اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تفاوت لیزر در محیط تولید کننده آن، طول موج، توان، مد کاری و نحوه عمل لیزر (تماسی یا غیر تماسی) است. یک دستگاه لیزر دارای یک منبع پمپاژ، آیینه برای تقویت پرتو کریستال یا گاز که تحریک می شود تا نور ایجاد کند و سیستم های هدایت پرتو لیزر به عمل مورد نظر است. دو مد اصلی لیزر دارد. در حالت اول مد موج پیوسته تا زمانی که دستگاه روشن است پرتو روی بافت اثر می کند. حالت دوم مد پالسی در هر چند ده هزار ثانیه انرژی لیزر در مدت کوتاهی ارسال می گردد. لیزرهای ND, HO, ER, YAG, ER, GR:YAG دارای مد پالسی بوده و الباقی موج پیوسته دارند.

لیزر

Low level laser - لیزر کم توان:
لیزرهای با توان کمتر از 0/5 وات هستند که در کاربردهای درمانی در بیماریهای گوش و حلق و بینی، اورولوژی، آرتروسکوپی، دهان و دندان و کلاً فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند و شامل لیزرهای هلیم- نئون، لیزرهای دیودی، لیزر آرگون و کریپتون می باشند.

Excimer laser - لیزر اگزایمر ( لیزر چشمی):

لیزرهای اگزایمر لیزرهای گازی هستند که پالسهای نوری با ده نانومتر تا چند ده نانومتر طول موج ماوراء بنفش تولید می کنند. لیزرهای اگزایمر مورد استفاده در پزشکی دارای طول موجهای 193، 248 و 308 نانومتر می باشند که در رفع ایرادات چشم و جراحی عروق کاربرد دارند. در چشم پزشکی برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی برای برداشتن لایه ظریفی از سطح قرنیه از لیزرهای اگزایمر استفاده می شود..

High power lasers - لیزرهای پرتوان:

این نوع لیزرها دارای توان بالاتری نسبت به لیزرهای تراپی بوده و برای کاربردهای جراحی بافت نرم یا سخت و یا پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • لیزر نئودیمیدیوم - یاگ
 • لیزر دی اکسید کربن
 • لیزر کیو - سوئیچ
 • یاگ-اربیوم
 • لیزر الکساندرایت
 • لیزر یاقوت
 • لیزر هلیوم-یاگ
 • لیزر دوبل فرکانسی نئودی مدیوم-یاگ
 • لیزر دیودی پرتوان

لیزر نئودی مدیوم- یاگ (( Nd-YAG) لیزر ورساپالس هولمیوم جهت جراحی DCR)):

لیزرهای Nd-YAG، متداولترین لیزرهای حالت جامد و از خانواده لیزرهای یاگ می باشند که در آنها نور توسط یک تک کریستال سخت و درخشان ایتریم-آلومینیوم-لعل (YAG) حاوی یونهای اضافی عنصر نئودیمدیوم تولید می شود. طول موج اصلی این لیزر، 1064 نانومتر در ناحیه مادون قرمز است و در مد پالس و پیوسته مورد استفاده قرار می گیرد. این لیزر از طریق فیبرهای نوری انتقال می یابد و کاربرد آنها در ترمیم ضایعات عروقی، درمان همانژیوم، برش یا تبخیر یا لخته نمودن بافتهای عمیق و جراحی های آندوسکوپی و لاپاراسکوپی است. همچنین یکی از کابردهای متداول آن از بین بردن موهای زائد می باشد.

