اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه فرز 4 محور چیست؟

دستگاه فرز cnc چهار محور نسبت به سایر دستگاه های سی ان سی یک سر و گردن بالاتر است، اما در هر صورت نمی توان نقش تعداد محور در عملکرد آنها را نادیده گرفت. یک قانون کلی در دستگاههای سی ان سی بیان می کند که هرچه تعداد محور دستگاه بیشتر باشد، توانایی حرکتی آن بیشتر خواهد بود و می توان از آن برای برش های پیچیده تر استفاده کرد. بنابراین طبیعی است که دستگاههای چهار محوره نسبت به دستگاه های سه محور و دو محور در سطح بهتری باشد.

دستگاه فرز cnc چهار محور چیست؟

دستگاه فرز cnc چهار محور یک دستگاه سی ان سی است که از چهار محور متفاوت برای به حرکت در آوردن ابزار برشی استفاده می کند و تمامی حرکات آن تحت کنترل نرم افزار cnc قرار دارد. استفاده از چهار محور در این دستگاه به این معنی است که علاوه بر پوشش دادن سه محور اصلی مختصات دکارتی (XYZ) یک محور حرکتی ترکیبی هم دارد که از آن برای برش های پیچیده و خاص استفاده می کند و به نوعی دستگاه را تبدیل به یک ابزار قدرتمند می کند.

محورهای حرکتی دستگاه های چهار محوره

دستگاه های سی ان سی معمولی دارای دو محور هستند و با کمک آن می توانند در دو جهت X و Y حرکت کنند. بنابراین اپراتور دستگاه می تواند موقعیت میز دستگاه را تغییر داده و از این طریق امکان اضافه کردن یک محور دیگر به آن را هم دارد.در دستگاه فرز سی ان سی سه محور یک محور اضافی مربوط به Z اضافه شده است که امکان حرکت ابزار برشی به صورت عمودی را فراهم می کند. بنابراین این دستگاه می تواند از این محور برای برش هایی مانند سوراخ کاری و حفاری استفاده کند.

این در حالی است که در دستگاه فرز cnc چهار محور یک محور اضافی دیگر هم در نظر گرفته شده که شامل حرکت ترکیبی و گردشی ابزار است. این محور که تحت عنوان محور A شناخته می شود نوعی حرکت گردشی و چرخشی در ابزار برشی به وجود آورده که امکان تراشکاری و فرزکاری اطراف قطعه کار های استوانه ای را فراهم می کند.به عنوان مثال اگر شما به فکر ماشینکاری یک قطعه استوانه ای مانند سیلندر و پیستون خودرو باشید، از این ویژگی استفاده می کنید و قطعه مورد نظر را برش می دهید.

دلایل محبوبیت دستگاه فرز سی ان سی چهار محور

علیرغم اینکه شواهد موجود نشان از برتری دستگاههای 5 محوره نسبت به دستگاههای چهار محور دارند، اما در این دستگاه ها برخی قابلیت های خاص وجود داشته که می توان به عنوان دستگاه اصلی در یک کارگاه از آن استفاده کرد. ضمن اینکه دستگاه فرز cnc چهار محور به صورت بالقوه نسبت به دستگاه های دو محور و سه محور برتر است. اما در مورد مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نرخ بهره وری بالاتر

برنامه و نرم افزار استفاده شده در دستگاه های چهار محوره دخالت نیروی انسانی در فرآیند تولید را به حداقل می رساند. این موضوع در وهله اول زمان ماشینکاری و تولید قطعات مختلف را کاهش می دهد و از طرف دیگر نرخ بهره وری کارگاه در استفاده از نیروی انسانی را به بالاترین مقدار ممکن می رساند.

عملکرد ساده

در دستگاه های چهار محوره از یک سیستم پیشرفته استفاده شده که اپراتور می تواند با اطلاعات حداقلی آنها را کنترل کند. البته نمی توانیم این حقیقت را نادیده بگیریم که آشنایی با اصول برنامه نویسی و همچنین راهنمای طراحی الگوهای مختلف در کار با این دستگاه ضروری است.

دقت بسیار بالا در فرزکاری

با توجه به اینکه تمامی فرآیندهای فرزکاری در دستگاه فرز cnc چهار محور از قبل برنامه نویسی شده است، انعطاف پذیری در کار دستگاه بسیار بالا بوده و به نوعی دقت آن هم تحت کنترل نرم افزار است. بنابراین شما می توانید میزان دقت دستگاه را با توجه به میزان حساسیت در حوزه های مختلف تنظیم کنید. طبیعی است که هر چه جزئیات در یک الگو بیشتر باشد یا حساسیت آن بالاتر باشد، سرعت کار دستگاه به تبع آن کمتر می شود.

تنظیمات و آماده سازی آسان

آماده سازی دستگاه های سی ان سی بسیار راحت انجام می شود و اگر شما به اطلاعات اولیه در کار با این دستگاه ها تسلط داشته باشید، در مدت زمان کوتاهی آن را آماده می کنید و این در ذخیره سازی زمان و صرفه جویی آن به شما کمک می کند.

دستگاه های چهار محوره برای چه حوزه هایی مناسب هستند؟

با توجه به پوشش دادن محور های مختلف در این دستگاه ها، با قطعیت بالایی می توان ادعا کرد که دستگاه فرز cnc چهار محور در بیشتر صنایع تولیدی و قطعه سازی کاربرد دارد. این دستگاه از لحاظ سرعت عملکرد و همچنین از لحاظ کیفیت کار برتری محسوسی نسبت به دستگاه پرینتر سه بعدی دارد. هزینه تمام شده نهایی آنها هم نسبت به دستگاه های 5 محور و 6 محور هم کمتر است.

بنابراین معمولاً این دستگاه ها در بیشتر حوزه های صنعتی که نیاز به برش های سه بعدی پیچیده دارند قابل استفاده بوده و می توان از آن در صنعت قطعه سازی، تولید قطعات الکترونیکی، صنایع نظامی، حوزه های پزشکی و موارد مشابه استفاده کرد.

دستگاه فرز cnc چهار محور انتخاب ایده آلی برای کارگاه های خانگی و کارگاه های کوچک نیست، زیرا به عنوان یک دستگاه پیشرفته شناخته شده و معمولاً در حوزه های سبک تر توجیه اقتصادی ندارد. البته نمونه های رومیزی و کوچک آنها در بازار وجود دارد که شما می توانید با قیمت ارزان تر آن ها را پیدا کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>