اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک با وجود سادگی طراحی دستگاه، بسیار متنوع است و می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد. امروزه از صنایع کوچک در حوزه دارو سازی و تولید قرص گرفته تا صنایع نفتی و پتروشیمی با وجود دستگاههای چند هزار تنی، امکان استفاده از دستگاه های پرس هیدرولیک فراهم شده است. تنوع بالا در طراحی بدنه و همچنین تنوع در نیروی بکار گرفته شده در دستگاه این امکان را به ما می دهد تا قابلیت بیشتری از آنها دریافت کنیم.

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در صنایع مختلف

قبل از اینکه به صورت تخصصی وارد معرفی کاربردهای اختصاصی دستگاه های پرس هیدرولیک شویم، ابتدا یک معرفی کلی از صنایع خواهیم داشت که امکان استفاده از این دستگاه ها برای آنها وجود دارد. تولید این دستگاه ها به سال 1955 بر می گردد و از آن زمان تاکنون امکان استفاده از آنها در صنایع زیر به وجود آمده است:

صنایع ساختمان و ساخت و ساز

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در صنعت ساختمان و ساخت و ساز مربوط به تولید بخش های فلزی، ابزارهای لازم برای ایجاد بزرگراهها و همچنین تجهیزات حمل و نقل می شود. اگر در یک سازه نیاز به تجهیزات بزرگ و مستحکم باشد، یک دستگاه پرس سنگین مانند دستگاه های پرس هیدرولیک بهترین انتخاب ممکن به شمار می آید.

صنایع تولید ریل و راه آهن

از تشکیل اجزای سازه فولادی برای قطارهای ریلی گرفته تا صاف کردن قطعات طولانی فولادی برای ریل، کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در این حوزه بسیار وسیع است. از زمانی که به خاطر داریم، این دستگاه ها نقش بسیار مهمی در تولید قطارهای ریلی داشته اند و یکی از مهم ترین وظایف آن ها تولید ریل های فولادی در شکل ها و طرح های مختلف بوده است.

صنعت نفت و گاز

بیش از 30 سال است که دستگاه پرس هیدرولیک با وزن نزدیک به سه هزار تن در حوزه نفت و گاز به کار گرفته می شوند. این دستگاه ها ابزار خوبی برای ساختن لوله و پیاده سازی شکل های بزرگ در صنعت نفت و گاز هستند که می توانند بسیاری از سازه های فولادی را با بالاترین کیفیت ممکن شکل دهی کنند.

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در حمل و نقل دریایی

بررسی ها نشان می دهد که بیش از 300 نوع دستگاه پرس هیدرولیک در حوزه حمل و نقل دریایی به کار گرفته شده است که از آنها برای ساخت کشتی های بزرگ، اقیانوس پیما ها و ابزارهای مورد نیاز برای اسکله و ساخت و ساز در این حوزه استفاده می شود. البته کاربرد دستگاه های پرس هیدرولیک در این حوزه بسیار متنوع است و نیاز به دستگاه های پیچیده تری هم هست.

ساخت قطعات فلزی کوچک و علامت گذاری آنها

بدون شک کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در این مورد می تواند متنوع ترین گزینه ممکن باشد. شما اگر به فکر ساخت قطعات فلزی و فولادی باشید، باید به سراغ دستگاه هایی بروید که علاوه بر ایجاد فشار زیاد، مارک و نشانه دلخواه شما را هم پیاده سازی کند. معمولاً این دستگاه ها می توانند کارهای با بالاترین دقت و تکرارپذیری بالا انجام دهند.

صنایع هوا و فضا

صنایع هوا و فضا و صنایع پزشکی نیاز به تجهیزات دقیق و با کیفیت دارند که استحکام بالایی هم داشته باشند. خوشبختانه دقت دستگاه پرس هیدرولیک این امکان را به ما می دهد که به شکل ایده آل و با کیفیت از آنها در این صنایع استفاده کنیم. البته در برخی موارد امکان استفاده همزمان از دستگاه برش لیزر و دستگاه حکاکی لیزر هم وجود دارد تا کیفیت قطعه تولید شده در بالاترین سطح ممکن حفظ شود.

