اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تعیین عمق شخم زمین از جمله مواردی است که باید در زمان آماده سازی زمین به آن توجه داشت. تفاوتی نمی کند که شما زمین را برای یک باغ میوه در نظر دارید و یا اینکه قصد دارید به سراغ کشت و کار گیاهان زراعی بروید.

به هر حال عمق کاشت نهال و یا بذر بسیار مهم بوده و بر روی قدرت سبز شدن تأثیر می گذارد. برای مثال اگر بذر گیاه زراعی در عمقی بیش از بنیه بذر کشت شود، گیاهچه در دل خاک سبز می شود و نمی تواند خود را به سطح زمین برساند. در این صورت کشت و کار شما از بین خواهد رفت. به همین دلیل لازم است کشاورزان و باغدارن در زمان شخم زدن زمین اطلاعات کافی از عواملی که بر روی عمق شخم زمین تأثیر می گذارد داشته باشند.

عوامل موثر بر روی تعیین عمق شخم زمین

قبل از اینکه شخم زدن زمین را شروع کنید، حتما شرایط کشت، نوع گیاه، عوامل محیطی و... را بررسی نموده و زمین را شخم بزنید. تمامی این عوامل بر روی سلامت و موفقیت کشت و کار شما تأثیر می گذارد. در ادامه این مقاله به بررسی هر کدام از این فاکتورها خواهیم پرداخت:

1- ویژگی گیاه زراعی

اولین و مهم ترین عامل موثر بر روی عمق شخم زمین نوع گیاهی است که قرار است در این زمین کشت گردد. در مورد گیاهان زراعی شما باید به اندازه بذر توجه کنید. براساس یک اصل کلی، عمق شخم زمین باید دو برابر اندازه بذر باشد.

قطعا گیاهانی که بذرهای کوچکی دارند، باید سطحی تر کشت شوند. زیرا اندازه بذر تعیین کننده میزان ذخیره مواد غذایی در بذر است. در بذرهای کوچک به دلیل کم بودن این ذخیره، اگر در عمق زیاد کشت گردد گیاهچه بنیه کافی برای رسیدن بر روی زمین را نخواهد داشت.

2- عمق خاک زراعی

در ابتدا لازم است در مورد خاک زراعی تعریف علمی داشته باشید. تمامی لایه های خاک برای رشد ریشه مناسب نیستند بلکه تنها بخشی از خاک این قابلیت را داشته و به این لایه، خاک زراعی گفته می شود. این بخش از خاک دارای غنی ترین عناصر غذایی بوده و از نظر بافت و ساختمان نیز برای رشد و توسعه ریشه مناسب است.در صورتی که عمق شخم زمین بیش از عمق خاک زراعی باشد، این خاک حاصلخیز با لایه های زیرین مخلوط گشته و ویژگی های ایده آل خود را از دست می دهد

3- وجود لایه متراکم و سخت در اعماق خاک

در مورد گیاهانی که ریشه عمیق دارند به ویژه در مورد درختان میوه، باید لایه متراکم اعماق خاک را خرد نمود. در طول مدتی که ماشین آلات بر روی زمین حرکت می کند، لایه های عمقی سخت شده و مانعی برای نفوذ ریشه می شوند. قبل از اینکه شخم سطحی برای کشت محصول انجام گیرد، ابتدا شخم عمقی انجام می گیرد تا این لایه خرد و نفوذپذیر شود.

چند نکته مهم در مورد عمق شخم زمین

بافت و ساختمان بر روی عمق شخم زمین تأثیر می گذارد. دقت کنید که هر چه گیاه شما نسبت به ساختمان خاک و میزان نفوذپذیر بودن آن نسبت به ریشه حساس تر باشد، شما باید عمق شخم زمین را بیشتر کنید.

همان گونه که بیان کردیم، یکی از عوامل موثر بر روی عمق شخم زمین وجود لایه متراکم در اعماق خاک است. اما توصیه می کنیم راه های پیشگیری از ایجاد این لایه متراکم را عملی کنید تا نیاز به شخم زدن زمین در لایه های زیرین نباشد:

  • تا جایی که امکان دارد تردد ماشین آلات را بر روی زمین کم کنید. هر بار حرکت، فشار زیادی بر روی خاک وارد می کند.
  • اجازه دهید بقایای گیاهی بر روی زمین بماند. این بقایا علاوه بر حاصلخیز نمودن خاک، نفوذپذیری را بیشتر می کند.
  • حتما در مزارع خود تناوب زراعی را رعایت کنید. زمانی که گیاهان با طول متفاوت ریشه کشت شوند، لایه های زیرین در هر بار کشت در اثر نفوذ ریشه شخم طبیعی خورده و از سخت شدن آن ها جلوگیری می شود.
  • برای اینکه بتوانید عمق شخم زمین را مدیریت کنید، حتما در زمان گاورو بودن عملیات خاکورزی را انجام دهید.
  • نوع ادواتی که استفاده می کنید، بر روی سلامت ساختمان خاک تأثیر می گذارد. توصیه می کنیم از وسایلی استفاده کنید که کمترین تخریب ساختمانی را به دنبال داشته باشد.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>