اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

مواد غذایی

واردات مواد غذایی:
با توجه به این که محصولات غذایی و بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در سلامت مصرف‌کنندگان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند به این دلیل نظارت و قوانین نسبتاً سختی برای واردات این مواد غذایی وضع شده است.

با توجه به این که محصولات غذایی و بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در سلامت مصرف‌کنندگان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند به این دلیل نظارت و قوانین نسبتاً سختی برای واردات این مواد غذایی وضع شده است.

بر اساس قانونی که در سال 1346 وضع شد دستورالعمل های اجرایی جهت واردات مواد غذایی، واردات دارو و مکمل های غذایی بر عهده سازمان های غذایی و دارویی گذاشته شده است.

برای واردات مواد غذایی و بهداشتی و وارداتی از این قبیل که از حساسیت بالایی برخوردار هستند باید از کمیته های بهداشتی و پزشکی مجوز های لازم را برای هر دفعه واردات مواد غذایی اخذ کنید تا بعدها دچار هیچ گونه مشکلی در طی فرایند واردات محصولات خود در این زمینه ها نشوید.

اگر شما قصد وارد کردن مواد غذایی از کشور های دیگر را دارید، در وهله اول باید تمام شرایط و قوانین واردات مواد غذایی را بدانید و بعداً اقدام به این کار کنید چرا که این کار از حساسیت بالایی برخوردار است و اگر احیاناً شما درست کارها را پیش نبرید احتمال شکست شما در این کار بسیار بالاست پس به شما پیشنهاد می دهیم ابتدا مراحل و قوانین کار را در نظر گرفته سپس به این کار ادامه دهید:

مدارک لازم جهت واردات مواد غذایی:
در اولین قدم شما باید یک درخواست جهت اخذ مجوز واردات خود دهید باید در خواست شما کتبی و تایپ شده باشد و در سر برگ آن مهر و امضای معتبر شرکت وارد کننده وجود داشته باشد در این فرم باید نشانی دقیق شما همراه شماره تلفن ذکر شود.

داشتن اصل پرو فرما، باید در سر برگ پرو فرما 2 برگ از تصویر صاحب برند یا شرکت تولید کننده با داشتن مشخصات زیر:

 • نام کارخانه تولید کننده و کشور وارد کننده.
 • تاریخ و نیز شماره پرو فرما.
 • تعداد و یا وزن کالا.
 • مبدا حمل و نقل.
 • نام کامل کالاهایی که با پروانه بهداشت مطابقت دارد.
 • اصل پروانه بهداشت.

چگونگی بررسی مدارک توسط کارشناسان:

 •  باید نام شرکت متقاضی واردات مواد غذایی با نام وارد کننده کالا که در پروانه بهداشتی درج شده مطابقت داشته باشد.
 •  تاریخ اعتبار پروانه بهداشتی را بررسی می کنند و اگر تاریخ پروانه بهداشتی تمام شده باشد باید شخص مدارک لازم را به اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی ارسال کند.
 • باید نام کالا های وارداتی درج شده در پیش برگ با پروانه بهداشتی مطابقت کند.

چگونگی صدور مجوز واردات مواد غذایی:
پس از آن که مدارک مورد نظر مورد بررسی قرار گرفت در صورتی که این مدارک از جانب کارشناسان تایید شد، مجوزهای ورود به شرایط زیر صادر خواهد شد:

 • شرایط اختصاصی یا عمومی مربوط به کالاهای وارداتی به شکل مکتوب در پروفرما درج شود.
 • باید نمودار گردش کار و صدور مجوز ورود از محصولات غذایی را ارائه دهید.

