اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی در انواع مختلف چه با آب کار کند، چه با روغن هیدرولیک و یا هوای فشرده اساس کار آن ها مبتنی بر نیروی الکترومغناطیس عمل می کند.

در این مقاله قصد داریم شیر برقی پنوماتیک که از نوع کنترل جهت است مخصوص هوای فشرده و برای سیستم های پنیوماتیکی طراحی شده است را به طور کامل معرفی کرده و با بیان مشخصات انواع برند های شیر برقی های پنوماتیکی حال حاضر موجود در بازار ایران بهترین راهنمایی را جهت خرید شیر برقی پنوماتیک در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در این مقاله طرز کار شیر برقی پنوماتیک بیان خواهد شد.

شیر برقی پنوماتیک

یک مدار نیوماتیکی مقدماتی عموماً از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

 • یک منبع انرژی هوای فشرده (کمپرسور)
 • یک واحد تبدیل کننده انرژی به کار
 • لوله و یا شیلنگ های اتصال

حال برای اینکه چنین سیستمی را راه اندازی کنیم و قابل اجرا باشد نیاز به یک شیر کنترل جهت داریم که این قطعه در سیستم اپراتور را قادر می سازد که سیستم را به کار بیاندازد، متوقف کند و یا عملکرد اجزای سیستم را برعکس نماید.

شیر کنترل جهت برقی با ویژگی های زیر تعریف می شوند

 • تعداد مجرا های ورودی و خروجی
 • تعداد وضعیت ها (Position)
 • سیستم کنترل
 • سیستم عملکرد
 • ابعاد
 • سایز

تعداد مجرا یا پورت های شیر برقی پنوماتیک

تعداد در گاه های خروجی می باشد که بسته به نوع اسپول شیر باز یا بسته و یا در حال ارتباط هستند. تعداد این راه ها بر مبنای استاندارد 11727 بوده و شماره گذاری آنها به صورت زیر تعریف می گردد.

 • ورودی
 • مصرف کننده
 • خروجی درگاه 2
 • مصرف کننده
 • خروجی درگاه 4

تعداد حالات (پوزیشن) شیر برقی پنوماتیک

تعداد حالت های مختلفی است که یک شیر می تواند داشته باشد. شیر های دو راهه و دو حالته (2/2)، سه راهه و دو حالته (3/2)، پنج راهه و دو حالته (5/2)و پنج راهه و سه حالته (5/3) وجود دارند.

سیستم کنترل شیر برقی پنوماتیک

سیستم کنترل یا تحریک شیر پنوماتیک وسیله ای است که حالت های مختلف شیر را تعیین می کند. سیستم کنترل بسته به نوع نیرو می تواند به صورت دستی، مکانیکی، نیوماتیکی، الکتریکی یا الکترونیوماتیکی باشد.

سیستم بازگشت به حالت اولیه

سیستمی است که ر هنگام قطع سیگنال کنترل، وضعیت شیر را به حالت اولیه بر می گرداند. این بازگشت می تواند بااستفاده از یک سیستم فنر مکانیکی یا نیوماتیکی به طور اتوماتیک انجام شود.

اگر شیر بازگشت خودکار داشته باشد، شیر یک حالته نامیده می شود. اگر بازگشت به وسیله یک سیستم شبیه سیستم کنترل انجام شود شیر دو حالته نامیده می شود. زیرا حتی در غیاب سیگنال کنترل هر دو حالت می تواند فعال باشد.استفاده از شیر های یک حالته و دو حالته به نوع کاربرد و مقدار ضریب اطمینان مورد نیاز بستگی دارد.

ابعاد شیر برقی پنوماتیک

ابعاد تعداد درگاه های خروجی شیر می باشد که روی بدنه آن بر حسب اینچ بیان می شود.

سایز شیر برقی پنوماتیک

اکثر سایز های شیر برقی پنوماتیک از استاندارد واحدی پیروی می کنند. این استاندارد ابعاد بدنه شیر، محل سوراخ های اتصال شیر و تمام چیزهایی که به ارتباط بدنه شیر و محل اتصال شیر مربوط است را تعیین می نماید.

شیر برقی پنوماتیک 3/2

شیر های 3/2 به دو حالت نرمال باز (NO) و نرمال بسته (NC) تقسیم بندی می شوند. در حالت پایدار شیر های NO اجازه می دهند که جریان از درگاه ورودی 1 به درگاه مصرف کننده 2 برقرار شود. شیر های NC از عبور جریان هوا از درگاه 1 جلوگیری می کنند و درگاه استفاده کننده 2 را به پورت خروجی آن 3 متصل می نمایند.سمبل گرافیکی شیر برقی پنوماتیک 3/2 از نوع NC به صورت زیر است:

شیر برقی پنوماتیک 5/3- شیر پنوماتیک 5/3

شیر برقی پنوماتیک 5/3 معمولاًاز نوع یک حالته می باشد که در حالت پایدار می توانند 3 وضعیت مختلف داشته باشند.

 • شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته: در کاتالوگ های برند های مختلف این شیر را با حروف اختصاری CC به معنای close center نشان می دهند. در شیر وسط بسته 5/3 اسپول شیر طوری قرار گرفته است که راه ارتباطی تمام پورت به یکدیگر بسته است. این شیر را معمولاً در سیستم هایی که قصد توقف سیلندر را در کورس معینی داشته باشیم استفاده می کنیم.
 • شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط باز: در این شیر اسپول طوری قرار گرفته است که پورت های تغذیه 2 و 4 را به خروجی های آنها متصل می کند و پورت ورودی 1 بسته است.

در کاتالوگ های برند های مختلف این شیر را با حروف اختصاری OC به معنای open center نشان می دهند.شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط تحت فشار: در این شیر اسپول طوری قرار می گیرد که هر دو پورت تغذیه 2 و 4 را به پورت ورودی 1 متصل می کند و پورت های خروجی 3 و 5 بسته هستند. در کاتالوگ های برند های مختلف این شیر را با حروف اختصاری PC به معنای pressure center نشان می دهند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>