اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه cnc فلزات

روش های مختلفی برای آشنایی با دستگاه فرز سی ان سی وجود دارد که هر کسی با توجه به شرایط خود می تواند یکی از آنها را انتخاب کند، اما مسلماً شناخت قطعات فرز CNC راهکار بسیار خوب و مناسبی است. شما وقتی که با بخش های مختلف دستگاه فرز آشنا می شوید، در حقیقت می دانید که روال کار دستگاه به چه صورت است و در نهایت نتیجه کار به چه صورت خواهد بود. این به طور ویژه برای تکنسین ها و اپراتورها بسیار مهم و تعیین کننده است.

صفحه کنترل به عنوان ورودی قطعات فرز CNC

صفحه کنترل یا رابط دستگاه اشاره به قسمتی از قطعات فرز CNC دارد که اپراتور به طور مستقیم با آن در ارتباط است و در جریان آن امکان برنامه ریزی کار دستگاه و نحوه اجرای آن وجود دارد. این صفحه ممکن است به صورت لمسی یا به صورت دکمه دار باشد. اما در کنار آن یک صفحه نمایشگر وجود دارد تا اپراتور بتوانند به کمک دکمه ها، مختصات و مشخصات حرکتی دستگاه فرز را وارد کند.

ستون دستگاه

ستون (Column) یکی از قطعات پشتیبانی و ساختاری دستگاه است که به نوعی وظیفه نگهداری و حمایت از تمامی قطعات فرز CNC را بر عهده دارد. این قسمت شامل یک پایه ثابت است که بخش های مختلف دستگاه به آن وصل می شوند. در حقیقت وظیفه ستون کمک به فرایند فرزکاری و همچنین نگهداری سیستم های خنک کننده و مخزن روغن است. با توجه به نوع دستگاه فرز سی ان سی افقی و عمودی، طراحی ستون دستگاه متغیر بوده و امکان استفاده از الگوهای مختلف برای آن وجود دارد.

زانویی

زانوئی یک قسمت متحرک و قابل تنظیم است که به ستون دستگاه متصل شده و وظیفه آن حمایت و پشتیبانی از زین دستگاه و همچنین میز دستگاه فرز سی ان سی است. این قسمت از دستگاه در امتداد محور Z قابل تنظیم است و اپراتور می تواند به کمک آن ارتفاع میز دستگاه را برای برش های سه بعدی تغییر دهد. این ابزار ممکن است به صورت فشاری و به صورت رزوه ای ارتفاع را تنظیم کند و در دستگاه های مختلف طراحی متفاوتی دارد.

زین فرز سی ان سی

زین به قسمتی گفته می شود که بالای زانویی نصب شده و به عنوان پشتیبان میز کار عمل می کند. این بخش از قطعات فرز CNC قادر است که به موازات محور چرخش حرکت کند و به همین دلیل شرایط کار را به شکلی آماده می کند که امکان تنظیم افقی نمونه کار وجود داشته باشد. بنابراین عملکرد همزمان زین و زانویی در این دستگاه ها باعث ایجاد حرکت در ابعاد مختلف می شود تا برش های پیچیده تری انجام گیرد.

میز کار

میز کار به قسمتی از دستگاه فرز سی ان سی اشاره دارد که در بالای زین نصب می شود و وظیفه نگه داشتن قطعه کار یا وسیله نگهدارنده را بر عهده دارد. بسته به نوع دستگاه استفاده شده، این قسمت قابل تنظیم در جهت افقی و عمودی و یا به صورت ترکیبی است. در حقیقت بیشتر کار این قطعه تابع حرکت دو قسمت زیرین آن یعنی زین و زانوئی است. البته طراحی و ابعاد آن ها با توجه به اندازه فرز سی ان سی متغیر است و شما می توانید با توجه به کارایی آن، تغییراتی در اندازه میز به وجود بیاورید.

الکتروموتور قلب الکتریکی قطعات فرز CNC

الکتروموتور به عنوان قلب تپنده بخش الکتریکی دستگاه عمل می کند. الکتروموتورها با توجه به اندازه دستگاه و همچنین نحوه استفاده از آنها، تغییر می کنند. معیار انتخاب الکتروموتور بر مبنای تعداد وات و ولتاژ آنهاست که توانایی آنها را به رخ می کشد. الکتروموتور به یک کلید در صفحه کنترل وصل است و امکان چرخش با سرعت ثابت را فراهم می کند.