با وجود چه قوانینی می توان مواد غذایی وارد کشور کرد؟
تمامی متقاضیانی که مایل هستند به واردات مواد غذایی بپردازند باید به این موضوع توجه داشته باشند که برای صدور مجوز واردات مواد غذایی، تمامی مدارک درخواستی از طرف کمیته بهداشت را به صورت حضوری ارائه دهند و از طرفی باید این مدارک از هم تفکیک شده باشند بعد از تفکیک این مدارک باید آن ها را به اداره کل فراورده ی غذایی و دارویی ارائه بدهند.

بعد از آن که کمیته فنی و قانونی مدارکی را که شما به آن ها تحویل دادید را مورد تایید قرار دادند باید این مدارک مورد مهر سفارشات جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد این کار برای روند صدور پروانه واردات مواد‌غذایی و کالای مصرفی از کشور های مبدا، از طرف کمیته بهداشت لازم است.بعد از آن که مدارک شما مورد تایید واقع شد و مهر جمهوری اسلامی بر آن ها خورد حدودا بعد از یک هفته می توانید به واردات مواد‌غذایی مورد نظر بپردازید.

اگر مدارک شما دچار مشکلی باشد یا مورد تایید کمیته بهداشتی و مقامات پزشکی قرار نگیرد احتمال خیلی زیاد برای واردات مواد غذایی از کشور مبدا دچار دردسر های ترخیص کالا از گمرک خواهید شد.

متقاضی برای اینکه بتواند به راحتی کالا های مورد نظر خود را ترخیص کند لازم است یک سری مدارک را که ارائه آن به کارشناسان مورد نظر ضروری است را به همراه داشته باشد این مدارک به شرح زیر می باشد:

 • وارد کننده کالا باید یک در خواست کتبی برای صدور مجوز ترخیص کالای مورد نظر با داشتن مهر و امضای مدیر عامل شرکت وارد کننده ارائه دهد.
 • باید اصل فاکتور را که در سر برگ آن مهر و امضای تولید کننده است را به همراه داشته باشند.
 • درخواست مجوز ورود برای محصولات غذایی مورد نظر
 • فرد متقاضی باید اصل پرو فرما و فاکتور و همچنین دو برگ از تصویر های سربرگ از شرکت تولید کننده و یا صاحبان برند را با مشخصات زیر تحویل کمیته بهداشتی بدهد.

مشخصات پرو فرما جهت اخذ مجوز واردات مواد غذایی:

 • پرو فرما باید دارای شماره و تاریخ باشد.
 • نام کارخانه و نیز کشور تولید کننده ذکر شود.
 • تمام نام های کالاها باید مطابق پروانه بهداشتی باشد.
 • مبدا حمل کالا قید شود.
 • وزن کالا یا تعداد کالا های وارداتی ذکر شود.
 • باید نام خریدار با پروانه بهداشتی مطابقت داشته باشد.
 • به همراه داشتن اصل پروانه بهداشتی برای بررسی مقامات بهداشتی الزامی است.

با توجه به مطالب ذکر شده متقاضیان واردات مواد غذایی باید دقت کنند که گواهی بهداشتی توسط مراجع بهداشتی دولتی در کشور های تولید کننده مواد غذایی و نیز کالا های مورد نظر صادرمی شود هنگامی که گواهی بهداشت توسط کارخانه های تولید کننده صادر شد باید این گواهی به صورت جداگانه توسط سفارت‌های جمهوری اسلامی ایران تایید شود تا شخص متقاضی بتواند محموله را بدون مشکل خاصی وارد کشور کند.

البته گواهی بهداشت باید دارای شرایطی باشد که مورد تایید سفارت ایران قرار بگیرد که در متن زیر به این مقررات اشاره می کنیم:

 •  باید کالا از نظر بی ضرر بودن برای انسان ها تایید وزارت بهداشت باشد.
 •  نام کارخانه و کشور تولید کالا مشخص باشد.
 •  نوع کالا و نام های تجاری کالا حتماً باید ذکر شود.

