اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه نراش چند کاره

در بین دستگاه های تراشکاری و فرزکاری صنعتی، دستگاه تراش چند کاره یکی از ابزار هایی است که می تواند به خوبی نقش دستگاه های مختلف را در کنار یکدیگر ایفا کند. با وجود این که این دستگاه نهایی ترین انتخاب برای برخی از کارگاه ها محسوب می شود، اما هنوز هم برخی دیگر در مورد کاربرد آن تردید دارند.

بنابراین ما تصمیم گرفتیم که این دستگاه را به شکل کامل معرفی کنیم و در مورد مزایا و معایب با آن صحبت کنیم.در نهایت شما می توانید با توجه به نقاط قوت و ضعف دستگاه تراش چند کاره برای خرید آن اقدام کنید یا از دستگاه های تخصصی در یک حوزه خاص استفاده کنید.

دستگاه تراش چند کاره چیست؟

دستگاه تراش چند کاره یک دستگاه پیشرفته و مدرن با قابلیت انجام چند کار به صورت همزمان است. اگرچه برای این دستگاه از لفظ دستگاه تراش استفاده شده، اما در کنار آن می تواند فرآیند فرزکاری و دریل کاری را هم انجام دهد و برای هر کدام از این وظایف، بخش های جداگانه ای در دستگاه در نظر گرفته شده است. این دستگاه چندکاره برای کارگاه هایی که با فضای محدود مواجه هستند و نمی توانند جابه جایی زیادی روی قطعه کار انجام دهند، مطلوب ترین گزینه ممکن است.

دستگاه چند کاره چگونه کار می کند؟

دستگاه تراش چند کاره با وجود اینکه روی یک بدنه اصلی و یک چارچوب اصلی قرار گرفته، اما برای هر کدام از وظایف آن محل مشخصی تعریف شده و به همین دلیل قسمتهای مختلف آن با یکدیگر متفاوت هستند. البته در این دستگاه یک موتور محرک، یک اسپیندل، تعداد محور های مشابه و همچنین یک اندازه میز استفاده شده است. جالب است بدانید که محدوده حرکتی دستگاه هم در همه قسمت ها با یکدیگر متفاوت نیست و در حقیقت، شکل ظاهری دستگاه ثابت است.

نکته ای که دستگاه چند کاره را برای اهداف مختلف مناسب می کند، بکارگیری بخش حرکتی و ابزار برشی متفاوت است. در واقع زمانی که ابزار برشی دستگاه تغییر می‌کند، دستگاه می تواند از وضعیت تراشکاری به وضعیت فرز کاری یا به وضعیت دریل کاری تغییر وضعیت دهد. حالا اگر شما به دنبال ماشین کاری روی یک قطعه خاص باشید و نیاز داشته باشید که هر سه فرایند را روی آن انجام دهید، می توانید به ترتیب از قسمتهای دستگاه چند کاره استفاده کنید و در همان لحظه کار مورد نظر را تحویل دهید.

انواع دستگاه تراش چند کاره

دستگاههای تراش چند کاره بر مبنای فاکتورهای مختلفی دسته بندی می شوند. اگر مطالب قبلی ما را در مورد دستگاه تراش مطالعه کرده باشید، متوجه هستید که فاکتورهایی مانند برند تولید کننده دستگاه، تعداد محورهای دستگاه، قدرت الکتروموتور، اندازه میز دستگاه، سرعت گردش اسپیندل و مشخصات فیزیکی و حرکتی دستگاه در این دسته بندی نقش دارند و معیار اصلی ما برای خرید دستگاه تراش محسوب می شوند.

اما مهم ترین فاکتوری که در دسته بندی این دستگاه ها استفاده می شود، اندازه دستگاه است. به عنوان مثال دستگاه تراش چند کاره 10030 به دستگاهی گفته می شود که فاصله بین مرکز های آن 1000 میلی متر و فاصله کارگیر تا روی بستر 300 میلی متر است.

مدل های دیگری از این دستگاه ها مانند دستگاه های تراش چند کاره 7533، دستگاه های تراش چند کاره 7025، دستگاه های تراش چند کاره 5042 و دستگاه تراش چند کاره 4042 هم در بازار وجود دارد. عدد اول در این مدل ها نشان دهنده فاصله بین مرکز های دستگاه بوده و عدد دوم هم معیار نشان دهنده فاصله کارگیر تا روی بستر است.

در این دستگاه ها مشخصات فنی دیگری هم وجود دارد که در خرید آن ها به شما کمک می کند. به عنوان مثال در بخش فرز و دریل، شما می توانید به فاکتورهایی مانند ماکزیموم ظرفیت دریل، ماکزیموم ظرفیت کف تراشی یا سطح تراشی، ماکزیموم ظرفیت بغل تراشی یا ته تراشی، سرعت اسپیندل، سایز مخروطی اسپیندل، حداکثر جابه جایی عمودی اسپیندل، و فاصله بین دماغی اسپیندل تا روی میز توجه کنید.

