اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

ارز دیجیتال

در سال 2020 روی کدام ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟ این سوالی است که پاسخ یکسانی ندارد و طبق قاعده اصلی سرمایه گذاری، هر کس باید خودش تحقیقات لازم را انجام دهد و به یک تصمیم نهایی برسد.

با این حال، پس از چند روز تحقیق و بررسی پروژه های مختلف قصد دارم در این مقاله 10 ارز دیجیتال را که به نظر خودم می توان در سال 2020 به آن ها امیدوار بود، معرفی کنم.

سعی کرده ام که تا حد امکان ارزهای دیجیتال مختلف با رتبه های گوناگون در بازار را بررسی کنم تا بتوانید با پروژه های کمتر شناخته شده و با پتانسیل رشد بالا، بیشتر آشنا شوید. قطعاً پروژه های موفقی مثل چین لینک، بت (BAT)، ایاس و …. می توانستند در این مقاله جای داشته باشند، اما به دلیل محدودیت نوشته و تا حدی هم سلیقه شخصی، در این مطلب نامی از آن ها به چشم نمی خورد. به عنوان نمونه، از آنجایی که اتریوم و ایاس دو رقیب جدی برای یکدیگر هستند و به این علت که از نظر شخص خودم، اتریوم پیروز این رقابت است، ایاس در این فهرست جایی ندارد. با این حال، خودتان می توانید رقبای هر پروژه را بررسی کرده و در پروژه دلخواه خود سرمایه گذاری کنید.

توجه / سلب مسئولیت: تأکید می شود که این مقاله به هیچ عنوان پیشنهاد سرمایه گذاری نیست و تمام محتوای آن فقط نظر شخصی نویسنده است. بنابراین در تصمیم گیری های خود تنها به مطالب این مقاله اتکا نکنید.

بیت کوین

1. بیت کوین (BTC)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 33607.3 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 1
پادشاه ارزهای دیجیتال با در اختیار داشتن بیش از 60 درصد از کل بازار، علاوه بر این که رتبه اول بازار را در اختیار دارد، رتبه اول این فهرست را هم به خودش اختصاص داده است و بقیه ارزهای دیجیتال برای تصاحب این رتبه حداقل در این مقطع حرفی برای گفتن ندارند.

بیت کوین علاوه بر این که اولین، بزرگ ترین و سرچشمه نوآوری است، طی ده سال گذشته به خوبی خودش را اثبات کرده است. این شبکه تاکنون هیچ هک یا رخنه امنیتی بزرگی را تجربه نکرده و طی این سال ها به یکی از امن ترین شبکه های کامپیوتری دنیا تبدیل شده است. با مشاهده رفتار بازار، به خوبی مشخص است که قیمت بسیاری از آلت کوین ها (ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین)، همگام با بیت کوین بالا و پایین می شود. حتی بیشتر بیت کوینرها (عاشقان بیت کوین) معتقدند که نباید به جز بیت کوین در ارز دیجیتال دیگری سرمایه گذاری کرد.

همچنین بیت کوین امسال (2020) سومین هاوینگ خود را تجربه می کند؛ رویدادی که در کد آن برای کنترل تورم تعبیه شده و هر چهار سال یکبار پاداش بلاک یا به طور دقیق تر، میزان تولید بیت کوین های جدید به دست ماینرها را نصف می کند. این رویداد با کاهش شدید عرضه و افزایش کمیابی می تواند ارزش بیت کوین را به شدت افزایش دهد.

تاریخچه قیمت بیت کوین به وضوح نشان می دهد که بیشتر اوقات سرمایه گذاران از نگهداری بلندمدت بیت کوین نه تنها ضرر نکرده اند، بلکه به سودهای چند صد و حتی چند هزار درصدی رسیده اند. بنابراین، اضافه کردن بیت کوین به سبد سرمایه گذاری به عنوان اولین گزینه، منطقی ترین کار ممکن است.

