اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

اسب

تجارت اسب در ایران:
تجارت اسب در ایران باعث شده تا دیگر نگاه به انواع اسب صرفا جهت تفریح و بابت سوارکاری نباشد بلکه امروزه اسب به عنوان یک محصول که تجارت بسیار پر سودی خواهد داشت.

نگاهی که امروزه به اسب می شود با دهه های گذشته کاملا تغییر کرده و از نگاه سنتی و خانگی که داشته به یک نگاه صنعتی تبدیل شده است. یک نگاهی که کاملا با صنعت و با علم پیشرفت کرده است.

اسب

صنعتی بودن این حوزه به معنای چیست؟
صنعتی بودن به این معنی است که برای تولید مثل این حیوان نگاه پزشکی شود و مهم است که چه نژادی و چگونه تولید می شود این حیوان تولید شده و تولید مثل شده دارای چه نشانه هایی باشد سر، پاها، هیکل و بدنش به چه نوعی باشد تمام این موارد مهم است.

اسب

چرا نشانه هایی چون نوع پاها و سر مهم است؟
چرا که قیمت این محصول و حیوان فوق العاده بالا است. افرادی هستند که در حوزه کسب و کار این حیوان فعالیت دارند و در جهت رشد و صنعت پرورش اسب کار کنند. صنعت پرورش اسب باعث شده که مشاغل و حوزه های کاری متفاوتی با آن درگیر شود.

اسب

اولین شغل همراه با صنعت پرورش اسب:
صنعت اصطبل سازی یکی از مشاغلی که همراه با صنعت پرورش اسب است که همراه با صنعت اصطبل‌سازی مشاغل متنوع دیگری مانند آهنگران، صنعتگران، سنگ و گچ کاران، سیمان کاران و … که با آن در ارتباط هستند.

اصطبل اسب

هزینه ساخت یک اصطبل:
به طور متوسط بدون در نظر گرفتن هزینه زمین تقریبا یک میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه ساخت یک اصطبل که رقم فوق العاده سنگین و بزرگ و ریسک آن هم بسیار بالا است.

پرورش اسب

دومین شغل همراه با صنعت پرورش اسب:
بعد از اصطبل سازی و کسانی که در این حوزه کار می کنند حوزه دومی که با صنعت پرورش اسب همراه است صنعت فعال در عرصه خوراک دام و طیور است.


خوراک یک اسب بالغ شامل چه چیزهایی است؟
یک اسب بالغ ده کیلو یونجه، هشت کیلو جو، پنج کیلو ذرت مصرف می کند و در کنار این ها میوه و مواد معدنی از جمله: آهن، ازت، کربو هیدرات لازم دارد و … تمام این ها نشان دهنده این است که بازار عرصه خوراک دام و طیور بازار بزرگی است.

یکی دیگر از مشاغل همراه با پرورش اسب در ایران چیست؟
تجهیز اصطبل یکی دیگر از مشاغلی است که با صنعت پرورش اسب ارتباط دارد. تجهیز اصطبل ها شامل ماشین آلاتی مانند یونجه پاک کردن، آبخوری ها برای خود اسب است.

چرا صنعت پرورش اسب با ریسک بالایی همراه است؟
اسب همراه با خطرات است و گاهی وجود یک خطر باعث می شود اسب از بین برود. بیشتر افرادی که در زمینه پرورش اسب کار می کنند از روی علاقه و دلی انجام می دهند و جدا از مسائل مالی آن کار می کنند.

مرحله بعدی آماده سازی اصطبل:
اصطبل که آماده شد تقریبا ده ماده اسب انتخاب می شود. این مادیان باید از نوع بهترین اسب ها باشند چرا که تولید مثل های بعدی و بازار فروشی که در آینده در پیش دارد تماما از این مادیان انتخاب می شوند.

زمان سود دهی محل پرورش اسب:
تقریبا یک اصطبل و محل پرورش اسب بعد از دو سال به سود دهی می رسد چرا که زمان تولید مثل یک اسب یازده ماه و زمان شیردهی آن هم هفت ماه است و زمانی که اسب به یک سالگی رسید فروش آن امکان پذیر است.

قیمت انواع مختلف اسب و سود سالیانه محل پرورش اسب:
اسبی که مخصوص سوارکاری باشد ده الی سی میلیون تومان، اسب کورسی رقمش مسلما بیشتر است. می توان به طور کلی گفت سالیانه یک اصطبل و محل پرورش اسب برای صاحبان آن عرصه مبلغی حدود چهل الی صد و ده میلیون تومان سودآوری دارد.

همان گونه که مشهود است مبلغ سودآوری متغیر است و در مقابل با مبلغ اولیه که گذاشته شده که مبلغی بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان بود رقم و سود ناچیزی است.

عمده اسب هایی که در ایران است و دوستداران اسب بر روی آن کار می کنند:
شامل اسب های عرب، اصیل ایرانی که ترکیبی از اصیل عرب و اصیل صنایع است، اسب ترکمن، دره شاهی، قره باغی، کردی، سیستانی و فریزین است.

