اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

نحوه ساخت مرکب چاپ

ساخت مرکب چاپ در انواع مختلف، یک عمل بسیار سخت و پیچیده نیست. اکثر مرکب های چاپ عبارت از خمیر یا مایعی است که از پخش رنگدانه در وارنیش ها که معمولا به روش مکانیکی صورت می گیرد، تشکیل شده استبرای ساخت دو مرحله اساسی وجود دارد که عبارت است از:

مخلوط کردن

مخلوط کردن عبارت از هم زدن رنگدانه، وارنیش و مواد افزودنی با هم است. این عمل آن قدر ادامه پیدا می کند که رنگدانه کاملا در وارنیش و یا رزین های مایع نفوذ کند و به طور کامل پخش گردد.

آسیاب کردن

مرکب چاپ بعد از هم زدن کامل و خیس شدن رنگدانه خشک در دستگاه آسیاب، کاملا عمل پخش را تا مرحله استقلال رنگدانه انجام می دهد. تا در داخل مرکب رنگدانه به حد و اندازه 1 الى 2 میکرون برسد.

مرکب چاپ افست و چاپ لترپرس از پخش و صلایه ی رنگدانه خشک در وارنیش های اولئورزینی) روغن های گیاهی، معدنی و رزین های مختلف) حاصل می گردد، مرکب های فلکسوگرافی، هلیوگراوور و اسکرین از پخش و صلایه ی رنگدانه خشک در داخل وارنیش آلى حاصل می شود که خود از حلال های زود فرار و رزین های مخصوص می باشد.ساخت این مرکب ها در دو بخش کلی انجام می شود:

ساخت وارنیش

ابتدا رزین های مخصوص در این دسته از مرکب ها را در داخل روغن های گیاهی و حلال های معدنی سنگین دیر فرار، در داخل دیگ های پخت حرارت می دهند تا کاملا حل شود. حرارت لازم برای حل کردن این نوع رزینها معمولا 180-230 درجه سانتیگراد می باشد.

مقدار درجه حرارت کاملا باید با ساختمان رزین و نقطه ذوب آن متناسب باشد. اصولا وارنیش ها باید طوری فرموله و پخت شوند که دارای براقیت خوب، مقاومت سایش بالا، قابلیت انعطاف ثابت، پایداری و نیز چسبندگی مناسب در سطح چاپی باشد. اصولا وارنیش سه نقش اساسی در ساختمان مرکب چاپ بازی می‌کند.

 • اول آن که موجب خیسی و خیساندن رنگدانه می شود و بدین وسیله کمک می نماید که رنگدانه در مجموع سیستم مرکب چاپ پخش شود، هر چقدر پخش رنگدانه در ساختمان مرکب بهتر پخش و خیس شود به همان نسبت کیفیت رنگ بهتری خواهد داشت.
 • دومین نقش وارنیش این است که قابلیت چاپ مرکب را بالا می برد؛ به عبارتی بایستی طوری فرموله و آماده شود که قابلیت چاپ آن در بالاترین حد ممکن باشد.سومین نقش وارنیش نشاندن و تثبیت قشر متناسب چاپی روی سطح چاپی است تا فیلم خوبی بعد از چاپ در سطح چاپی ارائه دهد.
 • برای رسیدن به اهداف فوق مرکب ساز باید انواع وارنیش ها را با دقت فراوان از مواد اولیه خوب تهیه و تنظیم نماید تا بتواند با تنظیم و تغییر در فرمول با مقدار وارنیش های متعدد به هدف مورد نظر و ایده آل برسد. عمل پخت وارنیش باید در داخل رآکتور یا دیگی که مجهز به سیستم کندانس (مبرد) باشد انجام گیرد و در کلیه مراحل پخت نیز باید موارد زیر کاملا رعایت و اجرا گردد:
 • حلال ها یا روغن هائی که حین عمل پخت از دیگ یا رآکتور خارج می شود دوباره به دیگ یا رآکتور برگردانده شود.
 • رزین های مایع را که باید برای تکمیل فرمول وارنیش وارد دیگ شود حتما قبلا گرم کرده تا به راحتی در دیگ پخت و تخلیه شوند.
 • وقتی مواد اولیه وارنیش بارگیری شد حتما حرارت را به آرامی بالا برد.
 • با حفظ حرارت دیگ، رزین های سخت به تدریج و کم کم به دیگ اضافه شوند.
 • رزین ها به مدت 30 دقیقه تا 2 ساعت کاملا در درجه حرارت 160- 230 درجه سانتیگراد پخته شوند تا شرایط حل شدن در روغن های معدنی یا گیاهی را پیدا کنند.
 • در مرحله ی اضافه کردن مواد افزودنی مانند ژل کننده باید دیگ تا درجه حرارت مورد نیاز سرد شود.
 •  افزایش ماده ژل کننده ممکن است ایجاد بخاراتی که ناشی از واکنش است، بنماید که باید به دیگ برگردانده شود (در صورت بروز چنین پدیدهی حتما باید ژل کننده قبلا در یک حلال روغن معدنی حل و کاملا آماده شده، سپس با پمپ به تدریج اضافه شود).
 • بعد از افزایش کامل ژل کننده حرارت در شرایط مورد نظر حفظ شود و به مدت زمان معینی که بتواند ژل خوبی را ارائه دهد بایستی محتویات داخل ریگ را به هم زنیم و حرارت را ثابت نگه داریم.
 • محتویات دیگ به تدریج خشک و کاملا کنترل شود؛ بدین طریق که نمونه برداری های متعددی صورت گیرد تا از تغییر هر گونه پدیده ناشی از خنک شدن جلوگیری شود.

