اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

از تجارت بین المللی یک کشور با سایر کشورها به عنوان واردات و صادرات یاد می شود. کلمه واردات به تجارت بین المللی مربوط می شود که کشوری کالا و خدمات را از کشور دیگر خریداری می کند، در حالی که کلمه صادرات به تجارت بین المللی اشاره دارد که در آن کشوری کالا و خدمات را به کشورهای دیگر می فروشد. تفاوت های صادرات و واردات از این تعریف و مفهوم گرفته می شوند.

تفاوت های صادرات و واردات کالا
روند واردات و صادرات برای وجود کشورها مهم است، زیرا هیچ کشوری وجود ندارد که تمام منابع مورد نیاز خود را برای زنده ماندن داشته باشد. از این رو، کشورها باید برای کالاها و خدماتی که فاقد آن هستند به کشورهای دیگر وابسته باشند. در ادامه درباره ماهیت و تفاوت های صادرات و واردات اطلاعات بیشتری کسب می کنیم.

مفهوم واردات
اصلی ترین تفاوت های صادرات و واردات را می توان از مفاهیم آن ها دریابیم. واردات، خرید کالاها و خدمات توسط یک کشور از کشورهای دیگر است که برای استفاده داخلی صورت می گیرید. کالاها و خدمات خریداری شده از کشورهای خارجی، توسط دولت یا در بازار داخلی برای رفاه عمومی استفاده یا فروخته می شود. واردات کالا و خدمات تأثیر مستقیم بر اقتصاد کشور دارد. تجارت بالاتر واردات به معنای ضعیف شدن اقتصاد است. با واردات زیاد، پول بالایی از کشور خارج می شود.

به عنوان مثال، بسیاری از کشورها، از نظر نفت خام و سوخت به کشورهای خاورمیانه وابسته هستند و این کشورها به دلیل نرخ بالای صادرات نفت، ثروتمند می شوند. فروش نفت به سایر کشورها موجب درآمد بیشتر اقتصاد می شود. به همین دلیل، کشورها می خواهند بین واردات و صادرات توازن برقرار کنند تا بار کمتری بر دوش اقتصاد باشد. با این حال، دستیابی به آن برای کشورها امری دشوار است.

یکی از تفاوت های صاورات و واردات در این است که کشورها معمولا تا آنجا که بتوانند از واردات کالا و خدمات اجتناب می کنند و سعی دارند تا آنجا که ممکن است نیاز خود را در داخل کشور تولید کنند. با این وجود، کالاهایی که تولید آن ها در کشور اصلی غیرممکن است (مانند نفت خام) یا تولید آن ها در خانه گران تمام می شود، از کشورهای دیگر وارد خواهد شد.

روند واردات کالا
در اینجا به روند واردات کالا از کشورهای دیگر می پردازیم که به ما کمک می کند تفاوت های صادرات و واردات را در روند انجام کار بدانیم.

 1. پرس و جو در بازار جهانی کالاها: روند واردات با پرس و جو در بازار جهانی آغاز می شود. اطلاعات را می توان از انجمن های بازرگانی دریافت کرد. در آخر با شرکت هایی که کالاهای مورد نیاز را برای صادرات ارائه می دهند، در مورد نرخ و شرایط تحویل و دیگر موارد صحبت می شود.
 2. دریافت مجوز واردات: واردکننده باید مجوز واردات را دریافت کند. برای این کار باید اطلاعاتی در مورد نیاز یا عدم نیاز و نحوه دریافت مجوز در اختیار داشته باشید.
 3. اخذ ارز خارجی: در مرحله بعدی، شما باید ارز کشوری را که می خواهید از آن کالا وارد کنید به دست آورید.
 4. ثبت سفارش: به صادرکنندگان سفارش دهید. سفارش شما باید حاوی اطلاعات دقیق در مورد رنگ، طرح، مقدار و موارد مهم دیگر در مورد محصول باشد.
 5. اعتبار نامه: این یک مرحله مهم در روند واردات است. شما از بانک اعتبار اسنادی دریافت می کنید که اعتبار شما را نشان می دهد. اعتبار اسنادی اصالت و شرایط و ضوابط سفارش شما را اثبات می کند.
 6. رسید حاوی اطلاعات مربوط به حمل و نقل: صادر کننده شما رسیدی که شامل اطلاعات مربوط به حمل و نقل مانند نام کشتی، شماره فاکتور، شرح کالای اعزام شده و غیره را برای شما ارسال می کند.
 7. ارسال اسناد واردات به بانک: با توجه به تحویل کالا، سند واردات برای اقدامات بیشتر به بانک ارسال می شود.
 8. دریافت تحویل: اسناد صادرات از مامور تحویل دریافت می شود.
 9. ترخیص و ترخیص از گمرک: آخرین و خسته کننده ترین مرحله فرآیند واردات مربوط به ترخیص کالا از گمرک است. برای کنترل کالاهای وارداتی باید تعداد زیادی تشریفات قانونی را انجام دهید.

مفهوم صادرات
حال که مفهوم واردات و روند آن را فهمیدیم، مفهوم صادرات می تواند تفاوت های صادرات و واردات را برای شما روشن کند. صادرات، فروش کالاها و خدماتی است که از یک کشور به کشورهای دیگر ارسال می شود. یک کشور معمولا مواردی را که به وفور در آن وجود دارد به کشورهای دیگر صادر می کند. تجارت صادراتی برای یک کشور سالم است به اقتصاد آن کمک کرده و آن را قوی تر می کند.

