اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه پرس دستی

دستگاه پرس هیدرولیک دستی از لحاظ تنوع در طراحی یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار است که می توان دستگاه های بسیار کوچک برای اهداف کوچک و دستگاه های بزرگ با اهداف صنعتی از آنها انتظار داشت. این دستگاه ها برای تولید فشار اولیه دارای یک اهرم دستی هستند که رفت و برگشت آن باعث ایجاد فشار اولیه روی مایع و سیال هیدرولیک می شود. وارد آمدن فشار به این سیال و پیروی آن از قانون پاسکال منجر به ایجاد فشار مشخص و قابل اندازه گیری می شود.

دستگاه پرس هیدرولیک دستی چیست؟

دستگاه پرس هیدرولیک دستی یک دستگاه با طراحی خاص است که منبع اصلی ایجاد نیرو در آن، نیروی انسانی و دست است. این دستگاه ها از لحاظ طراحی کلی و مبنای عملکردی تفاوت چندانی با سایر دستگاه ها ندارند، اما برای ایجاد نیرو و انتقال آن از طریق سیال، از یک اهرم دستی استفاده می شود. شما اگر از دستگاه تلمبه باد استفاده کرده باشید، تا حدود زیادی با نحوه عملکرد این دستگاه ها آشنایی دارید.

در واقع شروع به کار دستگاه پرس هیدرولیک دستی از حرکت یک اهرم آغاز می شود. جابه جایی اهرم منجر به ایجاد نیروی ذخیره شده و متمرکز شده در دستگاه می شود که توسط سیال هیدرولیک به قسمت دیگر دستگاه انتقال داده می شود.

در کنار این دستگاه ها، یک فشار سنج برای اندازه گیری فشار و همچنین یک اهرم برای تخلیه نیرو در نظر گرفته شده که شرایط دستگاه را تحت کنترل قرار می دهد. به همین دلیل عملکرد دستگاه های پرس هیدرولیک دستی تا حدود زیادی در اختیار اپراتور قرار دارد و در واقع آنها هستند که فشار عملکرد دستگاه و نحوه فشرده کردن قطعات را کنترل می کنند.

نحوه استفاده از پرس هیدرولیک دستی

برای استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک دستی نیازی به آماده سازی یا انجام کارهای مقدماتی خاصی نیست. در واقع شما یک دستگاه در اختیار دارید که همه ابزارهای آن تحت کنترل شما هستند و فاکتورهای پیش بینی نشده تأثیر چندانی روی آن ندارند. بنابراین عملکرد این دستگاه ها را می توان در چند مرحله زیر خلاصه کرد:

کنار زدن گارد حفاظتی دستگاه و قرار دادن نمونه کار

دستگاه های پرس هیدرولیک برای ایمنی بالاتر، دارای یک گارد حفاظتی هستند که به صورت متحرک بوده و امکان برداشتن آن وجود دارد. برای قرار دادن نمونه کار بر روی Bolster دستگاه، ابتدا شما باید این گارد حفاظتی را کنار بزنید و نمونه کار را بر روی سطح آن قرار دهید. در مطالب قبل و در معرفی قطعات دستگاه پرس هیدرولیک گفتیم که عملکرد پیستون دستگاه تا حدود زیادی به طول استورک یا ستون دستگاه وابسته است.

بنابراین هنگام قرار دادن قطعه کار و انتخاب اندازه آن، باید اندازه دستگاه را در نظر بگیرید و مشخص کنید که اندازه حرکت پیستون دستگاه به چه صورت است. استانداردترین حالت ممکن برای قرار دادن قطعه کار در دستگاه پرس هیدرولیک دستی این است که پیستون دستگاه آزادی عمل بالایی داشته باشد و به راحتی عمل رفت و برگشت را انجام دهد.

پایین آوردن پیستون و قرار دادن آن بر روی قطعه کار

در این مرحله شما باید پیستون دستگاه را قبل از شروع فشار بر روی قطعه کار قرار دهید و مطمئن شوید که تمام اجزای آن تحت فشار قرار می گیرد. این کار به شما کمک می کند که کنترل بهتری به قطعه کار داشته باشید و به نوعی از جابه جایی آن جلوگیری کنیم. اما توصیه ما این است که فاصله بین پیستون و سطح قطعه کار حداقل یک میلیمتر باشد تا شما بتوانید در صورت لزوم قطعه کار را حرکت دهید و بهترین شرایط ممکن را برای پرسکاری فراهم کنید.