اتریوم

2. اتر (ETH)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 1317.39 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 2
ملکه ارزهای دیجیتال، اتریوم، کمی از شور و اشتیاقی را که در سال 2016 و 2017 پیرامونش وجود داشت، از دست داده است، اما هنوز هم به عنوان بزرگ ترین و قابل اعتمادترین پروژه موجود برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز به شمار می رود.

اتر از اوج قیمت خود (1400 دلار) که در سال 2018 به آن رسیده بود، فاصله زیادی دارد و قیمت فعلی حدود 90 درصد پایین تر از بالاترین قیمت است. اگرچه شاید این کاهش قیمت ناامیدکننده به نظر بیاید، اما می تواند نشان دهنده جای رشد خیلی زیاد آن باشد. رقبای فعلی اتریوم، به خصوص ایاس و شاید ترون، طی دو سال اخیر نتوانستند آ ن طور که باید عملا به مقبولیت برسند، بنابراین اتریوم با توجه به پیشینه روشن خود و محبوبیتش در میان کاربران و شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت، می تواند دوباره به روزهای خوبش بازگردد.

به احتمال فراوان در تابستان 2020، فاز صفر اتریوم 2.0 (ETH 2.0) عملیاتی می شود که یکی از بزرگ ترین به روزرسانی های تاریخ این شبکه است. این به روزرسانی شامل حرکت به سمت اثبات سهام می شود که بر اساس آن، افراد برای تأیید تراکنش ها به جای خرید سخت افزار ماینینگ، باید اتر خریداری کرده، به شبکه اختصاص بدهند و در قبال آن پاداش دریافت کنند. همچنین شاهد بهبود مقایس پذیری (سرعت و کارمزد تراکنش ها) خواهیم بود.

با توجه به توضیحات فوق، اتر در رده دوم بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2020 جای می گیرد.

ریپل

3. ریپل (XRP)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 0.56382 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 3
افزودن XRP به سبد سرمایه گذاری در کنار دارایی هایی مثل بیت کوین معقول به نظر می رسد و می تواند به متنوع سازی سبد دارایی کمک کند، چراکه ریپل با بسیاری از ارزهای دیجیتال فرق دارد؛ در حالی که بیت کوین قاتل بانکداری است، شرکت ریپل بیشتر با بانک ها کار می کند.

قدمت شرکت ریپل به سال 2004 یعنی 4 سال قبل از معرفی بیت کوین باز می گردد، اما فعالیت اصلی این شرکت برای ساخت محصولات مالی مبتنی بر دفتر کل توزیع شده، از سال 2011 آغاز شد. ریپل توکن های خود را با عنوان XRP در ژانویه سال 2013 معرفی کرد. XRP در 2013 با قیمت هر واحد 0.005 دلار به صرافی ها عرضه شد و در ژانویه سال 2018 با به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 3.8 دلار رسید که نشان دهنده بیش از 70,000 درصد افزایش قیمت است. پس از رسیدن به اوج، قیمت ریپل طی یک سقوط آزاد طولانی مدت بیش از 94 درصد ارزش خود را از دست داد. با این حال، شرکت ریپل از زمان شروع به کار خود تاکنون بسیار باثبات و با برنامه جلو رفته و قراردادهای همکاری زیادی را با بانک ها و شرکت های مالی بزرگ از جمله مانی گرام (MoneyGram)، به امضا رسانده است.

ریپل به جهش های ناگهانی قیمتش معروف است. اگرچه این ارز دیجیتال هم با بیت کوین همبستگی زیادی دارد، اما این همبستگی بسیار کمتر از سایر ارزهای دیجیتال شاخص است. طبق داده های وب سایت «Cryptowatch»، همسبتگی XRP با بیت کوین در بازه یک ساله حدود 59 درصد است، در حالی که اتر و بیت کوین کش هر کدام حدود 77 درصد با بیت کوین همبستگی دارند. این یعنی قیمت XRP نسبت به اتر و بیت کوین کش، بسیار کمتر همگام با بیت کوین بالا و پایین می شود.

