ان سی پنج محور پیشنهاد می شود
  • در یک کارگاه کوچک با تولید محدود دستگاه فرز سی ان سی دو محور و سه محور انتخاب ارزان تری است.

اهداف به کارگیری دستگاه سی ان سی در نجاری

با خرید این دستگاه ها، صاحب یک دستگاه پیشرفته می شویم که امکان برنامه نویسی حرفه ای آن وجود دارد و کنترل دستگاه به کمک نرم افزار انجام می شود.

با توجه به اینکه قبلا در محاسبات دقیقی برای برنامه نویسی دستگاه سی ان سی انجام گرفته، کیفیت دستگاه در سطح عالی و برش های آن با دقت میلی متری انجام می شود. اما از یک دستگاه در کارگاه نجاری می توان برای اهداف زیر استفاده کرد:

ابزار زنی لبه چوب با دستگاه سی ان سی

وجود ابزار در لبه های چوب به عنوان یکی از اصلی ترین شیوه های زیبا کردن مصنوعات چوبی محسوب می شود. امروزه دیگر صرفاً به صاف کردن و صیقلی کردن سطح چوب بسنده نمی شود و طراحان محصولات چوبی سعی می کند که لبه های آن را با شیوه های مختلف ابزار زنی کنند. با توجه به اینکه دستگاه تراش سی ان سی به خوبی می تواند لایه های زیرین را پوشش دهد، امکان استفاده از آنها برای ابزار زنی لبه چوب مطابق با الگوهای مختلف وجود دارد و نرم افزار هم وظیفه کنترل آن را بر عهده می گیرد.

باربرداری سطح چوب به صورت یکنواخت

یکی دیگر از وظایفی که در جریان کاربرد دستگاه cnc در نجاری انتظار می رود، باربرداری یکنواخت سطح چوب و در حقیقت برداشتن یک لایه از سطح آن است. این کار معمولاً توسط دستگاه فرز و به طور ویژه توسط دستگاه روتور انجام می گیرد. نحوه انجام کار به این صورت است که تولیدکنندگان برای ایجاد ضخامت کافی و همچنین ایجاد یک سطح یکنواخت و یک پارچه نیاز دارد که یک لایه از سطح چوب را بردارند.

با توجه به هزینه بالایی که کاربرد دستگاه cnc در نجاری دارد کارگاه ها ترجیح می دهند که برای برداشتن یک لایه یکنواخت از سطح چوب از ابزارهای ساده تری مانند اره یا دستگاه های مکانیکی استفاده کنند و دستگاه سی ان سی را بیشتر برای کاربردهای حساس و پیچیده به کار ببرند. در عین حال برای برداشتن لایه های ظریف و دقیق می توان دستگاه سی ان سی را استفاده کرد.

حکاکی و ایجاد شیار در جریان کاربرد دستگاه cnc در نجاری

یکی دیگر از مواردی که اتفاقاً در مجاری ها و به طور ویژه در کارگاههای تولید محصولات چوبی کاربرد دارد، حکاکی سطح چوب و ایجاد شیار به شیوه های مختلف است. در حقیقت حرکت ابزار برشی با استفاده از دستگاه فرز سی ان سی یا حرکت قطعه کار در دستگاه تراش سی ان سی منجر به برش هایی روی چوب می شود که ممکن است یک طرح خاص یا حتی یک نوشته باشد.

بنابراین کاربرد دستگاه cnc در نجاری این امکان را به ما می دهد که در بحث تولید تجهیزات و محصولات چوبی مختلف فعالیت کنیم و مسیر های بسیار متنوعی برای کسب درآمد داشته باشیم. حتی این امکان برای ما وجود دارد که برش های خود را به صورت قطعه کار و در قالب منبت انجام دهیم تا برای تعمیر سرویس مبلمان به کار گرفته شوند و یک منبع تصویب درآمد برای کارگاه ما باشد.

ایجاد طرح های گل نقطه ای

این به طور ویژه در مورد دستگاه فرز سی ان سی صدق می کند. در دستگاه فرز سی ان سی قطعه کار بر روی میز دستگاه یا برروی یک ابزار نگهدارنده گرفته می شود و ابزار برشی با استفاده از اسپیندل و به کمک محورها در اطراف آن چرخانده می شود. از طرف دیگر ابزار برشی می تواند برای سوراخ کاری و حفاری های مختلفی انجام می شود که ممکن است به صورت طرح های گل نقطه ای باشد و برای زیبا سازی سطح چوب به کار گرفته شود.

بنابراین دستگاه سی ان سی می تواند ابزار خوبی برای پیاده سازی الگوهای ظریف و زیبا روی سطح چوب بوده و به کارگاه های نجاری اجازه می دهد که قدرت مانور بیشتری برای پیشی گرفتن از رقبا و مواجهه با تولیدات آنها داشته باشند.

برش معمولی چوب یا برش های سه بعدی

آخرین موردی که کاربرد دستگاه cnc را در نجاری توجیه می کند، استفاده از دستگاه برای انجام برش های معمولی و برش های سه بعدی است. معمولاً نجاری ها برای برش های معمولی تمایل چندانی به استفاده از دستگاه سی ان سی ندارند و ترجیح می دهند که از دستگاه های ارزان تری استفاده کنند. اما وقتی که بحث انجام برش های سه بعدی و اصطلاحاً برش های دقیق و پیچیده می شود، این دستگاه سی ان سی است که خودنمایی می کند و می تواند ما را به برش های فوق العاده دقیق و باکیفیت برساند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>