لیزر دی اکسید کربن ( لیزر اولتراپالس):

لیزر گازی دی اکسید کربن دارای طول موج اصلی 10600 نانومتر در محدوده بالای طیف مادون قرمز است و عموماً در کاربردهای پزشکی از لیزر دیگری با طول موجی در محدوده مرئی (نظیر لیزر هلیم-نئون یا برخی لیزرهای نیمه هادی) به عنوان لیزر راهنما در کنار لیزر Co2 استفاده می کنند. طول موج بالای این لیزر سبب جذب آن به میزان وسیع توسط آب و مواد حاوی آب (نظیر بافت) می شود. از این رو لیزر Co2 به میزان وسیعی برای عملیات روی پوست و غشاهای مخاطی بکار گرفته می شود. انتقال این لیزر از محفظه تولید آن با استفاده از بکارگیری بازوهای چند قسمتی، حاوی آینه های مخصوص است. در کاربردهای پزشکی، لیزرهای دی اکسید کربن از توانهای تا چند ده وات استفاده می شود. این نوع لیزر در رژیم های پیوسته، پالس و سوپرپالس استفاده می شود. یکی از کاربرهای لیزر Co2، در زیبایی است که استفاده از آن می تواند برای لایه برداری ظریف پوست (resurfacing) و از بین بردن چین و چروک پوستی و جوانسازی بکار رود. از کاربردهای دیگر این لیزرها ایجاد برش و انعقاد در جراحی، پروسه های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی، بیماریهای پوست، تومورهای پوستی و برداشتن خالهای پوستی کاربرد دارند.

( Q-Switch) لیزر کیو - سوئیچ

این لیزر از نوع لیزرهای Nd-YAG با طول موج 1064 نانومتر یا لیزر KTP با طول موج 532 نانومتر است که دارای پالس های خیلی کوتاه در حد 30 - 3 نانوثانیه می باشد. در این لیزر توان بالا، ماکزیمم هر پالس حدود 120 - 100 مگاوات است. کاربرد خاص لیزرهای کیو سوئیچ، برداشتن تاتو و پیگمانهای پوستی می باشد

High power diode - لیزر دایودی پرتوان

این نوع لیزر از نوع نیمه هادی (دیود) می باشد و دارای طول موج 980 نانومتر و در محدوده مادون قرمز است که بر خلاف لیزرهای تراپی دارای توان بالا (20-10 وات) می باشد و برای جراحی بافت نرم و سوزاندن عروق در پاهای مبتلا به واریس بکار می رود. لیزر دیودی پرتوان در رژیم های پیوسته و پالس مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربردهای این لیزر، در دندانپزشکی و برای جراحی، رفع حساسیت دندان و سفید کردن می باشد.

Yag-Er Laser لیزریاگ-اربیوم

لیزر اربیوم- یاگ از نوع لیزرهای جامد است و دارای طول موج 2940 نانومتر می باشد. این لیزر در لایه برداری ظریف پوست (resurfacing) کاربرد دارد که نسبت به لیزر Co2 برای برطرف کردن چین و چروک های پوستی دقیق تر عمل می کند و باعث ایجاد صدمات کمتری به بافتهای اطراف می شود. همچنین زمان بهبود پس از درمان با لیزر اربیوم-یاگ کوتاهتر از درمان با لیزر Co2 است ولی در مقایسه با لیزر Co2 انعقاد کمتری ایجاد می کند و لذا لایه برداری با خونریزی همراه است. این لیزر در ارتوپدی و دندانپزشکی برای جراحی بافتهای سخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد

Alexandrite laser - لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی می باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است.

Ruby laser - لیزر یاقوت

لیزر یاقوت قدیمی ترین لیزر ساخت بشر می باشد و از نوع لیزرهای جامد استکه از کریستال یاقوت برای تولید پرتو استفاده می شود. نور حاصل از لیزر یاقوت به رنگ قرمز سیر و به صورت پالس با طول موج 694 نانومتر انتشار می یابد و در تحریک بیولوژیک، پوست و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد

Ho:YAG laser - لیزر هلیوم-یاگ

لیزر هالیوم-یاگ از نوع لیزرهای جامد می باشد که دارای طول موج 2100 نانومتر و در محدوده نور مادون قرمز است. این لیزر در رژیم پالسی با طول پالس 200 میکرو ثانیه کار می کند و در جراحی بافت نرم برای ایجاد برش و نیز در نکروز تومورها به کار می رود.