کشوری که صادرات بیشتر و واردات کمتری دارد از اقتصاد خوبی برخوردار است. کشورها باید منابع خود را به اشتراک بگذارند تا بتوانند آنچه که در کشور خود قابل تولید نیست، به دست آورند. به عنوان مثال، هند به صادرات نیروی انسانی IT در سراسر جهان مشهور است. بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا خدمات هند را در بخش IT وارد می کنند. صادرات خدمات به اقتصاد کشور کمک می کند. کشورها سعی می کنند بیش از کالاهایی که وارد می کنند، کالا صادر کنند تا پول بیشتری در کشور جریان داشته باشد تا اینکه از کشور خارج شود. این اصل یکی از مهم ترین تفاوت های صادرات و واردات است.

روند صادرات کالا
حال به روند صادرات کالا می پردازیم تا تفاوت های صادرات و واردات را در نحوه اجرای آن ها درک کنیم.

 1. دریافت تقاضا: خریداران درخواست استعلام را به کلیه فروشندگان بالقوه ارسال می کنند. فروشنده موظف است در پاسخ، قیمت سفارش و شرایط فروش را ارسال کند.
 2. دریافت سفارش: در صورت توافق، خریدار رسید سفارش را برای شما ارسال می کند که شامل اطلاعات مربوط به سفارش است.
 3. استعلام اعتبار خریدار؛
 4. اخذ مجوز صادرات: برای ارسال کالا، صادرکننده باید مجوز دریافت کند.
 5. تولید: کالاها طبق نیاز خریدار تولید می شوند.
 6. گواهی مبدا: گواهی مبدا برای تأیید تولید کالا در کشور به وارد کننده ارسال می شود.
 7. رزرو فضای حمل و نقل با شرکت صادر کننده: شما باید از قبل با شرکت حمل و نقل هماهنگ کرده باشید و به آن ها را از نوع کالا، تعداد، تاریخ حمل و نقل و مقصد تحویل و غیره آگاه کنید.
 8. آماده سازی سفارش و بسته بندی برای ارسال به شرکت حمل و نقل: پس از آماده شدن سفارش، شما باید کالاها را بسته بندی کنید تا در هنگام حمل و نقل آسیب نبیند و ذکر آدرس مقصد و نوع کالا را روی بسته بندی قید کنید.
 9. بیمه: هنگام حمل و نقل کالا، می توانید با بیمه مرسوله خود را از بلایای طبیعی یا حوادث ایمن کنید. بنابراین، برای جلوگیری از ضرر در آینده، باید کالا را بیمه کنید.
 10. ترخیص کالا؛
 11. دریافت رسید: رسید هنگام بارگیری کالا توسط ناظر بندر صادر می شود.
 12. تولید فاکتور: پس از ارسال کالا. باید فاکتوری برای ارسال به خریدار تهیه کنید.
 13. دریافت هزینه: پس از تحویل کالا به خریدار شما ملزم به دریافت اسناد مانند فاکتور، بارنامه، گواهی مبدا و اعتبار اسنادی و غیره هستید. این اسناد در ازای قبض به فروشنده تحویل داده می شوند.

تفاوت های صادرات و واردات
تفاوت های صادرات و واردات از تعریف و ماهیت آن ها ایجاد می شود. با توجه به مطالبی که بیان شد، تاکنون باید به تفاوت های صادرات و واردات پی برده باشید. در اینجا ما به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم؛

 • تعاریف، ساده ترین و اصلی ترین تفاوت های صادرات و واردات را نشان می دهند. همانطور که تشاره شد، منظور از واردات این است که کشوری کالا و خدمات را از کشورهای دیگر برای مصارف داخلی یا فروش در بازار داخلی خریداری کند، در حالی که صادرات به این معنا است که کشوری کالاها و خدمات خود را به کشورهای دیگر بفروشد.
 • واردات کالا و خدمات برای تأمین خواسته های کشور انجام می شود، اما صادرات کالاها و خدمات برای حضور در بازار جهانی شکل می گیرد.
 • از مهم ترین تفاوت های صادرات و واردات بحث اقصادی آن است؛ واردات زیاد به ضرر اقتصاد یک کشور است در حالی که صادرات زیاد برای اقتصاد یک کشور مفید خواهد بود.
 • واردات زیاد نشانگر تقاضای زیاد در کشور است اما صادرات بالا نشان دهنده مازاد تجارت در یک کشور است.
 • واردات یک هزینه برای کشور است اما کشور از طریق صادرات درآمد کسب می کند.

سخن پایانی
مفاهیم، فرآیندها و تفاوت های صادرات و واردات در همه کشورها مهم است. کشورها باید کالاهایی را که می توانند تولید کنند صادر و محصولاتی را برای تامین نیاز کشور وارد کنند. هر کشوری برای داشتن اقتصادی رو به رشد، بیش از واردات باید تولید و صادرات را در برنامه و دستور کار خود داشته باشد.

اساساً، دو روش برای صادرات و واردات کالا و خدمات وجود دارد؛ روش اول، مستقیم است که در آن شرکت مستقیما با خریداران یا تأمین کنندگان خارج از کشور ارتباط می گیرد و تمام تشریفات قانونی مربوط به حمل و نقل و تأمین مالی را انجام می دهد. اما در روش دوم که غیر مستقیم انجام می شود، شرکت ها در عملیات مشارکت بسیار کمی دارند و واسطه ها همه وظایف را انجام می دهند. بنابراین در صادرات و واردات غیر مستقیم شرکت ها به عنوان طرفین تأمین کننده و فروشنده، تعامل مستقیم باهم ندارند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>