دسته پمپ هیدرولیک را حرکت دهید تا فشار به وجود بیاید

هنگامی که به قطعه کار را در داخل دستگاه پرس هیدرولیک دستی قرار دادید و همه شرایط فراهم بود، می توانید از اهرم دستگاه یا همان دسته پمپ هیدرولیک کمک بگیرید و فشار لازم را به وجود بیاورید. در این دستگاه ها یک فشارسنج عقربه ای به کار گرفته شده که ظرفیت آن ظرفیت دستگاه را نشان می دهد. در این فشار سنج ها ممکن است عباراتی به صورت ضریب هزارتن یا ضریب تن باشند که شما باید به این موضوع توجه داشته باشید.

قبل از شروع حرکت دسته پمپ مطمئن شوید که گارد ایمنی دستگاه را به طور کامل بسته اید و با توجه به آن اهرم دستگاه را حرکت دهید. برای ایجاد فشار در روغن هیدرولیک این دستگاه ها فقط باید چند ضربه بزنید. حداکثر جابه جایی پیستون با توجه به طول استورک متغیر است، اما در اطراف آن یک حلقه قرمز رنگ گذاشته شده که نباید از این محدوده بیشتر خارج شود. هنگامی که فرایند ایجاد فشار و پمپاژ دستگاه را انجام می دهید، اگر این حلقه قرمز رنگ را دیدید عملیات پمپاژ را متوقف کنید.

اتمام فرآیند پرسکاری و آزاد کردن فشار

تا اینجای کار شما فشار دلخواه را به سطح قطعه کار وارد کرده اید و احتمالاً تغییری که مد نظر شما بود انجام گرفته است. این تغییر ممکن است فشرده کردن یک قرص، گرفتن روغن چربی دانه کاکائو یا علامت گذاری روی قطعات فلزی باشد. برای آزاد کردن فشار در دستگاه پرس هیدرولیک دستی یک اهرم یا یک دسته در اختیار شما قرار گرفته که باید آن را به صورت خلاف جهت بچرخانیم. اگر اهرم آزاد کننده در جک بالابر هیدرولیک را دیده باشید، عملکرد این قسمت به همان شکل است و بعد از اتمام کار عقربه فشارسنج به حالت اولیه خود برمی گردد.

حالا شما می توانید گارد محافظتی جلوی دستگاه را بردارید و قطعه کار را خارج کنید. اصولاً دستگاه های پرس هیدرولیک نیازی به بازگشت به حالت اولیه ندارند و نسبت به موقعیت اهرم دستی دستگاه حساسیت نداشته باشید. این اهرم در هر موقعیتی که باشد و شما به هر شکلی که آن را حرکت دهید باعث ایجاد فشار در سیال هیدرولیک شده و شما می توانید این فشار را در دستگاه به کار ببرید.

مزایای دستگاه پرس هیدرولیک دستی
دستگاه های پرس هیدرولیک به اندازه ظرفیتی که برای آنها در نظر گرفته شده فشار وارد می کنند و به همین دلیل از لحاظ سطح ایمنی در سطح مطلوبی قرار دارند. ضمن اینکه این دستگاه ها با توجه به ظرفیت خود، میزان استهلاک بسیار کمی دارند و به همین دلیل هزینه نگهداری آنها پایین است. در مورد دستگاه پرس هیدرولیک دستی چند نکته جالب وجود دارد.

  • فرایند ایجاد فشار در این دستگاه ها کاملاً دستی بوده و فرد کاملاً اختیار آن را دارد
  • وجود فشارسنج به اپراتور کمک می کند تا فشار ایجاد شده در دستگاه را در اختیار داشته باشد
  • وجود یک نشانگر قرمز رنگ روی پیستون اجازه می دهد که اپراتور کنترل بیشتری روی حرکت دستگاه داشته باشد.
  • عدم استفاده از موتور باعث شده که سر و صدای این دستگاه ها نسبت به سایر گزینه ها کمتر باشد.
  • طراحی ساده دستگاههای دستی به کارخانجات اجازه می دهد که مدل های مختلف و متنوعی از این دستگاه ها داشته باشند.
  • سرعت دستگاه های پرس هیدرولیک تعریف چندانی ندارد، اما فشار وارد از طرف آنها کاملاً پیوسته و یکپارچه است.

دستگاه پرس هیدرولیک دستی می تواند بهترین انتخاب برای کارگاه های کوچک باشد که به دنبال یک دستگاه پرس هیدرولیک ارزان هستند. اما نمونه های سنگین و قوی تر از این دستگاه ها هم در بازار وجود دارد تا زمینه استفاده از آن ها در حوزه های مختلف فراهم شود. بنابراین این ممکن است شما هم برای نیاز خود به سراغ این دستگاه ها بروید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>