اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

دستگاه کاتر آسفالت بر که به آن ماشین برش آسفالت یا کاتر بتن بر نیز گفته می شود، یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده جهت برش سطح بتن و یا آسفالت کف راه ها، جاده ها، خیابان ها در مقاطع مختلف به منظور عملیات عمرانی مختلف همچون کابل گذاری، لوله گذاری و یا تعمیر و ترمیم سطح آسفالت به شمار می رود. این ماشین در دسته بندی ماشین آلات ساختمانی گنجانده می شود و یکی از پراستفاده ترین نوع ماشین آلات می باشد.

کاتر دستی برش آسفالت

قابلیت اصلی کاتر بتن بر یا آسفالت بر در آن است که آسفالت رو به صورت مقطعی برش داده و سطح کناری بدون تخریب باقی خواهد ماند، در حالی که اگر بخواهیم عمل کندن آسفالت را با دستگاه های دیگر انجام دهیم تمامی مقطع آسفالت باید کنده شود که این امر نیازمند صرف زمان و نیروی بسیار بیشتری خواهد بود و کار را بسیار مشکل تر خواهد نمود.

ویژگی کاتر آسفالت زن

 • دارای موتوری با توان و قدرت بالا
 • دارای قاب محافظ مناسب برای موتور جهت استحکام، گرفتن ارتعاشات، جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور و در نتیجه افزایش طول عمر موتور
 • دارای مخزن آب قابل شستشو جهت خنک کاری تیغه
 • قابلیت به کاربردن آسان توسط اپراتور
 • دارای قاب مناسب در قسمت تیغه جهت جلوگیری از پاشش گرد و غبار و آب به اطراف
 • دارای کلید قطع اضطراری دستگاه، جهت حوادث ناگهانی
 • دارای دسته های قابل تنظیم و ارگونومیک جهت در دست گرفتن راحت توسط اپراتور

کاربرد کاتر برش آسفالت

 • برش آسفالت، بتن و سرامیک در مقاطع کوچک جهت عملیات عمرانی مختلف
 • برداشت، لکه گیری و ترمیم آسفالت خیابان ها، پل ها، جاده ها و معابر
 • برش آسفالت و بتن جهت عملیات لوله گذاری و کابل گذاری
 • ایجاد حفره و شیارهای عمیق در کف سالن جهت عبور آب و تأسیسات

انواع کاتر آسفالت بر

1- کاتر آسفالت بر بنزینی

در این دسته از کاترها می توان از موتوری بنزینی با قدرت 5 تا 16 اسب بخار استفاده نمود، موتورهای مورد استفاده در دستگاه کاتر دستی برش آسفالت همانند تجهیزاتی همچون ماله پروانه ای و کمپکتور می باشد، این نوع از دستگاه های کاتر قادرند عمق برش های مختلف تا حداکثر 15 سانت را برش دهند، این دسته از کاترهای آسفالت بر کاربری عمومی دارند و به دلیل قیمت مناسب و کارکرد خوب در بیشتر پروژه ها به کار می روند.

2- کاتر آسفالت بر دیزل

به دلیل قدرت و توان بالای موتورهای دیزل، از این دسته از موتورها در کاترهای بزرگ که توانایی زدن عمق های برش بالا تا 25 سانتیمتر را دارند استفاده می گردد. شاسی این دسته از کاترها، بزرگ تر و قوی تر بوده تا بتوانند وزن سنگین تر موتور را تحمل کنند. معمولا در کاربری های خاص از این دستگاه استفاده می گردد.

تیغه دستگاه کاتر آسفالت

طیف گسترده ای از تیغه های الماس برای دستگاه های کاتر بتن و آسفالت وجود دارد که از آن ها می توان برای برش بتن، گرانیت، مواد سرسخت، سرامیک، سنگ گچ و سنگ مرمر استفاده نمود.اما از لحاظ کاربرد تیغه های مورد استفاده در دستگاه کاتر را به دو دسته اصلی تقسیم می کنند:

1- تیغه آسفالت بر

برش آسفالت نیاز به یک تیغه منحصر به فرد دارد که متفاوت از تیغه هایی هست که برای برش بتن، گرانیت یا سنگ مرمر استفاده می گردد. از آنجا که آسفالت نرم است، نیاز به یک تیغه الماس سخت با اتصال قوی دارد و تیغه های نرم تأثیر چندانی بر روی آسفالت کف خیابان نمی گذارند.

در یک تیغه الماس برش آسفالت، لبه های خارجی که در دور تیغه قرار گرفته اند عمل برش را انجام می دهند، زمانی که بر روی لبه خارجی لایه از خرده سنگ بشیند عمل برش انجام نمی گیرد، یکی از مشخصه های خوب تیغه های سخت نسبت به تیغه های نرم هنگام بریدن آسفالت این است که به راحتی این خرده سنگ ها را دفع می نمایند.

تیغه های برش آسفالت در دو نوع خشک و مرطوب وجود دارد. تیغه های خشک نیاز به اتصال ضعیفتری نسبت به تیغه های مرطوب داشته و نکته مهم آنکه تیغه های مرطوب نیاز به خنک کاری با آب و روغنکاری در حین برش دارند.

2- تیغه بتن بر

تیغه های بتن بر دارای سختی و مقاومت بیشتری نسبت به تیغه های آسفالت بر بوده و از آن می توان برای برش بتن های بدون آرماتور استفاده نمود.همان طور که می دانیم دستگاه برش آسفالت و بتن یکسان بوده و تفاوت اصلی در جنس تیغه هایی است که بر روی دستگاه بسته می شود و دستگاه را تبدیل به بتن بر یا آسفالت بر می نماید.به دلیل آنکه سختی بتن بیشتر از سختی آسفالت است، اما به هیچ وجه از تیغه های آسفالت بر نباید برای برش بتن استفاده نمود چون عمر مفید آن ها به شدت کاهش پیدا خواهد نمود.

انتخاب سایز تیغه دستگاه برش آسفالت

تیغه ها در جنس ها، اندازه و ابعاد مختلف برای به وجود آوردن عمق برش های متفاوت موجود می باشند. برای اینکه بتوانید تیغه مناسب برای دستگاه را انتخاب کنید اولین نکته جنسی است که می خواهید برش دهید و نکته بعدی عمقی است که می خواهید پایین بروید. در دستگاه های کاتر عمق برش همیشه برابر با یک سوم قطر تیغه است، به عنوان مثال با تیغه قطر 45 سانت می توان عمق برش 15 سانت را درآورد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>