اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه فرز cnc

برای کسانی که به صورت حرفه ای با دستگاه فرز cnc کار می کنند و کسب درآمد آنها از راه فرزکاری است، دستگاه فرز cnc سه محور، تفاوت زیادی با دستگاه های چهار محور و پنج محور دارد. در حقیقت تعداد محورها مشخص می کند که دستگاه مورد نظر تا چه اندازه آزادی حرکت دارد و امکان استفاده از آن برای چه نوع برش هایی وجود دارد. به همین دلیل در جریان خرید دستگاه فرز cnc با توجه ویژه و کاملی به تعداد محورها و در نتیجه کاربرد دستگاه داشته باشیم.

دستگاه فرز cnc سه محور چیست؟

دستگاه فرز cnc سه محور به دستگاه هایی گفته می شود که مبنای برش آن ها بر مبنای چرخش یک ابزار برشی بوده و حرکت آن در دو جهت محور X و Y است. در دستگاه های سه محور، قطعه کار ثابت باقی می ماند و ابزار برشی در امتداد سه محور دستگاه حرکت می کند. ماشین کاری با فرز سه محور هنوز هم یکی از پرکاربردترین روش ها برای ساخت قطعات مکانیکی است و به همین دلیل به عنوان یک روش کسب درآمد مناسب شناخته می شود.

در حالی که دستگاه فرز cnc سه محور نسبت به گزینه های دیگر ساده تر است، برای بسیاری از پروژه ها کاربرد دارد و شما می توانید از آن برای فرزکاری به صورت شیاردار، سوراخکاری و همچنین برش های لبه تیز از آن استفاده کنید. این دستگاه ها امکان حرکت ابزار برشی به سمت جلو و به سمت طرفین را می دهد تا یک قطعه کار با کیفیت بالا برش داده شود. این دستگاه را می توان در بین دستگاه های فرز سیان سی ارزان قیمت قرار داد و برای کارگاه های کوچک بهترین انتخاب ممکن است.

دستگاه فرز cnc چهار محور چیست؟

دستگاه فرز cnc چهار محور تا حدود زیادی همان فرآیند برش دستگاه فرز cnc سه محور را انجام می دهد و در آن از یک ابزار برش برای حذف قسمتی از یک قطعه کار و ایجاد شکل و مشخصات مورد نظر استفاده می شود. با این تفاوت که در دستگاه های چهار محور از یک محور اضافی استفاده شده است و بخشی از فرز کاری به کمک آن صورت می گیرد. به همین دلیل از دستگاه های فرز چهار محور برای برش در سه جهت X و Y و Z استفاده می شوند.

در ضمن در این دستگاه ها امکان چرخش در اطراف محور X هم فراهم می شود که تحت عنوان محور A شناخته می شود. بنابراین استفاده از دستگاه می تواند امکان برش های پیچیده تر به صورت سه بعدی را به ما بدهد. دستگاه فرز cnc چهار محور زمانی مفید است که ما به دنبال سوراخ کاری یا برشکاری در کنار یک قطعه یا در اطراف سیلندر ساخته شده باشیم. بنابراین دستگاه خیلی راحت تر می توانند ابزار برشی را در جهت های مختلف حرکت دهد و برش ها و سوراخکاری های پیچیده تر را انجام دهد.

دستگاه فرز cnc پنج محور چیست؟

دستگاه فرز cnc پنج محور در حقیقت تمامی محورها و قطعات فرز سیان سی چهار محور را دارد و در کنار آن یک محور چرخشی اضافی هم دارد. این دستگاه ها بهترین انتخاب ممکن در بازار هستند و به همین دلیل از لحاظ قیمت هم گرانتر از دستگاه فرز cnc سه محور و چهار محور هستند. این دستگاه برای برش قطعات دقیق و پیچیده برای استخوان مصنوعی، برای کار دقیق در حوزه هوافضا، کار بر روی قطعات تیتانیوم، قطعات ماشین آلات نفت و گاز، قالب و بدنه خودرو، تجهیزات پزشکی، صنعت معماری و حوزه نظامی به کار گرفته می شود.

محور پنجم در دستگاه فرز cnc پنج محور به صورت چرخش در اطراف محور B است که در حول محور Y گردش می کند. پس ما سه حرکت در سه جهت X-Y-Z داریم که در کنار آن یک محور چرخشی به عنوان محور A برای محور ایکس، و یک محور چرخشی دیگر به عنوان محور B برای محور Y داریم. این وضعیت طراحی باعث می شود که دستگاه یک انتخاب محبوب و ایده آل برای کارگاه های بزرگ و پیچیده باشد.

مقایسه سریع دستگاه های فرز سی ان سی

قیمت دستگاه فرز سی ان سی

اگر ما معیار قیمت را برای مقایسه این سه دستگاه در نظر بگیریم، دستگاه فرز cnc سه محور به عنوان ارزان ترین گزینه موجود در بازار شناخته می شود. این در حالی است که قیمت دستگاه فرز سی ان سی چهار محور نسبت به گزینه های دیگر گران تر است و برای کارگاههای صنعتی و بزرگ انتخاب می شود.

عملکرد و کارایی دستگاه

وقتی که شرایط مختلف در طراحی دستگاه فرز cnc را در نظر می گیریم، متوجه می شویم که هرچه تعداد محورها بالاتر بروند امکان گرفتن کارایی بیشتر و همچنین پیاده سازی الگوهای پیچیده تر برای ما فراهم است. بنابراین، اگر به فکر انتخاب یک دستگاه پیشرفته هستید، دستگاه فرز cnc پنج محور بهترین انتخاب ممکن است. اما در کنار آن هم دستگاه فرز cnc چهار محور می تواند بخشی از مشکلات شما را برطرف کند.

سرعت عمل دستگاه فرز سی ان سی

اگرچه برخلاف انتظار ماست، اما دستگاه های 5 محور برای برش های پیچیده طراحی شده اند و به همین دلیل سرعت عمل آنها کمتر است. این در حالی است که دستگاه فرز cnc سه محور و دستگاه چهار محور سرعت بالاتری در برش نمونه های مختلف دارند.

الگوهای دو بعدی و سه بعدی

اگر بحث برش الگوهای پیچیده پیش بیاید، بدون شک این دستگاه های 5 محور هستند که از توانایی حرکت خود در جهت های مختلف استفاده می کنند و شرایط را برای برش های ساده و پیچیده فراهم می کنند. البته طبیعی است که قطعات فرز سی ان سی در دستگاههای 5 محور پیچیده تر هستند.

همانطور که می بینید، دستگاه فرز cnc سه محور می تواند حداقل های لازم را برای ما فراهم کند، اما این دستگاه های 5 محور هستند که توانایی و قابلیت بالاتری دارند. ضمن اینکه دستگاههای چهار محور هم در برخی موارد انتخاب مطلوب تری به شمار می آیند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>