اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


انواع گاو آهن

معرفی گاوآهن

گاوآهن یکی از مهم ترین ابزارهای خاک ورزی در صنعت کشاورزی است که برای کندن، شخم زدن، زیر و رو کردن و آماده ­سازی زمین­های کشاورزی و بستر کشت کاربرد دارد. نام دیگر گاو آهن خیش می باشد.

این ابزار دارای یک تیغه یا چند تیغه از جنس فولاد سنگین و دارای نوک­ های تیز و برگشته به درون است که آن را به پشت تراکتور وصل می­ کنند. در حین حرکت ماشین، این ابزار بر روی زمین کشیده می شود و زمین را شخم می­زند. در گذشته این ابزار را توسط چهارپایان به ویژه گاو حرکت می­ دادند.

کشاورزی مدرن

مکانیزه کردن کشاورزی از مهم ترین موضوعات در صنعت کشاورزی است. کشاورزی مدرن حاصل مکانیزه شدن صنعت کشاورزی و باغبانی است. مکانیزه کردن باعث بالارفتن سرعت و دقت انجام کار و تولید بیشتر محصولات با کیفیت می ­شود. استفاده از تجهیزات مکانیزه در کشاورزی در نهایت منجر به راندمان بیشتر و سوددهی بالاتر کشاورزان و مزرعه داران می­گردد.

یکی از تجهیزات و ادوات پرمصرف کشاورزی، گاوآهن است که در کشاورزی مدرن برای شخم­زنی و خاک ورزی و آماده سازی اولیه زمینهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد گاوآهن در کشاورزی

گاو آهن خاک را شکاف داده و آن را می­برد، سپس لایه سطحی خاک بریده ­شده را برمی­گرداند. شکاف عمقی که این وسیله به زمین می­دهد، به طور معمول از عمق 10 تا 40 سانتی متر است. با شخم­زنی اولیه، مواد مورد نیاز اولیه برای رشد گیاهان تامین شده و هوا رسانی به عمق خاک که نشا در آن جای می­ گیرد، انجام می­ شود.

انواع گاوآهن

بسته به محیط و بستر کشت و نوع زمین، ابزار خیش در انواع مختلف زیر وجود دارد:

گاوآهن قلمی

ازگاو آهن قلمی برای خاک ورزی نیمه شخم می­توان استفاده کرد. شیوه کار گاو آهن قلمی به این صورت است که رویه خاک را شکاف می ­دهد ولی خاک را برنمی­گرداند. از این روش در کاشت های یکساله استفاده می­ شود.

گاوآهن بشقابی

از گاو آهن بشقابی در برگرداندن خاک های خیلی سخت و خشک، خاک های دارای ریشه و زمین های خیلی ناهموار و خاک هایی که بقایای محصول در آن به مقدار زیاد باقی مانده، استفاده می شود.

گاوآهن برگردان­دار

با گاوآهن برگرداندار مقدار مشخصی از خاک را از عمقی معین برداشته و پس از چرخاندن با زاویه مشخص، آن را به یک سمت برمی­ گردانند. در میان انواع گاو آهن، گاوآهن برگرداندار بیشترین کاربرد را دارد و از لحاظ تعداد خیش و عملکرد که یک طرفه یا دوطرفه باشد، تقسیم بندی می­شود.گاو آهن برگردان دار قابل اتصال به تراکتور بوده و نحوه اتصال آن به صورتهای سوار یا نیمه­ سوار و یا کشیدنی است.

جنس قطعات مختلف گاوآهن

قطعات مختلف گاوآهن از جنس قوطی­های سنگین اروپایی با ضخامت 8 میلیمتر می باشند. تمامی قطعات سایشی از جنس فولاد منگنزی و سیلیس دار است. چرخ قابل تنظیم گاو آهن از جنس فولاد است که برای کنترل کردن عمق شخم زمین از آن استفاده می­گردد.پایه گاوآهن یا شاسی آن اصولا در اشکال و ابعاد مختلف ساخته می­شود و از این نظر آنها را به سه نوع زیر تقسیم بندی می کنند:

  • پایه بلند
  • پایه کوتاه
  • پایه متوسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>