تنوع اسب های جهان:
اسب هایی که در جهان وجود دارد تنوع های بیشتری دارد:

  •  اسب اصیل آمریکایی (کوارتزر) اسبی که مربوط به سرخ پوستان است به نام آپولومی هم معروف  است که این شهرت را به خاطر لکه های زیادی که بر بدن دارد.
  •  اسب مینیاتوری یا یکی دیگر از اسب هایی که خیلی مورد توجه دوستداران اسب است. اسب هایی با قد کوتاه که خیلی از افراد دوست دارند یکی از آن را داشته باشند.
  •  اسب انگلیسی شایع که به خاطر نوع برخورد، مهربانی، هیکل درشتی که دارد بسیار مورد توجه است ولی این اسب بیشتر به درد درشکه و گاری می خورد.

مواردی که کارشناسان با توجه به آن ها قیمت گذاری می کنند:
زمانی که کارشناسان می خواهند روی یک اسب قیمت گذاری کنند موارد بسیاری را مد نظر قرار می دهند:

  1.  یکی از آن موارد اخلاقیاتی که اسب دارد اسب مانند انسان دارای خصوصیات اخلاقی متفاوتی است گاهی   عصبی، مهربان، پرخاشگر و گاهی سرکش است.
  2.  نوع بدن و استایلی که یک اسب دارد در قیمت گذاری آن اسب تأثیر دارد.
  3.  نحوه قرار گرفتن سر
  4.  نوع گوش ها
  5.  نوع چشم ها
  6.  گردن و ماهیچه ای که زیر گردن اسب است
  7.  و در آخر پاها تمام این ها باعث می شود که یک اسب قیمت متنوعی داشته باشد و صاحبانی که دوستدار آن نوع اسب هستند آن را انتخاب کنند.

میزان و صادرات اسب در ایران چگونه است؟
امروزه صادرات اسب از ایران ممنوع است و با توجه به تصمیمی که هیئت دولت گرفته است امکان صادرات اسب از کشور به نام اسب پرورش یافته وجود ندارد و فقط صادرات اسب های کاری امکان پذیر است. با توجه به این که صادرات اسب ممنوع است صادرات کشور در این حوزه صفر است.

واردات اسب از کدام کشورها صورت می گیرد؟
واردات این حیوان از کشورهای دیگر امکان پذیر است و جالب است که بیشترین حجم واردات ایران از کشور آلمان با رقم هفتصد و چهل و پنج هزار دلار بعد از آن هلند در مقام دوم و امارات در مقام سوم است.

شاخصه ها و محل و کشور پرورش یافته اسب های مورد علاقه ایرانیان:
اسب فریزین مخصوص کشور هلند و برای شهر فریزلند است. که شاخصه های فوق العاده جذابی را دارد که باعث شده این حیوان بین ایرانیان مورد توجه قرار بگیرد اعم از یال مشکی و مجعد است، استایل قوی و محکم، رنگ مشکی یکدست آن است.

اسب مینیاتوری یکی دیگر از اسب هایی که در ایران برای علاقه مندان به اسب بسیار جذاب است. که برای افرادی که این حیوان را وارد کشور می کنند سود بسیارخوب و بالایی دارد.

اسب فریزین به چه نامی معروف است؟
اسب فریزین به اسب طلا هم معروف است چرا که نوع برخورد این اسب فوق العاده با وقار، با شخصیت، محکم است و همه این امور باعث شده است این حیوان مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به اسب در کشور ایران باشد.

خرید و فروش اسب در کشور بیشتر در کدام شهرها انجام می گیرد؟
خرید و فروش اسب در کشور بیشتر در یزد، تهران، اصفهان، شیراز و ترکمن انجام می شود البته مراکزی جهت مسابقات و نمایش اسب وجود دارد که می توانید با حضور در آن ها اقدام به خرید اسب مورد نظر خودتان کنید.

پیشنهاد برای کسب و کار جدید
اگر شما می خواهید وارد یک حوزه و کسب و کار جدید شوید و به اسب علاقه دارید می توانید به موارد و صنایع وابسته به پرورش اسب اقدام کنید.
قبل از این به آن ها اشاره شد حوزه تجهیز صنایع پرورش اسب حوزه اصطبل سازی حوزه خوراک دام و طیور تمام این ها حوزه هایی هستند که مصرف آن ها فوق العاده بالا است و می توانید با شرکت و انتخاب آن حوزه بر روی آن ها کار کنید و فعالیت داشته باشید.
مزیت حوزه و مشاغل همراه با صنعت پرورش اسب
مزیتی که این حوزه دارد این است که بیشتر این موارد و محصولات داخل ایران تولید می شود و به واسطه آن امکان صادرات آن مهیا است و می توانید به کشورهایی مانند حوزه خلیج فارس آن ها را صادر کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>