اسپیندل

اسپیندل از جمله قطعات فرز CNC متصل شده به ستون دستگاه است که وظیفه آن نگه داشتن آربور (Arbor) است. اسپیندل در حقیقت به نوعی وظیفه تنظیم سرعت دستگاه را بر عهده دارد و به عنوان یک پل رابط بین الکتروموتور و ابزار برشی قرار می گیرد. محل قرارگیری اسپیندل در فرز سی ان سی عمودی و سی ان سی افقی با یکدیگر متفاوت هستند، اما از لحاظ کارایی تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد.

آربور

آربور یکی از قطعات به کار گرفته شده بر روی شفت دستگاه است که در ماشینهای فرزکاری افقی در داخل اسپیندل قرار می گیرد و شرایط نصب ابزارهای ماشینکاری مختلف و متعدد را فراهم می کند. این قطعه در ابعاد مختلف و همچنین در قطرهای متفاوت به کار گرفته می شود که تغییر آنها بیشتر با توجه به نوع دستگاه فرز صورت می گیرد. در حال حاضر انواع کاربر در دسترس شامل دستگاه فرز کاری استاندارد، دستگاه فرزکاری پیچ، دستگاه فرز کاری چوب و همچنین دستگاه فرزکاری برش است که طراحی هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است.

رام

رام (Ram) به یکی از قطعات فرز CNC اشاره دارد که معمولاً در دستگاه های عمودی به کار گرفته می شود و محل آن قرارگیری در بالای ستون به صورت ثابت است. این ابزار به عنوان نگهدارنده و پشتیبان اسپیندل عمل می کند. با توجه به تغییراتی که در فرایند فرزکاری صورت می گیرند، امکان تغییر وضعیت رام از لحاظ طول و شرایط حرکت وجود دارد.

ابزار فرزکاری

ابزار فرزکاری (Machine tool) به قطعه ای از دستگاه گفته می شود که توسط اسپیندل نگهداری شده و از آن برای برش و برداشتن قسمتی از ماده استفاده می شود. در مطالب قبل در مورد دستگاه فرز CNC صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، برای این دستگاه ها از مدل های مختلفی از ابزار فرزکاری استفاده می شود که ممکن است برای کف تراشی یا برش ساده به صورت افقی یا عمودی یا حتی برش زاویه ای به کار گرفته شود.به همین دلیل انتخاب ابزار فرزکاری به فاکتورهای دیگری مانند جنس قطعه کار و همچنین شرایط هندسی برش بستگی دارد. اما به طور کلی، این ابزارها توانایی بالایی در برش دادن مواد مختلف با شرایط فیزیکی و شیمیایی متفاوت دارند.

وظیفه قطعات فرز CNC در کنار یکدیگر

در کار با دستگاه فرز سی ان سی شما باید چند مرحله را انجام دهید. مرحله اول طراحی فرایند فرزکاری است. در این مرحله شما باید طرح مورد نظر را در نرم افزار اتوکد به صورت دو بعدی و سه بعدی آماده کنید. این طرح آماده شده باید در قالب فرمت G-Cod به نرم افزار سی ان سی انتقال داده شود. در گام دوم، تکنسین باید اطلاعات و مشخصات دستگاه را در قسمت ورودی وارد کند و شرایط را برای کار دستگاه آماده کند.

از قسمت صفحه کنترل، امکان راه اندازی الکتروموتور وجود دارد که نتیجه حرکت آن باعث چرخش محور دستگاه و در نتیجه چرخش اسپیندل و ابزار برشی می شود. در طرف مقابل هم قطعه کار بر روی میز کار نصب می شود که با استفاده از زین و زانوئی می توان جهت حرکت آن را در سه محور X، Y و Z تغییر داد. برنامه ریزی صورت گرفته در نرم افزار سی ان سی کمک می کند که قطعات فرز CNC به ترتیب کار خود را انجام دهند و برش به طور کامل انجام شود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>