اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دستگاه تراش cnc

به همان اندازه ای که قابلیت های دستگاه تراش سی ان سی و دستگاه فرز سی ان سی می تواند برای یک کارگاه تعیین کننده باشد، مهارت تکنسین دستگاه تراش cnc در به کارگیری آن ها بسیار مهم است. یک تکنسین یا اپراتور تنها کسی است که به طور مستقیم با دستگاه در ارتباط است و مشخص می کند که زمان کار دستگاه و زمان سرویس آن به چه صورت است. این تکنسین ها هستند که مسئولیت نگهداری و نظافت دستگاه را بر عهده دارند و به عنوان ناظر به طور کامل در کنار دستگاه هستند.

چه انتظاراتی از یک تکنسین دستگاه تراش cnc می رود؟

قبل از هر چیزی و حتی قبل از اقدام برای آموزش کار با دستگاه های سی ان سی، شما باید به شکل دقیق بدانید که از یک تکنسین دستگاه تراش cnc چه انتظاراتی وجود دارد. معمولاً اکثر کسانی که برای خرید دستگاه تراش سی ان سی اقدام می کنند خودشان هم به عنوان تکنسین دستگاه هستند. در برخی موارد هم ممکن است شرایط کارگاه به شکلی باشد که نیاز به استخدام اپراتور داشته باشند. در این حال و از کارفرما از اپراتور دستگاه سی ان سی انتظار دارد که:

  • با قطعات دستگاه سی ان سی به طور کامل آشنایی داشته باشد
  • نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و تری دی مکس را بشناسد
  • نرم افزار cnc اختصاصی دستگاه را بشناسد و با آن کار کند
  • با نقش محورها در عملکرد دستگاه و همچنین مهم بودن تعداد آنها آشنایی داشته باشد
  • مواد مختلف را بشناسد و نحوه برش دادن آنها را درک کند
  • روش های نظافت و نگهداری از دستگاه را بشناسد و در دوره های زمانی مشخص این کارها را انجام دهد
  • با اصول ایمنی در کار با دستگاه های سی ان سی آشنایی کامل داشته باشد.

حالا اگر شما تصمیم خود را برای فعالیت به عنوان تکنسین دستگاه تراش cnc گرفته اید لازم است که موارد زیر را یاد بگیرید.

آشنایی کامل با قطعات دستگاه تراش سی ان سی

یک اپراتور باید به شکل دقیق و مناسب درک کند که هر کدام از این قطعات چه وظیفه ای بر عهده دارند و شرایط بهینه برای عملکرد هر کدام از آنها به چه صورت است. به عنوان مثال در مورد ولتاژ ورودی الکتروموتور اطلاعات کافی داشته باشد و بداند که کدام یک از ابزارهای برشی برای چه ماده ای مناسب هستند.

آشنایی در کار با نرم افزارهای گرافیکی

یکی از ابتدایی ترین کارهایی که به هنگام کار با دستگاه های سی ان سی باید انجام شود آماده سازی الگوی برش کاری و تراشکاری است. آماده سازی این الگوها باید در یک نرم افزار گرافیکی انجام شود که مناسب ترین گزینه ها اتوکد و تری دی مکس هستند و در کنار آن امکان استفاده از فتوشاپ هم وجود دارد.

وقتی که سفارش تراشکاری به یک کارگاه داده می شود تکنسین دستگاه تراش cnc باید توانایی طراحی این الگو در نرم افزارهای گرافیکی را داشته باشد. البته در برخی موارد امکان دانلود این طرح ها از اینترنت وجود دارد که کار ما را ساده تر می کند.

آشنایی در کار با نرم افزار cnc

نرم افزارهای دستگاه سی ان سی متفاوت هستند و هر کدام از آنها فضای کاربری متفاوتی دارند. به عنوان مثال در برخی از آنها از نرم افزار کد کم (CAD-Cam) و در برخی موارد هم از آرتکم (ART-Cam) استفاده می شود. کاربری این نرم افزارها و وارد کردن فایل به آنها با یکدیگر متفاوت است.

از آنجایی که کاربر باید اطلاعات خود را در این نرم افزار وارد کند آشنایی تکنسین دستگاه تراش cnc با این نرم افزار یک امر لازم و ضروری است.در حقیقت اگرچه تکنسین نیاز به مهارت بالایی برای تراش کاری ندارد اما در عوض باید با بخش نرم افزاری دستگاه آشنایی کاملی داشته باشد.

شناخت مواد مختلف و تأثیر دستگاه تراش بر روی آنها

یکی دیگر از توانایی هایی که از تکنسین دستگاه تراش cnc انتظار می رود این است که با مواد مختلف و خصوصیات آنها آشنایی کامل داشته باشند. کسانی که قبلاً در این زمینه فعالیت داشته اند می دانند که دستگاه تراش سنگ با دستگاه تراش چوب یا دستگاه تراش فلز متفاوت است و ابزار برشی متفاوتی در آنها به کار گرفته می شود.

به همین دلیل وقتی که تکنسین به دنبال کار بر روی موادی خاص است، باید بداند که شرایط کار دستگاه در چه صورت بهینه بوده و در چه حالتی می تواند بیشترین بازدهی را دریافت کند. حتی این موضوع می تواند به شدت جریان ورودی و نوع الکترو موتور را هم تحت تأثیر قرار دهد.

آشنایی با نگهداری و نظافت دستگاه تراش سی ان سی

یکی از مهم ترین فاکتورهای مؤثر در طول عمر دستگاه های سی ان سی، نگهداری و نظافت آنها و روغن کاری دستگاه است. این دستگاه ها برای کار سخت و کار بر روی مواد مختلفی طراحی شدند. از طرف دیگر کار آنها برش دادن قسمتی از یک قطعه کار است که مطمئناً این پسماندها در اطراف دستگاه جمع می شوند. عدم توجه به نظافت دستگاه و نگهداری آن می تواند طول عمر آن را به شدت کاهش دهد.

معمولاً شرکت های تولید کننده این دستگاه ها برنامه مشخصی برای سرویس دستگاه در اختیار خریداران قرار می دهند. بنابراین تکنسین دستگاه تراش cnc باید بتواند نظافت و نگهداری دستگاه را با توجه به این زمان بندی انجام دهد.

آشنایی با ایمنی لازمه کار تکنسین دستگاه تراش cnc

آخرین و شاید مهم ترین انتظاری که از اپراتور دستگاه تراش سی ان سی می رود این است که با دستورالعمل های ایمنی در کارگاه آشنایی داشته باشد. دستگاه های تراش بشدت خطرناک هستند و هرگونه کوتاهی در کار با آنها خطر جسمی و جانی شدید دارد.

یک تکنسین باید این خطرات را به طور کامل بشناسد و حتی تأثیر آن بر روی سایر افراد حاضر در کارگاه را هم بداند. در این صورت احتمال بروز حادثه به حداقل می رسد و خطای انسانی هم در نتیجه کار تأثیرگذار نخواهد بود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>