اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

انواع مختلف مقوا

مقوا در حقیقت شکل ضخیم تری از کاغذ است که از سختی قابل ملاحظه ای برخوردار بوده و نور را از خود عبور نمی دهد. مقوا در انواع مختلف و با روش های گوناگون تولید می شود، اما مهم ترین وجه تمایز آن مربوط به مواد اولیه به کار رفته در ساخت مقوا می باشد. مقوای سنگین مثل آنچه که در بسته بندی و جلدسازی مصرف می شود، به وسیله ماشین های چند سیلندری و یا ماشین های مقواسازی Vat تولید می شوند.

مقوا ها و انواع آنها و داشتن اطلاعات کافی از آنها می تواند در بسته بندی کالا و سفارشات مربوط به کارهایی که برای محافظت از کالاهای شکننده استفاده می شود. در محتوایی که بنام انواع کاغذها در سایت نوشتیم شما را با انواع کاغذ ها آشنا کردیم، اگر هنوز مقاله انواع کاغذ را مطالعه نکردید پیشنهاد میکنم مقاله انواع کاغذ را مطالعه کنید و سپس به مطاله این مقاله که در تکمیل آن نوشته شده است بپردازید.مقواهای مورد استفاده در چاپ، معمولا با ماشین کاغذسازی تولید می شوند و عبارتنداز:

خمیر مقوا Pulp board

غالبا با استفاده از یک یا دو توری سیمی و با مواد سنگین تر ساخته می شود، مقوای سنگین با چسباندن لایه های مقوا به یکدیگر تولید می شود.

چند لایه چسبیده Paste board

این نوع مقوا را با چسباندن یا لمینت کردن ورقه های کاغذ به دو طرف بدنه مقوا تولید می کنند، که نسبت به مقوای معمولی از کیفیت پایین تری برخوردار است و یا با چسباندن دو یا سه لایه مقوا به یکدیگر و براساس ضخامت موردنیاز مقوای دوپلکس یا دولایه وتری پلکس یا سه لایه را تولید می کنند. پرداخت و یا پوشش دادن مقوا در یک و یا دو طرف آن امکان پذیر است.

انواع مختلف مقوا

از کاربرد انواع مقواها آگاه هستید. مقواها اغلب برای بسته بندی استفاده می شوند. اگر کاغذی در گراماژ بالای 200 گرم تولید شود به آن مقوا گفته می شود، اگر مقوای تولید شده کمتر از 200 گرمی باشد، در ردیف کاغذ قرار می گیرد.

خمیر مقوا Pulp board

خمیر مقوا نیز مانند خمیر کاغذ تهیه شده و زیر و روی آن با یکدیگر متفاوت است. مقوا را با استفاده از دو توری آبگیر تولید می کنند که با پیوستن دو رول مجزا به یکدیگر در ماشین کاغذسازی تولید می شود. کیفیت مقوا بستگی به نوع خمیر آن دارد و ممکن است از نوع مکانیکی و یا شیمیایی و یا ترکیبی از هر دو باشد. پرداخت آن معمولا به صورت مات است. مقوای سفید و رنگی با ضخامت 200 تا 750 میکرون ساخته می شود.

مقوای کارتی Index

مقوای کارتی معمولا برای کار در سیستم های اداری و ثبت آمار، انبارداری و موارد مشابه مصرف می شود، که در انواع مختلف و با رنگ های گوناگون تولید می شود. مقوای کارتی را با استفاده از یک یا دو توری آبگیر در ماشین کاغذسازی و با پرداخت نهایی خوب و قابلیت چاپ و نوشتن تولید می کنند.

مقوای چند لایه Paste board

مقوای چند لایه از مقوای معمولی سخت تر و محکم تر است و با چسباندن دو لایه مقوا به لایه میانی که از ضخامت معین برخوردار است تهیه می شود، کاغذهای چسبیده شده به لایه میانی می توانند سفید و یا رنگی باشند و به این ترتیب مقوای ضخیم تری نسبت به مقوای تهیه شده از خمیر به دست می آید.

مقوای سه لایه Triplex board

این مقوا از سه لایه تشکیل شده در حالی که مقوای دو لایه یا (duplex board) از دو لایه یکسان تشکیل می شود که در شرایط مرطوب بر روی ماشین به یکدیگر متصل شده و از نظر کیفیت و رنگ متفاوت هستند. مقوای ساخته شده از چند لایه به هم چسبیده را باید با انواع دیگری که با استفاده از خمیرهای مختلف ساخته می شوند متمایز نمود.

یک مقوای سفید ممکن است از دو نوع خمیر مختلف ساخته شده باشد که قسمتی از آن خمیر بازیافتی و یا خمیر مکانیکی باشد و با استفاده از دو رول جداگانه در ماشین کاغذسازی به یکدیگر پیوسته شده باشند. ضخامت مقوای چند لایه از 280 میکرون به بالا و تا 2500 میکرون می باشد.

مقوای اندود شده Coated art board

این نوع مقوا ممکن است از خمیر و یا چسباندن لایه های مختلف به یکدیگر ساخته شده باشد، که یک یا دو طرف آن را اندود می کنند. مقوای پشت پارچه ای و یا مقوایی که در مرکز آن از الیاف پارچه استفاده شده در مواردی که استحکام زیاد موردنظر باشد، مصرف می شود. در مقوای پشت پارچه ای از الیاف پارچه و کتان در بافت پشت مقوا استفاده می شود و نوع دیگر آن را به شکل سه لایه می سازند که یک لایه از الیاف پارچه در بین دو لایه از کاغذ و یا مقوا قرار داده می شود.

مقوای کاهی Straw board

در ساخت این نوع مقوا از الیاف کاه و ساقه گیاهان استفاده می شود، که عمدتا برای ساخت کتابهای جلد سخت مصرف می شود. مقوای کاهی معمولا نسبت به انواع دیگر مقوا، از قیمت کمتری برخوردار است و مصرف چاپی ندارد، مقوای ضخیم و مقوای جعبه سازی نیز مشابه مقوای کاهی هستند که نسبت به آن از کیفیت بهتری برخوردار می باشند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>