اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


برچسب گذاری درون قالبی IML

مزایای برچسب گذاری درون قالبی را می توان در موارد زیر فهرست کرد:

 • ادغام مراحل قالب گیری و نصب برچسب در یک مرحله واحد
 • کیفیت چاپ بالا و چشم نواز
 • امکان افزایش مساحت برچسب و ارائه توضیحات به چند زبان در موارد مورد نیاز
 • در صورت تغییر طرح چاپ برچسب و جایگزینی طرح جدید نیازی به توقف تولید نیست
 • به صرفه شدن استفاده از برچسب هایی با مضمون نوشته کوتاه
 • اتصال کامل و همه جانبه برچسب با بدنه ظرف
 • کاهش ضخامت دیواره ظرف و در نتیجه کاهش مقدار و هزینه مواد خام مصرفی
 • سهولت بازیافت

استفاده از IML با وجود مزایای فراوان معایبی هم دارد که از جمله آنها کاهش میزان تبادل گرما به علت وجود برچسب و افزایش مختصر زمان تولید به واسطه جاسازی برچسب درون محفظه قالب است. اشکال احتمالی دیگر تغییر شکل سطح پلاستیک قالب گیری شده به علت وجود برچسب است که می تواند باعث شود فرآیند سرد شدن بدنه ظرف به شکل یکنواخت صورت نگیرد.ظروف مجهز به برچسب درون قالبی، مزایای بسیاری نسبت به ظروف با برچسب معمولی دارند. این مزایا را می توان تحت عناوین زیر برشمرد:

 • هزینه کمتر نسبت به روش های دیگر برچسب گذاری و چاپ روی بدنه
 • حذف مراحل برچسب زنی (بعد از قالب گیری) و ماشین آلات مربوطه
 • افزایش سرعت خط تولید
 • کاهش ملزومات مرتبط با فهرست کالا در شرکت تولید کننده
 • کاهش وزن ظرف
 • ظاهر بهتر
 • مقاومت بهتر در برابر محو شدن مشخصات برچسب
 • استحکام بهتر جداره های ظرف
 • مقاوم تر بودن ظرف نسبت به فشردگی یا تغییر شکل

فرآیند برچسب گذاری درون قالبی به روش تزریق

بهره گیری از برچسب گذاری درون قالبی در فن آوری قالب گیری تزریقی مزایای فراوانی برای تولید کننده، عرضه کننده و مصرف کننده نهایی به همراه دارد. با استفاده از این روش مرحله ثانویه برچسب گذاری در فرآیند تولید حذف می شود، علاوه بر اینکه برچسب درون قالبی جزئی دائمی از ظرف شده و امکان کنده شدن آن وجود ندارد.

در فرآیند برچسب گذاری درون قالبی به روش تزریق، فیلم برچسب که سطحی صاف دارد در ضمن فرآیند تزریق پلاستیک مذاب، جزئی از بدنه ظرف می شود. در مواردی که به خاطر طراحی ویژه ظرف، برچسبی با انعطاف پذیری بالا مورد نیاز است اغلب از برچسب های درون قالبی استفاده می شود. این برچسب های معمولا فیلمی از جنس پلی پروپیلن با ضخامت 50 تا 100 میکرومتر است که محتوای برچسب روی فیلم چاپ شده است.

شکل زیرنشان دهنده مراحل برچسب گذاری درون قالبی به روش تزریق است. در این فرآیند ابتدا برچسب در قالب باز جاسازی شده و توسط نازل های خلاء، خاصیت جذب الکترواستاتیکی یا وسایل دیگر در محل مورد نظر ثابت نگهداشته می شود. سپس قالب بسته شده و رزین پلاستیکی گداخته شده، درون قالب تزریق می شود تا شکل ظرف مورد نظر را پیدا کند. به محض اینکه دمای رزین پلاستیکی به سطح مناسب برای خروج از قالب برسد، آماده خروج از قالب می شود.این کار معمولا با استفاده از روبوت انجام می شود.