نمونه هایی خاص از کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک

مواردی که در بندهای قبلی گفته شد مربوط به کلیات صنایع هستند و به صورت خاص در مورد کاربرد آنها صحبت نکردیم. اما کسانی که به فکر راه اندازی کسب و کار هستند و می خواهند به کمک دستگاه پرس هیدرولیک به کسب درآمد بپردازند، می توانند 7 کاربرد زیر را به عنوان الگوی خود در نظر بگیرند:

فشرده سازی و متراکم کردن مواد غذایی و سایر مواد مصرفی

مواد غذایی متراکم و فشرده با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک بسته بندی می شوند. در حقیقت، بسته بندی بسیاری از محصولات محبوب مانند گوشت و پنیر بدون استفاده از پرس هیدرولیک امکان پذیر نیست. ضمن اینکه برخی از پودرهای آرایشی و قرص های دارویی هم اغلب با استفاده از دستگاه های پرس مخصوص هیدرولیک فشرده می شوند.

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در ساخت لوازم خانگی

پرس های هیدرولیک معمولاً در ساخت وسایل خانگی هم مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است از یک دستگاه برای ایجاد یا مونتاژ قطعات الکتریکی یخچال یا برخی از قسمت های آن استفاده شود. پوسته و قالب مایکروویوها، ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی برای شکل دهی نیاز به دستگاه پرس هیدرولیک دارند. البته کاربرد این دستگاه ها در حوزه مصارف خانگی بسیار بیشتر و متنوع تر است.

ساخت تجهیزات الکتریکی

از پرس هیدرولیک اغلب در ساخت تجهیزات برقی مورد استفاده در تأسیسات نیروگاه های اصلی استفاده می شود. سازه ها و کلیدهای موجود در ایستگاه های سوئیچینگ و جاهای دیگر از طریق کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک مونتاژ می شوند. ترموستات هایی که به نگه داشتن دمای مناسب در منزل و مشاغل کمک می کنند، اغلب با استفاده از فشار ناشی از دستگاه های پرس هیدرولیک تولید می شوند.

راه اندازی خط تولید سرامیک و کاشی

از دستگاه های پرس هیدرولیک برای فشرده سازی ذره هایی که سرامیک را تشکیل می دهند و آنها را به شکل سرامیک در می آورند، استفاده می شود. انواع مختلفی از سرامیک ها در بازار وجود دارد. در واقع با استفاده از این دستگاه ها می توان سرامیک های سفالی معمولی یا سرامیک های پیشرفته را تولید کرد.

همچنین سرامیک استفاده شده در پوشش ضد گلوله برای ایمن نگه داشتن سربازان و سایر افراد در موقعیت خطرناک هم از طریق کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک تولید می شوند. برخی از زمینه های فناوری پیشرفته هم مانند مواد نیمه رسانا حاصل کار این دستگاه ها هستند.

ساخت قطعات خودرو

بسیاری از قطعات خودرو با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک شکل می گیرند. از قطعات معمولی گرفته تا مجموعه دنده ها و یاتاقان، پرس هیدرولیک حیاتی ترین قطعات ممکن را تولید می کند. حتی برخی از شرکت ها بخش های ساده تر مانند تیغه های برف پاک کن شیشه جلو را هم با استفاده از این دستگاه ها می سازند. کاربرد پرس های هیدرولیک در موارد حساس تر مانند سنسورهای تزریق سوخت و عملیات شکل دهی و علامت زنی هم وجود دارد.

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک در ساخت هواپیما

به شکل مشابهی با اتومبیل، بسیاری از قطعات یکسان و مشابه هواپیما با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک ساخته می شود. حتی بسیاری از پنل های بدنه هواپیما و بال ها با کمک فشار ناشی از این دستگاه ها به وجود می آید و امکان شکل دهی و علامت گذاری بر روی بدنه آنها هم به وجود آمده است.

برنامه های نظامی

دستگاه های پرس هیدرولیک در هنگام بارگذاری پوسته ها و سایر کارهای مربوط به مهمات استفاده می شود. این دستگاه ها در کشتی های دریایی و ناوهای جنگی برای تفنگداران دریایی کاربرد دارد و می تواند بسیاری از تعمیرات ضروری مربوط به قطعات را انجام دهد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>