مزایای دستگاه های تراش چند کاره

طبیعتا قرار گرفتن چند ویژگی در کنار یکدیگر باعث می شود که دستگاه از لحاظ قابلیت های فنی در سطح مطلوبی قرار گیرد و امکان استفاده از آن در حوزه های مختلف وجود داشته باشد. بنابراین مزایای دستگاه چند کاره را می توان به موارد زیر ربط داد:

  • انجام چند کار روی یک دستگاه: این فلسفه اولیه ساخت دستگاه های چند کاره است که اپراتور نیاز به جابه جایی آنها نداشته باشد و همه آنها را روی یک دستگاه و در شرایط زمانی متفاوت انجام دهد.
  • مناسب برای فضاهای محدود: دستگاههای تراش چند کاره در ابعاد مختلفی ساخته شده اند و حتی نمونه رومیزی آنها هم وجود دارد. تکنسین دستگاه تراش می تواند به ترتیب همه نیاز های خود را با استفاده از این دستگاه بر آورده کند.
  • صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی: اینکه شما مجبور به جابه جایی قطعه کار نباشید به خودی خود می تواند سرعت کار شما را بالا ببرد. اما وقتی که شما به عنوان تکنسین با هر سه قسمت دستگاه کار می کنید، نیاز به استخدام نیروی ماهر جدید نیست.
  • کار روی مواد مختلف: دستگاه های تراش چند کاره قابلیت تراشکاری، فرزکاری و دریل کاری روی مواد مختلف مانند آهن، فولاد، استیل، برنج، آلومینیوم، و سایر فلزات را دارند. ضمن اینکه می توان تفلون و پلکسی گلاس را هم به کمک آن ها ماشین کاری کرد.

معایب دستگاه های چند کاره

با وجود اینکه دستگاه تراش چند کاره قابلیت های متعددی دارد و در حوزه های متفاوتی به کار گرفته می شود، اما هنوز هم متخصصین حوزه ماشینکاری در مورد استفاده از آنها به قطعیت نرسیده اند. از جمله توجیه این افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتمال استهلاک بالا: استفاده از بخش های مختلف برای اهداف متفاوت همچنین نیاز به نیروی متفاوت برای هر وظیفه باعث می شود که استهلاک دستگاه بالا باشد.
  • نیاز به مهارت چندگانه: وقتی که شما تکنسین دستگاه تراش cnc باشید، نیازی به مهارت کار با دستگاه فرز یا دستگاه دریل کاری ندارید. این در حالی است که شما برای کار با دستگاه های چند کاره نیاز به تسلط به دستگاه فرز و دستگاه دریل دارید تا بتوانید به شکل مناسب از دستگاه استفاده کنید.
  • مشخصات فنی یکسان: دربند های قبلی گفتیم که برای این دستگاه ها یک الکتروموتور، یک اسپیندل و تعداد محور های یکسان استفاده شده است. است این در حالی است که ممکن است برای دریل کاری نیروی متفاوتی نسبت به تراشکاری نیاز باشد. به همین دلیل، شدت نیروی متفاوتی به الکتروموتور وارد می شود که ممکن است کارایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
  • نکته مهم: به خاطر داشته باشید که شرکت های تولید کننده دستگاه تراش برای هر کدام از این ایرادات تمهیداتی چیده اند و اگر تکنسین مهارت کامل داشته باشد، می تواند به شکل ایده آل از این دستگاه استفاده کند.

نکات مهم در خرید دستگاه تراش چند کاره

موارد مختلفی وجود دارد که شما به هنگام انتخاب دستگاه تراش چند کاره باید آنها را در نظر بگیرید. مهم ترین و اصلی ترین فاکتور، ابعاد دستگاه و محدوده حرکتی آن است. در حقیقت شرایط محورها و سرعت گردش اسپیندل و همچنین اندازه میز مشخص می کند که امکان استفاده از این دستگاه در چه حوزه هایی وجود دارد.

اینکه شما انتظار انجام چند کار همزمان از دستگاه را داشته باشید و از لحاظ فضای کارگاه محدود باشید، دلیل خوبی برای انتخاب دستگاه نیست و حتما ابعاد آن را در نظر بگیرید.اگر توجه کرده باشید دستگاه های سی ان سی تخصصی هستند. مثلاً دستگاه سی ان سی فلزات صرفاً برای کار روی فلزات و سی ان سی چوب تنها برای کار بر روی چوب طراحی شده است. بنابراین شما نمی توانید دستگاه های چند کاره را برای کار بر روی مواد متفاوت به کار ببرید و باید انتخاب مواد را با توجه به توانایی و ظرفیت دستگاه انجام دهید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
فربودمحمدی :
به نام خدا من ۱۴سال تراشکاری کردم ازجارو کردن تاتمیز کردن اسکنوف دستگاه تراش تا کارروری سی ان تراش روسی الان میخوام ازاین دستگاه تراش رومیزی چند کاره خرید کنم چطور وبا چه شرایطی ازتبریز مزاحمتون میشم واسه کارروی چرخ های صنعتی میخوام گوچک ترین نیم متری ممنون میشم ازراهنمای شما
پاسخ زینگ:
سلام. از افراد متخصص در این موضوع خواهشمند است پاسخ خود را درج نمایند (ثبت نام متخصصان)

نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>