کلیه این مراحل با کنترل بسیار دقیق انجام گیرد و شفافیت، غلظت و پایداری آن آزمایش شود.

ساخت خمیر واکس

واکسها موادی هستند که معمولا برای لیز کردن سطح چاپی در ساختمان مرکب چاپ مصرف دارند و دارای انواع مختلف با نقطه ذوبهای مختلف و به اشکال مختلف تهیه و عرضه می شوند. شکل پودری میکرونیزه ی آنها معمولا وقتی مستقیم در فرمول مرکب مصرف می شود نتیجه ایده آلی را به دنبال ندارد.

برای توجیه این مسئله دلایل زیادی وجود دارد، از جمله این که دانه واکس به اندازه بزرگ نیست که مقاومت سایشی کافی را داشته باشد؛ یا این که ذرات واکس به اندازه کافی در ساختمان مرکب پخش نشده اند، لذا در آن صورت مقاومت سایشی ایده آلی را ارائه نمی دهد.

از طرف دیگر واکسها در حلالهای مرکب محلول نیستند، در عین حال در درجه حرارت بالاتر از نقطه ذوب شان کاملا قابلیت امتزاج با حلال را دارند، لذا ابتدا واکس ها را به نسبت معینی که معمولا بیشتر از 25 درصد نیست با حلال ها و یا روغن های گیاهی مورد استفاده در ساختمان مرکب چاپ حرارت می دهند تا درجه حرارت از نقطه ذوب واکس تجاوز نماید.

سپس در حالی که زیر هم زنهای مناسب و در ظروف دو جداره، که آب خنک در جداره جریان دارد، مجموعه را سرد می نمایند تا به شکل خمیر یکنواخت در آید که خمیر نهائی قابلیت امتزاج با مرکب چاپ را دارد. درصدی از این خمیر را در فرمولاسیون مرکب چاپ منظور و بدان اضافه می نمایند تا همراه سایر مواد سازنده فرمول مرکب در زیر همزنهای سرعت بالا به صورت یکنواخت پخش شود.

روش دیگری نیز برای تهیه خمیرهای واکسی وجود دارد؛ بدین ترتیب که ابتدا به مقداری از حلال ها و مواد رزینی، مرکب را با واکس به نسبت معینی افزوده حرارت می دهند تا مخلوط به درجه حرارت بالای نقطه ذوب رزین واکس برسد، سپس محلول مذاب را از روی آسیاب سه غلطکی که به وسیله ی آب خنک می شود، عبور می دهند. نتیجه ی عمل خمیر واکسی یکنواختی خواهد بود که به آسانی در ساختمان مرکب مصرف دارد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>