اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

چه تجهیزاتی برای پرورش بلدرچین مورد نیاز می باشد؟
گروه کسب و کار: افزایش درامد های حاصل از پرورش طیور به خصوص پرورش بلدرچین در سال های اخیر، سبب شده است که افراد بسیاری اقدام به راه اندازی سالن های پرورش این پرنده کرده و وارد بازار تولید فراورده های گوشتی و تخم این پرنده شوند. در این بین استفاده از برخی تجهیزات می تواند تأثیر بسزایی در افزایش کارایی سالن های پرورشی داشته باشد.
به معرفی برخی از تجهیزات مورد نیاز سالن های پرورشی خواهیم پرداخت. قابل ذکر است که برخی از این ابزارهای همچون آسیاب و میکسر مرغداری، اجباری به خریداری ندارند و پرورش دهنده می تواند مواد تغذیه ی مورد نیاز خود را به صورت اماده نیز خریداری کند.

بلدرچین

نیاز های یک سالن پرورش بلدرچین استاندارد:
- سالن مناسب:
در وحله ی اول سالن پرورش باید مناسب پرورش طیور در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه مجوز پرورش بلدرچین فقط برای واحد هایی با توان پرورشی بالاتر از 10 هزار بلدرچین داده می شود، پس سالن پرورشی باید ظرفیت پذیرش این تعداد از پرنده را داشته باشد.
هدف پرورش دهنده از پرورش طیور نیز در طراحی و مناسب سازی سالن های پرورش بسیار تأثیر گذار است.شرایط نگهداری طیور گوشتی با طیور تخم گذار بسیار متفاوت می باشد. برای بلدرچین های گوشی، سالن نگهداری باید کمی وسیع باشد تا پرنده امکان گشت و گذار و پرش را داشته باشد. یکی از مهم ترین مواردی که تأثیر بسیاری در طعم گوشت بلدرچین دارد، جنب و جوش پرنده می باشد که باید توسط پرورش دهنده شرایط آن فراهم شود.
در صورتی که پرورش دهنده قصد پرورش بلدرچین تخم گذار را داشته باشد، باید از قفس بلدرچین استفاده کند. قفس ها دارای چندین نمونه ی مختلف می باشند که برای سالن های پرورش استاندارد از قفس بلدرچین 2 طرفه استفاده می شود. این قفس ها دارای سیستم دانخوری و آبخوری مخصوصی می باشند که نیاز به استفاده از سیستم های مجزا را نداشته و در نتیجه در تجهیز سالن نیز هزینه های کمتری مصرف می شود.

بلدرچین

- سیستم های سرمایشی گرمایشی:
سالن های پرورش باید اماده سازی مناسبی برای فصول گرم و سرد سال داشته باشند. در صورتی که توجه مناسبی به این امر صورت نگیرد امکان درگیری کل گله با بیماری و مشکلات عدیده وجود داشته و در نتیجه زیان بسیاری به تولید کننده وارد خواهد شد.
سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه با توجه به ابعاد سالن پرورش و طیور داخل آن سنجیده و نصب می شوند.
همچنین در صورتی که پرورش دهنده دارای اتاق های جوجه کشی نیز باشد، باید شرایط این اتاق ها را به صورت مجزا در نظر گرفته و سیستم های مخصوص به این اتاق را مجزا نصب نماید.
در اتاق های جوجه کشی دستگاه های مخصوصی به منظور تبدیل تخم نطفه دار پرنده به جوجه مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها بسته به تعداد جوجه مورد نیاز کاربر، دارای ابزارهای مختلفی می باشند که از مهم ترین انها می توان به سنسور جوجه کشی، سیستم رطوبت جوجه کشی، شانه ها، موتور جوجه کشی، کنترلر و... اشاره کرد.

سیستم های آماده سازی جیره غذایی:
جیره غذایی مورد استفاده برای طیور در سنین مختلف متفاوت از مهم می باشد. از این رو پرورش دهنده نیاز به دسته بندی سالن های خود به جوجه هایی با رده ی سنی مشابه می باشد. این دسته بندی در آماده سازی و ارائه ی جیره ی غذایی به طیور نیز بسیار موثر می باشد.
به منظور تامین جیره ی غذایی همانطور که اشاره شد کاربر می تواند از دستگاه های مخصوص این کار همچون آسیاب، میکسر و بالا استفاده کند و یا اینکه مواد غذایی را به صورت اماده از واحد های بسته بندی کننده تهیه نماید.
در روش اول هزینه های اولیه کاربر افزایش پیدا می کند که به منظور خرید ابزارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در حالت دوم کاربر نمی تواند از محتویات دان های تولیدی اطمینان خاطر داشته باشد.
با توجه به میزان پرورش و شرایط کسب درامدی می تواند یکی از دو روش را انتخاب کرد.

ابزارهای دیگر:

علاوه بر موارد اشاره شده، ابزارهای دیگری نیز در سالن های پرورش استفاده می شود. برای مثال در سالن های پرورش از دان خوری ها، ابخوری ها، کنترلرهای دمایی و رطوبتی، فن های تهویه و... نیز استفاده می شود.
همچنین ابزارهایی مخصوص در جهت ارائه ی محصول به بازار نیز در برخی از سالن های پرورشی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این ابزارها پرکن ها می باشند. پرکن ها دستگاه هایی برقی می باشند که امکان پرکنی سریع از طیور را مهیا می کند. از مهم ترین موارد در انتخاب پرکن ها، توجه به نوع دستگاه می باشد. برای مثال امکان استفاده از پرکن مرغ برای پرکنی از بلدرچین وجود ندارد و در صورت استفاده از این دستگاه، لاشه ی بلدرچین آسیب جدی خواهد دید و امکان آسیب به دستگاه نیز وجود دارد.
در نتیجه پرکنی مخصوص برای بلدرچین باید تهیه شود که دارای انگشتی هایی با اندازه ی مناسب برای جسه ی این پرنده باشد.
همچنین پرکن باید دارای نیروی متناسب با تعداد لاشه باشد. بدین معنا که در صورتی که کاربر نیاز به پرکنی همزمان 20 لاشه را داشته باشد، باید از دستگاهی استفاده کند که موتور آن چنین امکانی را فراهم کند. در غیر این صورت امکان آسیب به موتور دستگاه بسیار بالا میرود.

نتیجه گیری:
در این مقاله به صورت مختصری به معرفی برخی از نیاز های سالن های پرورش بلدرچین اشاره کردیم و شرایط مناسب برای انتخاب این تجهیزات را شرح دادیم. پرورش دهنده پیش از اقدام به پرورش باید تمامی نیاز های سالن را سنجیده و با بررسی این نیاز ها اقدام به راه اندازی سالن پرورش کند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>