لیزر دوبل فرکانسی نئودیمیم-یاگ

Long pulsed frequency doubled Nd-YAG: KTP laser
لیزر KTP از نوع لیزرهای جامد بوده و دارای فرکانسی دو برابر Nd-YAG با پالس طولانی می باشد. این لیزر دارای طول موج 532 نانومتر و دارای نور سبز رنگ در محدوده نور مرئی است. لیزر KTP برای انعقاد عروق در مویرگهای زیر پوستی که معمولاً اطراف بینی و گونه ها هستند به کار می رود. این لیزر دارای پیک جذبی در هموگلوبین خون است، بنابراین خون انرژی بیشتری را نسبت به بافتهای اطراف جذب می کند و رگهای خونی می توانند بدون ایجاد صدمه به پوست انعقاد یابند.

High power lasers 2 - لیزر پرتوان:

این نوع لیزرها دارای توان بالاتری نسبت به لیزرهای تراپی بوده و برای کاربردهای جراحی بافت نرم یا سخت و یا پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • لیزر ماده رنگی
 • لیزرهای جراحی بافت سخت

Dye Laser - لیزر ماده رنگی

لیزر dye از نوع لیزرهای مایع است که ماده فعال محلول مایع مواد آلی رنگی یا مایع هایی است که به نحو خاصی با عناصر خاکی کمیاب موجود در طبیعت نظیر اروپیم یا نئودیمیم ممزوج شده اند. این لیزرها بر اساس نوع، دارای رژیم های تابش پیوسته و پالس (حتی پالس های بسیار کوتاه) می باشند و به دلیل وجود مواد آلی رنگی، پرتو لیزر در گستره وسیعی از طول موجها، از حدود 216 نانومتر در منطقه ماوراء بنفش و تمامی طیف مرئی تا حدود 1800 نانومتر در منطقه مادون قرمز، تولید می شود.

Hard tissue surgery لیزرهای جراحی بافت سخت
این نوع لیزرها دارای توان بالایی هستند و می توانند از نوع لیزرهای گازی یا دیودی باشند که در کاربردهای ارتوپدی و ستون فقرات برای برش استخوان ها مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد دیگر این لیزرها در دندانپزشکی است.

Special instrument- دستگاههای ویژه لیزر درمانی

 • مزوتراپی Mesotherapy
 • آی پی ال Intence pulse light
 • مزوتراپی بدون سوزن No Needle Mesotherapy

متعلقات جانبی

 • گاز میکس لیزر اگزایمر - Mix excimer gas

گاز لیزر درمانی کم توان:

لیزر درمانی کم توان به این ترتیب در Pubmed تعریف شده است:
روش درمانی می باشد که از تابش نور با شدت پایین در محدوده نور 830-540 نانومتر استفاده می گردد. به نظر می رسد اثرات درمانی این روش توسط واکنش های فتوشیمیایی که باعث تغییر نفوذ پذیری غشا سلولی و به دنبال آن افزایش ساخته شدن MRNA و پرولیفراسیون سلولی می شود حاصل گردد. علت این اثرات، مثل لیزر جراحی به دلیل حرارت نمی باشد. لیزر درمانی کم توان در پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی در موارد بیماری های مختلف و به طور عمده در مورد درمان زخم و کنترل درد به کار می رود.

فیزیولوژی سلولی لیزر های کم توان

به دنبال تابش فوتون های لیزر به سلول، پاسخ سلولی با فعال شدن فوتواکسپتورهای موجود در زنجیره تنفسی واقع در میتوکندری آغاز می شود و در اثر آن ردوکس سلولی تغییر حالت داده و همراه با تغییرات حالت غشاء سلولی با جابه جائی کلسیم و تغییرات PH و فعال شدن CAMP و دوبلیکاسیون DNA منجر به ساخته شدن پروتئین می شود. به این ترتیب پاسخ های سلولی از سطح سلولی به سطح بافت و ارگان کشانده می شود و اثراتی مانند ضد التهاب، ضد ادم و تورم، بی دردی، تکثیر سلولی، نئوواسکولاریزاسیون و تسریع در ترمیم، شیفت متابولیسم به سمت هوازی و متعادل کردن سیستم ایمنی حاصل می آید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>