با وجود این که بسیاری از کارشناسان معتقدند ریپل شبکه ای متمرکز است و نباید در زمره ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز قرار بگیرد، تاریخچه قیمت XRP، نشان می دهد که این دارایی گزینه بدی برای اضافه شدن به سبد سرمایه گذاری نیست. اگر ساختار ریپل را دوست دارید اما فلسفه آن را نمی پسندید، استلار گزینه بهتری برای شماست.

تزوز

4. تزوس (XTZ)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 2.84 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 10
رشد سالانه 120 درصدی، توسعه سریع و ثبات تیمی و مدیریتی، باعث شده تا تزوس (Tezos) یکی از گزینه های اول سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باشد.

تزوس خود را به عنوان اولین پلتفرم «خوداصلاحگر» بین ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. این شبکه هم درست مثل اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند و امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را می دهد، با این تفاوت که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. شرکت کنندگان در بلاک چین تزوس یا همان سهام داران، می توانند به تغییراتی که مایل هستند رأی دهند تا یک توافق جمعی در شبکه حاصل شود. تزوس در زمان نگارش این مطلب، بزرگ ترین شبکه مبتنی بر اثبات سهام است.

امیدواری ها در مورد تزوس از همان ابتدای کار بالا بود. این پروژه در سال 2017 در برنامه پیش فروش توکن های خود، بیش از 230 میلیون دلار جذب سرمایه کرد که در آن زمان یکی از بزرگ ترین ICO های تاریخ این حوزه به شمار می رفت. اما پس از راه اندازی شبکه، اختلافات داخلی میان بنیان گذاران آن باعث شد که این پروژه تا مدت ها نتواند ارتقا پیدا کند و همین امر باعث سقوط شدید قیمت آن شد. اما پس از رفع اختلافات، اکنون نزدیک به دو سال است که تزوس به ثبات رسیده و برنامه های موجود در نقشه راه آن، یکی از پس دیگری عملیاتی می شود.

با توجه به توضیحات فوق، تزوس می تواند یک سرمایه گذاری کم ریسک در بازار پرخطر ارزهای دیجیتال باشد.

مونرو

5. مونرو (XMR)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 141.888 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 14
در دنیایی که حریم خصوصی در خطر است، مونرو در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال حریم خصوصی محور (Privacy coin) بوده و مدت هاست که با قدرت در رده های بالای بازار ارزهای دیجیتال جا خوش کرده است.

مونرو در سال 2014 با استفاده از کد بیت کوین برای ارائه راهکاری در حریم خصوصی تراکنش ها عرضه شد. بر خلاف بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتالی که بلاک چین شفاف دارند، تراکنش های مونرو می توانند تا حد بالایی ناشناس انجام شوند. امکان مشاهده موجودی آدرس و سوابق تراکنش ها در بلاک چین مونرو وجود ندارد و این رهگیری و شناسایی فرستنده و گیرنده تراکنش را بسیار مشکل می کند.

در نوامبر 2019، مونرو برای افزایش تمرکززدایی شبکه، با موفقیت به روزرسانی بزرگ خود تحت عنوان «RandomX» را پیاده سازی کرد که ماینینگ به صرفه را فقط با پردازنده مرکزی (CPU) ممکن می کند. تا پیش از این، استخراج مونرو با کارت گرافیک انجام می شد. لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال یکی از محبوب ترین گزینه ها در میان استخراج کنندگان است و جامعه پرشوری از آن حمایت می کند. مونرو همچنین یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که به منظور جلوگیری از ورود دستگاه های قدرتمند ای سیک (ASIC) به عرصه استخراج، به طور مرتب به روزرسانی انجام می دهد و دستگاه های ای سیک را از دور خارج می کند.

اگر به ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور علاقه مند هستید، مونرو می تواند انتخاب اول شما برای سرمایه گذاری باشد.

الگورند

6. الگورند (ALGO)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 0.6354 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 45
یکی از پروژه هایی که جامعه ارزهای دیجیتال مدت ها منتظرش بود، الگورند (Algorand) است که بالاخره در اواخر سال 2019 راه اندازی شد. الگورند خودش را «اولین بلاک چین اثبات سهام محض و بدون فورک» معرفی می کند.