ماشین آلات مورد نیاز برای فرآیند برچسب گذاری درون قالبی باید همان ویژگی هایی را داشته باشد که در قالب گیری با دیواره نازک مورد نیاز است. جدول زیر مشخصات ماشین آلات مورد استفاده در قالب گیری تزریقی و خصوصیات قالب مورد نیاز برای برچسب گذاری درون قالبی را نشان می دهد. برای تولید ظرفی با 5 وجه برچسب گذاری شده  باید از سیستم استفاده شود. به کمک این سیستم امکان برچسب گذاری بی وقفه وجه های پلاستیک درون قالب فراهم می شود.

با این که تکنیک های زیادی در رابطه با فن آوری IML ظهور کرده است، یکی از مهم ترین ملاحظات مرتبط با این فن آوری چگونگی ثابت نگه داشتن برچسب در قالب به هنگام تزریق مواد است. در بسیاری از موارد، استفاده از ابزارهای تولید شارژ الکترواستاتیکی نسبت به استفاده از نازل های خلاء برای نگه داشتن برچسب در محل مورد نظر در محفظه قالب، به صرفه تر و قابل اعتمادتر است. بهره گیری از روش مذکور مزایای مشخصی برای کمپانی قالب گیری، مشتریان آنها و مصرف کننده نهایی دارد. در ادامه کلیات استفاده از دو روش مذکور مور بحث قرار می گیرد.

ثابت نگه داشتن برچسب به کمک نازل های خلاء

اولین موضوع، چگونگی دخیل کردن کانال ها و نازل های خلاء در سیستم قالب گیری است. طراحی و تولید قالب هایی ویژه برای این کار هزینه تجهیزات مورد استفاده را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. به علاوه، برچسب هم باید قوام و استحکام کافی داشته باشد تا داخل نازل خلاء، نشود؛ این اتفاق می تواند شکل سطح ظرف را تغییر دهد یا باعث برآمده شدن بخشی از آن که برچسب را در به داخل خود کشیده است شود. توجه به این نکته نیز بسیار حایز اهمیت است که سیستم روبوتیک، برچسب را گم نکند و برچسب حتما در محل مشخص شده قرار داده شود.

در صورتی که برچسب در محل مشخص شده قالب قرار نگرفته باشد و مواد پلاستیکی داخل قالب تزریق شود مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد و باید زمان و هزینه زیادی برای خارج کردن ظرف قالب گیری شده از درون محفظه قالب و تمیز کردن کانال ها و نازل های خلاء صرف شود. اگر برچسب طی فرآیند قالب گیری شکسته شود یا اینکه از محل خود جابه جا شود، ممکن است پلاستیک مذاب به داخل نازل های خلاء کشیده شده و باعث ایجاد وقفه در فرآیند قالب گیری شود.

به منظور جلوگیری از این موضوع باید ابزاری برای مشخص کردن وضعیت سیستم خلاء و توقف تزریق پلیمر در صورت بروز اشکال در نظر گرفته شود. مشکل دیگر این روش نگه داشتن برچسب این است که کانال های خلاء در قالب های دوگانه ممکن است موجب برهم خوردن یکنواختی دمای پلاستیک قالب گیری شده شود. برچسب را می توان به کمک کانال های خلاء تولید شده با فلز تخت شده در محل مناسب خود ثابت نگه داشت.

مراحل انجام کار به این قرار است:

یک روبوت برچسب را از مخزن برچسب ها جدا می کند و آن را در محل مورد نظر در محفظه قالب قرار می دهد، سپس سیستم خلاء روشن شده و شروع به کار می کند و درنهایت پلاستیک مذاب به درون محفظه قالب تزریق می شود. استفاده از روش خلاء هنگامی بیشترین سودمندی را دارد که شکل قالب، استفاده از برچسب هایی را که از پیش شکل داده شده اند، طلب کند یا اینکه نیاز به استفاده از برچسب های ضخیم باشد.

به همین ترتیب هنگامی که نیاز به استفاده از برچسب یا قالبی باشد که سطح ناصاف و طرح دار دارد، استفاده از سیستم خلاء گزینه مناسبی است. استفاده از برچسب های نسبتا نازکی که حاوی افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن باشد فرآیند استفاده از سیستم خلاء در IML را ساده تر می کند و از به هم چسبیدن برچسب ها در اثر الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>