اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

دستگاه چاپ تامپو

چاپ تامپو با ماشین آلات نیمه اتوماتیک در تیراژهای پایین قابل استفاده است و محدودیت تیراژ ندارد. عملکرد دستگاه چاپ تامپو مانند چاپ سیلک اسکرین است. در این نوع از چاپ کالای مورد نظر باید کاملا در قسمت خاصی از دستگاه فیکس و ثابت شود، پد سیلیکونی دستگاه در تماس کامل با شی مورد نظر قرار می گیرد و عملیات چاپ را انجام می دهد، اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که به علت فشاری که بر شی وارد می شود احتمال از بین رفتن آن زیاد است.

بنابراین باید برای کالای مورد نظر فیکسچر ساخته شود. فیکسچر همان طور که از نام آن پیدا است، وسیله ای است که باید قطعه را در موقعیت مناسب خود جای داده و آن را هنگام عملیات ساخت، در وضعیت مطلوب نگه دارد. استفاده از فیکسچر در تولید، باعث بهره وری می شود. بنابراین برای چاپ بر روی یک ماگ تبلیغاتی ابتدا باید داخل لیوان را با یک فیکسچر پر کرد تا اعمال فشار بر روی آن منجر به خرابی نشود.

دستگاه چاپ تامپو را می توان در انواع دستگاه چاپ رومیزی و دستگاه چاپ دو رنگ دید. دستگاه چاپ دو رنگ همانطور که از نامش پیدا است و می توان حدس زد قابلیت استفاده از دو رنگ همزمان را دارد.

چاپ تامپو به دلیل امکانات زیاد و هزینه پایین چاپ مورد توجه صنعتگران در این زمینه است. در فرآیند چاپ تامپو لازم است که ابتدا در یک محیط گرافیکی مانند فتوشاپ و یا کورل طرح مورد نظر را طراحی و از آن فیلم لیتوگرافی تهیه کرد یا روی کاغذ کالک پرینت گرفت تا بتوان از آن کلیشه ساخت. کلیشه سازی یکی از مراحل مهم پیش از چاپ است و دارای انواع مختلفی است:

  • کلیشه های ژلاتینی
  • کلیشه های فلزی
  • کلیشه های تامپو
  • کلیشه چاپ سیلک
  • کلیشه دیجیتال

برای کلیشه سازی در چاپ تامپو پس از آماده کردن طرح در محیط گرافیکی و تهیه پرینت و یا فیلم، از دو روش استفاده می شود، یا از لاک مایع استفاده شده و یا از لمینت. لمینت لایه نازکی است که بر روی سطوح چاپی قرار می گیرد تا صفحه را در برابر رطوبت و تغییرات دمایی حفظ کند. سپس طرح بر روی کلیشه قرار گرفته و بر روی میز مخصوصی با نور UV پردازش می شود، پس از این مرحله با اسید روی آن کار شده و روی کلیشه انتقال داده می شود.

در مرحله ی بعدی از چاپ تامپو همانطور که گفته شد، باید به ساخت قالب و فیکسچر پرداخت تا بتواند شی را در محل خود ثابت نگه دارد و از خراب شدن کالای مورد نظر جلوگیری کند. پس از انجام این دو مرحله نوبت به فرآیند چاپ می رسد. فرآیند چاپ تامپو به دو روش سیستم باز سیستم بسته انجام می شود.

در چاپ تامپو به روش بسته یا کاپ، همانطور که از نامش پیدا است، رنگ درون یک مخزن گود ریخته شده و این مخزن و پوشش مغناطیسی ای که در آن تعبیه شده، کاملا بر روی کلیشه قرار می گیرد و سپس با حرکت رفت و برگشتی خود باعث می شود تا یک لایه از رنگ بر روی کلیشه کشیده شود. در این روش در مصرف رنگ صرفه جویی شده و از هدر رفتن آن جلوگیری می شود. رنگ اضافه می تواند تا مدتی درون کاپ باقی بماند.

در روش دوم یعنی سیستم تیغه ای به جای استفاده از مخزن یا همان کاپ، از یک تیغه استفاده می شود. مزیت استفاده از تیغه ارزان بودن قیمت آن نسبت به نوع مخزنی آن است، ولی باید اشاره کرد با استفاده از این سیستم میزان رنگ مصرفی بیشتر می شود.

پد دستگاه چاپ تامپو

پدهای دستگاه چاپ تامپو از سیلیکون ساخته شده و دارای شکل و فرم های متفاوتی هستند. افراد می توانند این پدها را در سایزهای مختلف بیابید و با توجه به نوع کالا و سایز چاپ آنها را تعویض کنند. پدهای دستگاه چاپ تامپو را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • پدهای نرم: برای آن دسته از کالاهایی که دارای بدنه ی مقاومی نیستند و به راحتی دچار تغییر شکل می شوند کاربرد دارد مانند تخم مرغ و قطعات لاکی نازک.
  • پدهای معمولی: استفاده از پدهای معمولی دامنه ی بسیار وسیعی دارد و تقریبا برای تمامی کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پدهای سخت: استفاده از این پدها برای قطعات و کالاهایی استکه دارای بدنه ی محکم و مقاوم هستند.
  • عمر پدها بستگی به نوع سیلیکون آن دارد اما معمولا تا 100 هزار ضربه در چاپ دارای طول عمر مفید هستند. باید دقت کرد که پد با اجسام تیز و برنده تماس نداشته باشد و برای تمیز کردن آن از چسب شیشه استفاده شود.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>