بنیان گذار این پروژه، سیلویو میکالی (Silvio Micali)، دانشمند مشهور کامپیوتر و رمزنگاری است. او جوایز بسیار زیادی در حوزه کامپیوتر و رمزنگاری کسب کرده و خود خالق الگوریتم اثبات دانایی صفر است که در ارزهای دیجیتال زیادی از جمله زی کش مورد استفاده قرار گرفته است. الگورند می خواهد یک پلتفرم جهانی برای ساخت «اقتصاد بدون مرز» باشد.

اهداف الگورند در حل مشکلات بلاک چین، یعنی مقیاس پذیری، کاربردپذیری و میزبانی از قراردادهای هوشمند، چیز جدیدی نیست و اغلب پروژه های کوچک و بزرگ به دنبال همین هدف هستند، اما داشتن تیم قدرتمند، توسعه فنی سریع و داشتن شرکای بزرگی همچون USV باعث شده است تا این پروژه در فهرست ما جای بگیرد. به تازگی تتر پس از بلاک چین های بزرگی همچون اتریوم، ایاس و بیت کوین کش، روی بلاک چین الگورند هم عرضه شده است.

با وجود داشتن رتبه بیش از 40 در بازار ارزهای دیجیتال در زمان نگارش این مقاله، جای رشد زیادی برای الگورند دیده می شود.

بایننس

7. بایننس کوین (BNB)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 45.2987 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 9
در دو سال اخیر بازار ارزهای دیجیتال داخلیِ صرافی ها بسیار داغ بوده است و در این زمینه هیچ توکنی به گرد پای بایننس کوین (Binance coin) نمی رسد.

هر کس که کمترین آشنایی با حوزه ارزهای دیجیتال دارد، بایننس، بزرگ ترین صرافی حال حاضر ارزهای دیجیتال را می شناسد و توکن بومی آن یعنی بایننس کوین، طی دو سال اخیر با رشد چند صد درصدی عملکرد خیره کننده ای داشته است. صرافی های زیادی از جمله هوبی، اوککس، بیت فینکس و … پس از بایننس هر کدام ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرده اند، اما بایننس کوین با اختلاف پیشتاز است.

در ابتدا، کاربرد بایننس کوین فقط برای کاهش کارمزدهای صرافی بایننس بود، به این صورت که در صورت انجام معامله با این توکن، کمیسیون معاملات برای کاربر 50 درصد کاهش پیدا می کرد. اما حالا پس از بیش از یک سال از راه اندازی بلاک چین بایننس (بایننس چِین)، این توکن می تواند در این شبکه به عنوان یک سوخت برای قراردادهای هوشمند، مورد استفاده قرار بگیرد. بایننس همچنان به یکه تازی در حوزه ارزهای دیجیتال ادامه می دهد و اخیراً با خرید سایت کوین مارکت کپ و اعلام برنامه خود برای راه اندازی یک استخر استخراج، قدرت خود را به رخ رقبا کشید.

اگرچه به نظر می رسد که BNB دیگر رشد خود را کرده است و خیلی پتانسیل رسیدن به رتبه های بالاتر بازار را ندارد، اگر به آینده صرافی بایننس و پیشروی آن در حوزه ارزهای دیجیتال خوش بین هستید، بایننس کوین می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

H',v

8. آگر (REP)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 19.3 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 48
بازارهای پیش بینی (Prediction Markets) پتانسیل زیادی برای نقش آفرینی در زندگی مدرن آینده دارند و آگر (Augur) در حال حاضر با فاصله زیادی از رقبا، بهترین بازار پیش بینی مبتنی بر بلاک چین موجود است.