یکی از انواع محصولاتی که افراد به آن علاقه دارند غذاهای آماده می باشد. کشور ایران حجم زیادی از این محصولات و مواد غذایی را تولید نمی کند، به همین دلیل تاجران و بازرگانان اقدام به واردات غذا می نمایند. برای واردات محصولات غذایی بهتر است به خوبی در مورد سالم بودن و کیفیت آن اطمینان خاطر داشته باشید.

در واقع شما به عنوان تاجر و بازرگانی که می خواهید در این زمینه فعالیت کنید این امر اهمیت بسیار زیادی دارد که کیفیت محصولات غذایی را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و سپس آنها را وارد کشور نمایید.

اگر شما می خواهید واردات غذا را در کمترین زمان و با بهترین قیمت انجام دهید باید بدانید که بهتر است با شرکت های بازرگانی در این زمینه مشورت کنید.

آنها بهترین راهنمایی ها را به شما ارائه می دهند تا در کمترین زمان بتوانید حجم زیادی از محصولات غذایی را وارد کشور نمایید. دقت داشته باشید که زمان خریداری و واردات هر یک از آنها باید به خوبی مراحل وارداتی آنها را بشناسید.

در این صورت می توانید در مرین زمان کالا را خریداری کنید و سود خوبی هم از فروش آن به دست آورید. برخی از مهم ترین مراحلی که برای واردات این کالا باید در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید را در ادامه بیان می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.

مراحل واردات غذا از کشورهای خارجی:
بدون شک واردات غذا سود زیادی دارد و به همین دلیل است که تاجران تلاش می کنند این محصولات را وارد کشور کنند. اینکه تاجران و بازرگانان به خوبی در مورد مراحل وارداتی این کالا اطلاعات لازم را داشته باشند اهمیت بسیار زیادی دارد.

بر همین اساس در ادامه برخی از مهم ترین مراحل را که اهمیت بسیار زیادی را معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید. این مراحل عبارت می باشد از:

انتخاب کشور برای واردات غذا:
در ابتدا شما باید کشوری را که می خواهید از آن کالای مورد نظر خود را وارد کنید انتخاب نمایید. زمان انتخاب کشور مورد نظر خود باید دقت زیادی داشته باشید که کشور با کشور ایران روابط تجاری مناسبی داشته باشد. بسیاری از کشورها هستند که به ایران نمی توانند بار صادر کنند. شما آنها را برای واردات قادر نیستید که انتخاب کنید.

بنابراین بهتر است به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید. دقت داشته باشید که در این مورد اگر اطلاعات زیادی ندارید بهتر است با کارشناسان شرکت های بازرگانی مشورت کنید. آنها بهترین کشور وارد کننده را به شما معرفی می کنند و همچنین فروشندگان آن کشور را هم که قیمت مناسبی ارائه می دهند را معرفی می نمایند.

تعیین قیمت وارداتی: 
مرحله بعدی که مربوط به واردات غذا می باشد این است که ابتدا نوع غذاهای وارداتی را تعیین کنید و سپس سر قیمت آن با فروشنده به توافق برسید. هر یک از انواع غذاهای وارداتی قیمت مشخص شده ای دارند و شما باید به خوبی قیمت آنها را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یکی از آنها را که بیشتر با بودجه شما مطابقت دارد را وارد کشور نمایید.

دقت داشته باشید که تعیین قیمت امر بسیار مهمی است و باید به خوبی این مسئله را در نظر داشته باشید. در این صورت می توانید برای واردات خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

مطمئن بودن سلامتی غذاهای وارداتی: 
اینکه شما از سلامتی و کیفیت غذاهای وارداتی مورد نظر خود اطمینان داشته باشید زمان واردات غذا اهمیت بسیار زیادی دارد. هر یک از انواع غذاهای وارداتی که شما برای واردات انتخاب کرده اید باید با بهترین شیوه ها تولید شده باشند و شما هم بهتر است به خوبی این مسئله را در نظر داشته باشید. اینکه بتوانید در مورد سالم بودن آن غذاها اطلاعات بیشتری به دست آورید اصلا کار دشواری نیست و بهتر است به خوبی این مسئله را در نظر داشته باشید.

