اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

کاربرد دستگاه cnc در جواهر سازی

اگرچه صنعت جواهرسازی قرن ها سابقه دارد، اما به کارگیری دستگاه CNC در جواهرسازی می تواند ما را به محصولات منحصر به فرد و هنری برساند. ابزارهای مختلفی در حوزه جواهرسازی به کار گرفته شده اند که تاکنون به خوبی از انجام این وظیفه بر آمده اند.

اما به نظر می رسد که استفاده از تکنولوژی سی ان سی می تواند جواهر سازی را وارد یک مسیر جدید و پیشرفته کند که احتمال موفقیت جواهرساز ها در این زمینه هم بالاست.برای درک بهتر کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی می توانیم حوزه های مختلفی را بررسی کنیم:

 • دستگاه CNC در جواهرسازی چگونه به ساخت حلقه کمک می کند؟
 • ماشین های سی ان سی در قالب گیری چه نقشی دارند؟
 • یک دستگاه سی ان سی چگونه آماده سازی جواهرات را تکمیل می کند؟
 • نقش ماشین های cnc در حکاکی جواهرات به چه صورت است؟
 • نقش دستگاه CNC در جواهرسازی با توجه به کار روی فلزات مختلف
 • توانایی دستگاههای سی ان سی در کار بر روی مواد مختلف
 • ماشین آلات cnc در صیقل دادن جواهرات

برای درک بهتر این موضوع هر کدام از این بخش ها را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد تا ببینیم که آیا خرید یک دستگاه سی ان سی برای جواهرسازی توجیه پذیر است یا خیر؟

دستگاه CNC در جواهرسازی چگونه به ساخت حلقه کمک می کند؟

روش متداول برای تولید جواهراتی مانند حلقه ها و گوشواره ها، ریخته گری فلزات مانند طلا و موارد مشابه است. در این شیوه ابتدا قالب ریخته گری آماده شده و پس از ذوب فلز فرآیند ریخته گری انجام می شود. بعد از خنک شدن و سخت شدن فلز، امکان جدا کردن آن از قالب وجود دارد و در فاز بعدی مرحله پردازش انجام می شود.اما وقتی که بحث استفاده از دستگاه CNC در جواهرسازی مطرح می شود، نیازی به قالب گیری یا ذوب کردن فلز نیست و بلافاصله با استفاده از ماشینکاری می توان آن را در سریع ترین زمان ممکن آماده کرد.

آماده کردن یک حلقه عروسی با استفاده از روش های سنتی معمولاً 2 تا 4 هفته زمان می برد و برخی از شرکت ها حداقل 6 تا 8 هفته زمان صرف می کنند. این در حالی است که ماشینکاری دستگاه سی ان سی منجر به صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه های سخت یک قطعه جواهر می شود.

ماشین های سی ان سی در قالب گیری چه نقشی دارند؟

اگر فرض بگیریم که ریخته گری هنوز هم محبوب ترین روش ساخت جواهرات باشد، باز هم جواهر سازی ها به دنبال یک روش فوق العاده دقیق و حساس برای ساخت مدل های اصلی هستند. حالا این افراد به جای ساخت قطعات از مدل هایی مانند موم می توانند از دستگاه سی ان سی استفاده کنند. در حقیقت تکنولوژی سی ان سی جزئیات حکاکی قبل از ریخته گری را به صورت دقیق و پیچیده در اختیار جواهرساز ها قرار می دهد.

دستگاه CNC در جواهرسازی امکان استفاده از بخش های مختلفی مانند ابزارهای چرخشی و جت آب را به جواهرساز ها می دهد. بنابراین اگر برای یک قالب خاص نیاز به برش دادن سطوح مختلف باشد یا اندازه ها و زوایای مختلفی مدنظر باشد، بسته به تعداد محور دستگاه سی ان سی می توان تغییرات لازم را به وجود آورد و قالبهای متنوع و جذابی در حوزه جواهر تولید کرد.