پلتفرم آگر در بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده و این امکان را فراهم می کند که هر فرد بتواند در مورد نتیجه یک رویداد، مثل نتیجه یک بازی فوتبال، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و یا حتی آینده قیمت یک ارز دیجیتال، آینده قیمت طلا و یا هر چیز دیگری، یک بازار پیش بینی ایجاد کند. چیزی که باید به آن توجه داشت این است که آگر به خودی خود یک بازار پیش بینی نیست، بلکه بستری است که امکان ساخت بازارهای پیش بینی را برای کاربران ارزهای دیجیتال فراهم می کند؛ چیزی شبیه به سایت های شرط بندی با این تفاوت که با استفاده از این پلتفرم، شرط بندی در هر موضوعی و توسط هر کسی می تواند ایجاد شود. همچنین با بهره مندی از قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین، امکان تقلب در این سیستم از بین می رود.

افراد می توانند با استفاده از توکن های آگر (REP)، نتیجه رویدادهای آینده را پیش بینی کنند که اگر درست باشد، به سود می رسند. با وجود بازار پیش بینی، می توان از قدرت خرد جمعی برای تصمیم گیری ها بهره ببرند. در سال 2017، آگر یکی از موفق ترین ICO های تاریخ را برگزار کرد و از آن زمان به شکل باثباتی در حال پیشرفت است؛ اگرچه هنوز نتوانسته آن طور که باید به مقبولیت برسد. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، یکی از طرفداران آگر است.

پس از مطالعه درباره بازارهای پیش بینی، اگر فکر می کنید که این بازارها آینده دار هستند، می توانید به آگر به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری نگاه کنید.

9. انجین کوین (ENJ)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 0.3351 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 57
گیمرها یا همان عاشقان بازی های ویدیویی، به دلیل آشنایی نسبی با فناوری و جوان بودن، بخش بزرگی از جامعه ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند و انجین (Enjin) در حال حاضر بزرگ ترین پروژه بلاک چینی در حوزه گیمینگ محسوب می شود.

هدف پلتفرم انجین، تبدیل آیتم های بازی به توکن، امکان معامله آیتم ها بین گیمرها و به طور کلی تمرکززدایی در حوزه بازی های آنلاین است. ارز دیجیتال این پلتفرم، انجین کوین (ENJ) نام دارد و در حال حاضر یک توکن مبتنی بر اتریوم (ERC-20) است؛ بنابراین می توان آن را روی کیف پول های اتریوم ذخیره کرد.

شرکت سازنده پلتفرم انجین، از سال 2009 سابقه فعالیت در صنعت گیمینگ را دارد و پس از پشت سر گذاشتن رقبایی چون GameCredits و WAX، در حال حاضر امیدوارکننده ترین پروژه مرتبط با گیمینگ در حوزه بلاک چین است. در سال 2019 شرکت سنگاپوری پشت انجین، از قرارداد همکاری با سامسونگ خبر داد که در آن زمان موجب جهش قیمت انجین کوین شد.

اگر به تلفیق بلاک چین و صنعت بازی های ویدیویی امیدوار هستید، انجین می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

10. بلاک استک (STX)
قیمت در زمان نگارش مطلب: 0.464 دلار
رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مطلب: 94
مونیب علی (Munib Ali)، دانشمند کامپیوتر و کارآفرین آمریکایی - پاکستانی، بیش از شش سال است که روی ایده فوق العاده خود کار می کند: اینترنت غیرمتمرکز؛ یک کلمه عبور برای همه حساب ها.

بلاک استک (Blockstack) می خواهد یک اینترنت غیرمتمرکز بسازد که در آن افراد بتوانند با ساخت فقط یک حساب کاربری، تمام نیازهای خود را در از طریق برنامه های غیرمتمرکز برطرف کنند. بلاک استک به دنبال ایجاد حریم خصوصی واقعی در تمام اینترنت است؛ جایی کاربران خودشان مالک اصلی اطلاعات و دارایی هایشان باشند.

این پروژه در سال 2019 از طریق پیش فروش توکن های خود و شرکت های سرمایه گذاری، توانست بیش از 80 میلیون دلار سرمایه جذب کند و هم اکنون از حمایت خوب رسانه های حوزه ارزهای دیجیتال برخوردار است.

به نظر می رسد که بلاک استک (STX) پتانسیل این را داشته باشد که به جایگاه های بالاتری در جدول ارزهای دیجیتال برسد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>