اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


انواع تکنیک چاپ اسکرین

تکنیک چاپ اسکرین

اسکرین از الیاف متخلخلی ساخته می شود که بر روی یک قالب آلومینیومی یا چوبی کشیده می شود. اخیرا اکثر شبکه های توری از مواد دست ساز انسانی مانند نایلون و پلی استر ساخته می شوند. بخشی از اسکرین به وسیله یک ماده غیر قابل نفوذ پوشانده می شود تا استنسیل به وجود آید که قطب نگاتیو  تصویری را به وجود می آورد که باید چاپ شود

سپس اسکرین به دست آمده را بر روی یک سطح چاپی مانند کاغذ یا سایر الیاف قرار می دهند. مرکب نیز روی سطح فوقانی اسکرین جا دارد. اپراتور کار خود را با سطح چاپی آغاز کرده و با وارد کردن اندکی فشار، مخرن مرگ را به سمت بخش جلوی اسکرین هدایت می کند؛ سپس یک اسکوئیچی  برای حرکت دادن شبکه توری به بخش تحتانی سطح چایی استفاده کرده و اسکولیجی را بر روی سطح پشتی اسکرین فشار می دهد.

به موازات باز شدن شبکه توری، مرکبی که در داخل آن قرار دارد با عمل موئینگی به روی سطح چاپی پاشیده می شود که مقدار آن از پیش تعیین شده است. همزمان با حرکت اسکوئیچی به سمت سطح پشتی اسکرین، تنش توری، آن را از روی سطح چاپی جدا می کند، در نتیجه، مرکب بر روی سطح چاپی باقی می ماند.در حال حاضر، سه نوع دستگاه چاپ اسکرین وجود دارد:

  • تخت
  • سیلندری
  • روتاری

اسکرین را می توان پس از تمیز کردن، مجددا مورد استفاده قرار داد. با این حال، اگر نیازی به طراحی طولانی مدت نباشد، می توان اسکرین را از تمام امولسیون و مواد شیمیایی پاک کرد و مجددا از آن استفاده نمود. فرآیند استفاده مجدد شامل پاک کردن مرکب از روی اسکرین و سپس پاشیدن یک پاک کننده استنسیل است تا تمام امولسیون ها پاک شوند.

لازم به ذکر است که پاک کننده های استنسیل به صورت مایع، ژله ای و پودری موجود می باشند. نوع پودری آن را پیش از استفاده باید با آب مخلوط کرد. پس از استفاده از پاک کننده استنسیل باید امولسیون ها را با فشار آب شست و شو دهیم.در این مرحله، اکثر اسکرین ها برای پوشش دهی مجدد آماده می شوند. بر خلاف تصورات عمومی در مورد چاپ اسکرین که آن را منحصر به چاپ پارچه می دانند. این تکنیک موارد استفاده متعددی دارد.

تکنیک های استنسیل

شیوه های متعددی برای ایجاد استنسیل در چاپ اسکرین وجود دارد. یکی از شیوه های اولیه و قدیمی، ایجاد شکل مطلوب به شیوه سنتی بوده که این شیوه ها پرش طرح مورد نظر از یک ماده غیر متخلخل و ضمیمه کردن به پایین اسکرین یا چاپ یک تصویر نگاتیو بر وی اسکرین صورت می گرفت.یکی از شیوه هایی که در خلال 70 سال گذشته توسعه یافته است. تکنیکی موسوم به فتوامولسیون است که در ذیل به تشریح این فرایند می پردازیم:

1-تصویر اصلی بر روی یک روکش شفاف مانند استات یا کاغذ ردیابی ایجاد می شود. این تصویر را می توان مستقیما بر روی روکش مورد نظر طراحی با کپی کرد یا با استفاده از یک چاپگر لیزری یا جوهر افشان، آن را بر روی روکش چاپ نمود. همچنین می توان از پوزتیو سیاه و سفید نیز استفاده کرد. با این حال، بر خلاف ساخت پلیت های سنتی، این اسکرین ها با استفاده از پوزیتیوهای فیلم در معرض نور قرار می گیرند.

2-باید یک اسکرین انتخاب کرد، تعداد توری های مورد استفاده متفاوت است که این مسئله به جزئیات طرح چاپ مورد نظر بستگی دارد. پس از انتخاب اسکرین، باید روکشی از امولسیون بر آن کشید و آن را در جای تاریکی قرار داد تا خشک شود. پس از خشک شدن، اسکرین آماده است تا در معرض نور قرار گیرد.

3- روکش مذکور بر روی اسکرین پوشیده شده با امولسیون قرار می گیرد و سپس آن را در معرض یک منبع نوری قرار می دهند که شامل نور فرابنفش با طول موج 350 تا 420 نانومتر می باشد، نور UV از یک منطقه تمیز عبور کرده و موجب پلیمریزاسیون سخت شدن امولسیون می گردد.

4-اسکرین را کاملا می شوید. مناطقی از امولسیون که در معرض نور قرار نگرفته اند، غیر حلال بوده و شسته می شوند تا استنسیل نگاتیو تصویر بر جای بماند.یکی دیگر از مزایای چاپ اسکرین این است که می توان کمیت بالایی را با استفاده از دستگاه های خودکار بیش از 1800 تیشرت در مدت یک ساعت تولید کرد.

مواد چاپ اسکرین

در چاپ اسکرین نیز همانند سایر شیوه های چاپی از مرکب های مختلفی استفاده می شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

پلاستیسول

این مرکب، متداول ترین مرکب مورد استفاده در تزئین پارچه های تجاری است. این چاپ را می توان با اضافه کردن افزودنی های ویژه، تسهیل کرد. برای استفاده از این مرکب در چاپ باید آن را در دمای 150 درجه سانتی گراد حرارت داد.

مرکب های پایه آب

میزان نفوذ این مرکب ها در الباف بیشتر از مرکب های پلاستیسول است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>