یک دستگاه سی ان سی چگونه آماده سازی جواهرات را تکمیل می کند؟

یکی از مهم ترین دلایل کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی به دلیل عدم نیاز به هرگونه فرآیند ریخته گری یا مونتاژ مجدد است. در دستگاه های سی ان سی امکان استفاده از ابزارهای مختلفی برای فرزکاری وجود دارد که می توان از آن برای تولید جواهراتی مانند حلقه، دستبند ها، گوشواره ها و گردنبندها استفاده کرد. در ضمن این دستگاه ها امکان انجام کار روی فلزات گرانبها مانند طلا و نقره را هم به ما می دهند.

یکی از ویژگی های برجسته ماشین آلات سی ان سی این است که حداقل فلزات را با سرعت 30 هزار تا 60 هزار دور در دقیقه می چرخانند که فلزات نرم را به خوبی برش دهد. به همین دلیل عملاً دستگاه قادر به برش دادن های بسیار دقیق و حساس است که فلز مورد نظر نیاز به پردازش مجدد ندارد و زیبایی اولیه خود را حفظ می کند.

در ضمن در دستگاه سی ان سی ابزار های مختلفی مانند پولیش و حکاکی به کار گرفته شده تا بلافاصله قطعه خارج شده امکان تحویل به مشتری را داشته باشد. به کارگیری دستگاه CNC در جواهرسازی و کار روی مواد گران قیمت از لحاظ سرعت و هزینه توجیه پذیر بوده و مقرون به صرفه است

نقش ماشین های cnc در حکاکی جواهرات به چه صورت است؟

حکاکی روی فلزات یک موضوع خاص است که با جدا شدن قطعات از سطح فلز همراه است. حالا اگر فلزات مورد نظر ما فلزات گرانبهایی مانند طلا و نقره باشند، در وهله اول میزان ضایعات بسیار کم و در وهله دوم بازیافت ضایعات در اولویت است. حکاکی کلمات و حروف مختلف روی فلزاتی مانند طلا و نقره از طریق کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی امکان پذیر است. اما فعالیت این دستگاه ها را می توان به چند بخش تقسیم کرد:

 • حکاکی یک عبارت ساده: این یک قابلیت معمولی از دستگاه سی ان سی است و می توان از آن برای یک مدل جواهر خاص یا یک قالب جواهرسازی خاص استفاده کرد. دستگاه سی ان سی حکاکی های تیز، قابل مشاهده و دقیق انجام می دهد.
 • حکاکی مات و الگوهای مختلف: برخی از دستگاه های حکاکی لیزری می توانند سطح یک فلز را حک کنند و جلوه های مات به آن ببخشند. با توجه به اینکه حرکت دادن نازل دستگاه لیزر برای برش دادن جواهرات بسیار سخت و پیچیده است، در آنها از دستگاه سی ان سی استفاده می شود تا خطوط ریز و درشت و همچنین سایه های مختلف در جواهرسازی ایجاد شود.
 • حکاکی عمیق: این نوع حکاکی برای دادن یک جلوه خاص روی اشیا مناسب است و می تواند توجیه کننده خرید دستگاه CNC در جواهرسازی باشد. در واقع دستگاه اجازه برش دادن بخش های عمقی تر و حتی سوراخکاری روی جواهرات را به ما می دهد.

نقش دستگاه CNC در جواهرسازی با توجه به کار روی فلزات مختلف

فلزات به عنوان رایج ترین مواد مورد استفاده در جواهرسازی هستند و استادان می دانند که چگونه از یک ورق فلزی ساده برای ساخت یک قطعه جواهر استفاده کنند. استفاده از این فلزات می تواند به یک مرحله از پیش ساخت جواهر یا به یک مرحله از بخش تزیین آنها اختصاص یابد. ایده اصلی ایجاد یک چیز خاص و جالب از یک ورقه فلزی است که امکان استفاده از آن در جواهرات وجود داشته باشد.