ارسال فاکتور فروش غذاهای وارداتی: 
از فروشنده باید درخواست نمایید فاکتوری که نشان دهنده اطلاعات مربوط به شما و خودش می باشد را برای شما ارسال کند. این فاکتور به نام فاکتور پروفرما شناخته می شود و اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید هر یک از اطلاعات وارد شده مربوط به کالای وارداتی را روی این فاکتور با دقت مشاهده کنید.

در واقع باید بدانید قیمت کالا، بسته بندی غذاها، نوع غذاها، شیوه ارسال غذاها و …. را شما می توانید به طور دقیق در این فاکتور مشاهده کنید. در صورتی که بعد از صادرات کالا متوجه شدید کالاهای وارداتی با درخواست و سفارش شما مطابقت ندارد می توانید آن را به فروشنده برگردانید.

بسته بندی اصولی غذاهای وارداتی: 
از دیگر مراحلی که زمان واردات غذا باید به آن دقت و توجه بسیار زیادی داشته باشید این است که اصولی بودن بسته بندی غذاها را با دقت بررسی کنید.

غذاهای وارداتی باید در بهترین بسته بندی ها قرار گرفته باشند تا در طول مسیر فاسد نشوند. اینکه بسته‌بندی آنها مطمئن باشد اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی این مسئله را در نظر داشته باشید. دقت نمایید که در صورت خریداری هر یک از انواع غذاها بهتر است در ابتدا بسته بندی آنها را مورد بررسی قرار دهید.

دریافت مجوز برای واردات انواع غذا:
مجوزهای زیادی وجود دارد که شما باید برای واردات غذا دریافت کنید. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این مجوزها که دریافت آن ضروری است مجوز مربوط به معاونت غذا و دارو می باشد. شما باید هر یک از این مجوزها را دریافت کنید تا بتوانید کالا را با خیال آسوده وارد کشور نمایید.

گمرک هر یک از انواع مجوزهای دریافت شده شما را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد تا از درست بودن آنها اطمینان کافی به دست آورد.

همچنین شما باید به خوبی بدانید که دریافت کارت بازرگانی هم اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید. هر یک از انواع کارت های بازرگانی فعالیت در زمینه خاصی را نشان می دهد. بر همین اساس شما باید هر یک از آنها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و یکی از آنها را که در زمینه فعالیت غذایی می باشد دریافت کنید. برای دریافت کارت بازرگانی هم نیاز است مدارک مورد نظر خود را تحویل دهید.

بیمه غذاهای وارداتی: 
از دیگر مراحلی که مربوط به واردات غذا می باشد مربوط به بیمه کردن غذاهای وارداتی می باشد. شما هر یک از انواع این غذاها را باید برای حمل به یکی از شرکت های حمل و نقل بسپارید تا آنها را به دست شما برساند.

دقت داشته باشید که ایمن بودن کالای شما در صورتی که بیمه شود تضمین می شود. در واقع اگر آسیبی هم به غذاهای وارداتی در طول مسیر وارد شود بیمه خسارت وارد شده را به شما ارائه می دهد.

ترخیص غذاهای وارداتی: 
ترخیص کردن هر یک از غذاهای وارداتی با استفاده از مدارک و مجوزهایی که آماده کرده اید امکان پذیر می‌باشد. بازرسین گمرک به خوبی بار وارداتی شما را مورد بررسی قرار می دهند و آن را با اطلاعاتی که تحویل داده اید مطابقت خواهند داد.

پس از اینکه هزینه های مربوط به ترخیص کالا را از شما دریافت کنند بار را تحویل می دهند. بهتر است در این زمینه از ترخیص کاران حرفه ای درخواست کمک داشته باشید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>