اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

انواع دستگاه چاپ افست

با توجه به رشد هر روزه دنیای چاپ و فاصله گرفتن محل تامین نیازهای مربوط به چاپ دستگاه های مختلفی برای هر کدام از این نیازها ساخته می شود. جدای از تفاوت در نوع و محل استفاده از دستگاه های مختف در صنعت چاپ باید به این موضوع نیز اشاره کرد که این دستگاه ها در بسیاری از موارد با هم همپوشانی دارند و اکثر اوقات دستگاه های مختلف و روش های مختلف چاپ توان انجام کارهای مختلف را دارند ما با توجه به صرفه و محل نیاز و متریال مورد استفاده در هر پروژه سیستم چاپ تعیین می شود.

برای مثال برای چاپ با تیراژ و سرعت خیلی بالا (مثل روزنامه) از یک نوع چاپ به خصوص (رول) استفاده می شود در حالی که برای تیراژ های پایین و اندازه کوچک تر از یکی دیگر از دستگاه های خانواده افست به نام GTO استفاده می شود.

چاپ افست شیت-فد

نام چاپ افست از تکنیک مربوط به آن گرفته شده است. در این نوع از چاپ که عمومی ترین حالت آن است جوهر از یک صفحه لاستیکی عبور و به سطح فلزی مخصوص چاپ و بعد از آن بر روی کاغذ منتقل می شود.در این نوع از چاپ از روش لیتوگرافی استفاده می شود. در روش چاپ با فرایند لیتوگرافی برای انجام امور چاپ از ورق های آلومینیومی به نام زینک یا پلیت استفاده می شود. پلیت ها در مراکز لیتوگرافی و از فایل طرح های آماده چاپ به دست می آیند.

بر روی پلیت بخش های تیره نشان دهنده مقدار رنگی است که بر روی کاغذ چاپ می شود.  به این معنی که اگر تیرگی روی پلیت صد در صد باشد رنگ مربوطه به طور 100 درصد چاپ می شود و هر چقدر این تیرگی کمتر شود به همان نسبت رنگ کمرنگ تر بر روی کاغذ چاپ می شود.سیستم چاپ افست بر روی کاغذ، مقوا، پلاستیک و یا سایر مواد قابل استفاده است اما الزاما باید دارای سطح مسطح و صاف باشد.

انواع دستگاه چاپ افست از نظر اندازه

انواع دستگاه چاپ بر اساس بزرگ ترین اندازه ای که امکان چاپ آن را دارند نامگذاری می شود. این اندازه ها از استانداردهای جهانی این صنعت تبعیت می کنند و می توان گفت که در همه جای دنیا ثابت و یکدست هستند. همچنین در نظر داشته باشید مقیاس نامگذاری بر اساس حداقل اندازه استاندارد «ورق» گفته می شود؛ و کوچک ترین اندازه این مقیاس 35*50 سانتی متر است که به آن یک ورقی گفته می شود.

دستگاه چاپ افست: GTO

ماشین چاپ یک ورقی به نام GTO شناخته می شود. GTO اختصار اصطلاح Grosser Tiegel Offset می باشد که به معنی «جبران هزینه های بزرگ» است. از دیگر اندازه هایی که توسط این دستگاه چاپ می شود می توان به 25*35 سانتی متر اشاره کرد که به آن «نیم ورقی» گفته می شود. چاپ با دستگاه GTO کم هزینه ترین و بهترین گزینه برای چاپ افست در تیراژ پایین می باشد.

دستگاه چاپ افست: 2 ورقی

دستگاه چاپ با اندازه سیلندر 50*70 سانتی متر دستگاه 2ورقی نام دارد. این اندازه از دستگاه به مراتب از سایر دستگاه های موجود در بازار «ایران» بیشتر است چرا که تقاضای چاپ در این اندازه به مراتب بالاتر از سایر اندازه هاست.

همچنین هزینه و سرعت و کیفیت چاپ با این دستگاه ها نیز باعث مراجعه بیشتر به چاپخانه هایی با این نوع دستگاه می باشد. کاغذهایی با اندازه60*45 سانتی متر که یک ونیم ورقی گفته می شوند نیز با این دستگاه چاپ می شود.

دستگاه چاپ افست: 4.5 ورقی

به اندازه 70*100 سانتی متر 4.5 ورقی گفته می شود. در حال حاضر به طور مرسوم بزرگ ترین اندازه برای چاپ افست می باشد. پروژه هایی که تیراژ یا اندازه بالاتری دارند را با این دستگاه چاپ می کنند. از لحاظ کیفیت بسته به نوع دستگاه و مدل چندان تفاوتی با 2ورقی ندارد اما در کل هزینه نگهداری و چاپ با آن بیشتر است.اندازه کاغذ 60*90 سانتی متر نیز با این دستگاه چاپ می شود.

دستگاه چاپ افست رول

عمده ترین تفاوت چاپ افست رول-فد و شیت-فد در نوع تغذیه کاغذ دستگاه است. در چاپ شیت از کاغذهای برش خورده با اندازه هایی که توضیح دادم استفاده می شود و در چاپ رول کاغذ به صورت رول های پیوسته وارد دستگاه می شود که معمولا حدود ده تن وزن دارند. جدای از این تفاوت، در سرعت و هزینه چاپ و البته کیفیت خروجی چاپ نیز تفاوت های عمده ای بین چاپ رول و شیت وجود دارد.

چاپ رول در سرعت بالا می تواند تا 60هزار نسخه در ساعت خروجی چاپی از فرم مربوط به خود داشته باشد در حالی که در چاپ شیت این سرعت معمولا امکان چاپ بیش از 12هزار نسخه را ندارد. البته این را هم باید در نظر گرفت که قطعا کیفیت چاپ در دستگاه شیت به مراتب بالاتر از چاپ رول هست و به همان نسبت مقدار کاغذی که برای تنظیم رنگ استفاده می شود و معمولا دور ریخته می شود در چاپ شیت بسیار کمتر از چاپ رول است.

در چاپ شیت معمولا دو روی کاغذ با هم چاپ نمی شود. چون عموما دستگاه های چاپ شیت 4 رنگ هستند و این تعداد برج رنگ برای چاپ یک روی کاغذ استفاده می شود و دستگاه های با 8 برج رنگ که امکان چاپ دو روی کاغذ را به صورت همزمان دارند هزینه بسیار بالایی دارند و تنظیم رنگ در آنها به سختی انجام می شود و به طور کلی مقرون به صرفه نیست.

اما درچاپ رول الزاما دو روی کاغذ به صورت همزمان چاپ می شود به این دلیل که یک دستگاه چاپ رول تنها عملیات چاپ را انجام نمی دهد. بلکه عملیات چاپ - خشک کنی - تا کردن کل پروژه به صورت همزمان انجام می شود.هزینه چاپ با دستگاه رول و شیت هم تفاوت بسیاری با هم دارد. چاپ رول برای پروژه های با تیراژ بالا و استفاده از کاغذهای نازک تر بسیار به صرفه است در حالی که چاپ شیت بهترین قیمت را در تیراژ 5000 برگ داراست.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>