معمولاً فلزات با استفاده از روش هایی مانند چکش کاری و یا ریخته گری برای جواهر سازی استفاده می شوند. اما کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی به اساتید اجازه می دهد که فلزات را به شکل های مختلف تغییر دهند و از آن در جریان جواهر سازی خود استفاده کنند.

توانایی دستگاههای سی ان سی در کار بر روی مواد مختلف

نمونه های مختلفی از دستگاه های سی ان سی در بازار موجود است که از برش دادن سنگ تا برش دادن فلزات و آلیاژها انجام می دهند. به عنوان یک مزیت، ماشین آلات سی ان سی توانایی بالایی در برش دادن مواد منعطف مانند پلاستیک ها و چرم ها دارند و می توان از آنها برای فلزات بسیار سخت و قوی هم استفاده کرد.

بنابراین عملاً کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی این توانایی را به ما می دهد که نمونه های متحیر کننده و دیوانه کننده از جواهرات را تولید کنیم که از مواد غیرمنتظره ای مانند شهاب سنگ، فیبر کربن، مواد با رسانایی خاص و حتی تلفن های هوشمند قدیمی ساخته شده اند.

ماشین آلات cnc در صیقل دادن جواهرات

پس از تولید یک قطعه جواهر، برای رسیدن به شکل ظاهری مطلوب باید پردازش هایی روی آن انجام شود. یکی از تغییراتی که باعث می شود جواهرات درخشش فوق العاده ای داشته باشند پولیش کردن است. پولیش دادن جواهرات قبلاً به صورت دستی انجام می شد و معمولاً از چرخ های تراش برای چرخاندن ماده پولیش استفاده می شود.

اما به کارگیری دستگاه CNC در جواهرسازی یک قدم رو به جلو بوده و امکان استفاده از ابزارهای مختلف برای صیقل دادن جواهرات را فراهم می کند. این دستگاه ها به صورت همزمان امکان چرخاندن جواهرات و در کنار آن امکان صیقل دادن آنها را فراهم می کنند و حتی می تواند شرایطی را به وجود بیاورند که برخی از قسمت های جواهر به صورت دست نخورده باقی بماند. در ضمن در این دستگاه ها امکان استفاده از برس های خاص و متفاوت وجود دارد که کار جواهر سازی را متنوع و جذاب تر می کند.

جمع بندی کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی

به طور کلی مزایای متداول استفاده از دستگاه CNC در جواهرسازی عبارتند از:

 • دقت بالا: این قابلیت در صورت کار با مواد گرانقیمت و سنگهای قیمتی بسیار مهم است
 • امکانات فوق العاده: باعث تقویت طراحی و خلاقیت در حوزه جواهر سازی می شود
 • تولید سریع تر: با وجود این دستگاه می توان مراحل تولید را کوتاه تر کرد و در زمان مشخص قطعه مورد نظر را آماده سازی کرد
 • نیروی انسانی کمتر: در این شیوه نیروی انسانی کمتری دخالت می کند و جواهر فروشان می توانند بخش مهمی از وقت خود را صرف طراحی کنند
 • کارکرد بسیار آسان: این دستگاه ها دارای واحدهای مدرن نرم افزاری هوشمند هستند که بعد از دریافت طرح برشی بلافاصله کار را انجام داده و با بهترین کیفیت تحویل می دهند.
 • برای درک درست از کاربرد دستگاه CNC در جواهرسازی لازم است که ابتدا نحوه به کارگیری آن در مراحل مختلف را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید که در چه حالتی شما وقت و هزینه بیشتری صرف می کنید. این که شما از یک دستگاه هوشمند و فوق العاده کمک بگیرید می تواند یک مزیت فوق العاده باشد، اما در هر صورت باید به خاطر داشته باشید که دستگاه با نیاز شما همخوانی داشته باشد.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
سامان فرشادی فر:
من سی ان سی بلدم کسی میتونه یه شرکت معتبر بهم معرفی بکنه جهت استخدام؟ ممنچن
پاسخ زینگ:
سلام. از افراد متخصص در این موضوع خواهشمند است پاسخ خود را درج نمایند (ثبت نام متخصصان)

نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>