اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

طی ماه های اول سال 2019، قیمت بیت کوین (BTC) همچنان کمتر از مرز 4,000 دلار باقی مانده بود. همین امر سبب شد تا این ترس در افراد تقویت شود که بازار ارزهای دیجیتال در میانه زمستانی طولانی قرار گرفته است. البته فقط این نبود، در طول سال 2018، این فضا شاهد فروپاشی همزمان تقریبا 2,000 ارز دیجیتال بود و در مجموع حدود 80% از ارزش بازار کاهش یافت.

با این حال، به نظر می رسد این زمستان رو به پایان است و بهار ارزهای دیجیتال در راه است. کوین تلگراف در مطلبی که اخیرا منتشر کرده است، عوامل مهمی که در جان بخشیدن دوباره به بیت کوین و افزایش قیمت آن نقش داشتند را مورد بررسی قرار می دهد.

طی سال 2018، به دلیل تعداد زیادی از کلاهبرداری ها و فعالیت های غیرقانونی که سبب شد سرمایه گذاران مبالغ قابل توجهی را از دست بدهند، اعتماد عمومی افراد از ارزهای دیجیتال تا حد زیادی تیره و تار شد. برآوردها نشان می دهد مبالغ از دست رفته سرمایه گذاران در این مدت بیش از میلیون ها دلار بوده است. در نتیجه، شخصیت های برجسته ای مانند نوریل روبینی (Nouriel Roubini) (اقتصاددان برنده جایزه نوبل) ادعا کردند که بیت کوین مادر همه حباب های مالی است و با این کارشان وحشت از این بازار را با سرعت زیادی در سراسر جهان گسترش دادند.

شرکت بریتانیایی ارنست اند یانگ (Ernst & Young) که در زمینه خدمات حسابرسی و مشاوره مالی فعالیت دارد، در اوایل سال 2018 نتایجی از یک مطالعه درباره این بازار منتشر کرد. این گزارش حاکی از آن بود که تبهکاران سایبری هر ماه توانستند حدود 1٫5 میلیون دلار از درآمد ناشی از عرضه اولیه سکه را به سرقت ببرند که در مجموع حدود 400 میلیون دلار سرمایه را شامل می شده است.

به خاطر این پروژه های مشکوک بود که تعداد زیادی از پروژه های قانونی ارز دیجیتال تصمیم گرفتند مخفیانه کار کنند و منتظر بمانند تا آب ها از آسیاب بیفتد. این امر خسارت های زیادی به بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد. برای نمونه فهرست «50 کسب و کار برتر حوزه فین تک - سال 2019» مجله فوربس که فهرستی متشکل از شرکت های برتر در زمینه فناوری های مالی جهان است، فقط شش پروژه بلاک چینی را در خود جای داد. این در حالی است که در فهرست 2018 این مجله، نام 11 شرکت در حوزه بلاک چین آورده شده بود.

جان گرفتن بیت کوینچ

عوامل اصلی جان گرفتن دوباره بیت کوین
بازار پررونق سال 2017، دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان گسترش داد، به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار بیت کوین را شناختند و از پتانسیل بالای آن در آن زمان آگاه شدند. با این حال، پس از اینکه پادشاه ارزهای دیجیتال به بالاترین ارزش تاریخی خود یعنی 20 هزار دلار رسید، بیشتر تحلیلگران و کارشناسان دریافتند که این حرکت آنی مثبت نمی تواند مدتی طولانی تداوم داشته باشد و در هر صورت دیر یا زود این بازار به سمت بازار نزولی حرکت خواهد کرد.

در واقع، هنوز چند ماه از سال 2018 نگذشته بود که سقوط بازار آغاز شد و قیمت بیت کوین به 3,300 دلار سقوط کرد. در همین محدوده قیمت بود که تعدادی از کارشناسان تصور کردند بیت کوین کف قیمت خودش را یافته است. هنگامی که یک دارایی به کف قیمت خودش می رسد، نوسانات کلی آن کاهش پیدا می کند. درباره بیت کوین هم دیدیم که در نیمه اول ژانویه 2019 نوسانات داخلی این ارز به پایین ترین سطح کاهش یافت.

شاخص مهم دیگری که نشان می دهد بیت کوین بین دسامبر (آذر) 2018 و ژانویه (دی) 2019، به کف قیمتش رسیده است، نوار هش (HashBibbon) آن است. نوار هش را می توان به عنوان یک ابزار محاسباتی در نظر گرفت که هش ریت (نرخ هش) و سختی استخراج بیت کوین را با هم ترکیب می کند تا دوره های زمانی مشخصی را که خرید این ارز دیجیتال بیشترین سود را دارد شناسایی کند. از این لحاظ، وقتی که شاخص نوار هش سیگنال خرید را ارسال می کند، اغلب نشان دهنده این است که یک کف قیمت در بازه میان مدت (در همان سال) ایجاد شده است. این دقیقا همان اتفاقی است که در سال 2019 برای بیت کوین روی داد.

جروئن ون لانگ (Jeroen Van Lange)، یک تحلیلگر مستقل بازار به کوین تلگراف گفت:

آنهایی که باهوش بودند بیت کوین را وقتی که بین 3,000 تا 4,000 دلار بود خریدند.

این تحلیلگر بر این باور است که حرکت سریع از 3,000 دلار به 13,000 دلار روی روان شناسی بازار و مخصوصا ترس از دست دادن (FOMO) تأثیر زیادی داشت:

برای افرادی که در سال 2017 سرمایه گذاری کرده بودند اما در بازار نزولی ضرر کردند اوضاع از این بدتر نمی شد؛ با این حال آن ها هنوز هم به بیت کوین ایمان داشتند.

به باور ون لانگ دلایل زیر هم به هل دادن قیمت بیت کوین در جهت صعودی کمک کردند:

  • بیت کوین در میانگین متحرک 200 هفته ای (MA-200) خودش حمایت شد.
  • نوسان آن به سطوح بسیار پایین در آغاز سال 2019 رسید.
  • سقوط تقریبا 85% بیت کوین از قیمت اوجش تا آن زمان

علاوه بر این، کریگ روسو (Craig Russo) مالک استارتاپ پیر (Peer) در بوستون در ارتباط با این موضوع به کوین تلگراف گفت:

چندین عامل همراه با هم در افزایش قیمت بیت کوین در نیمه اول سال 2019 نقش داشتند که از آن جمله می توان به تغییرات در عرضه و تقاضا اشاره کرد که پس هاوینگ [آینده] رخ می دهد. پذیرش مجدد ارزش ذاتی بیت کوین به دلیل ورود شرکت ها و مؤسسات مالی برجسته نیز از دیگر عوامل است.

جان گرفتن بیت کوین

روسو همچنین بر این باور است که قیمت بیت کوین طبق انتظار به وضعیت بازار واکنش نشان داده است:

دلیل دیگری هم وجود دارد و آن این است که بیت کوین در حال خلاص شدن از دست شرایطی بود که به دلیل فروش بیش از حد گرفتار آن شده بود و به علت آن عوامل، ارزشش به شکل قابل توجهی کاهش یافت. این امر سبب شد فشار کوتاه مدتی در چند نقطه اساسی بین 3,000 و 10,000 دلار روی آن وارد شود. با این حال، بعد از صعود به مرز 14,000 دلار، مشخص شده است که حالا بیت کوین در محدوده قیمتی وسیع تری قرار گرفته است.

عوامل مهمی که به بیت کوین کمک کردند
علاوه بر تمام قابلیت های بالقوه و ذاتی بیت کوین، بسیاری دیگر از عوامل بیرونی نیز موجب شد تا بیت کوین بتواند از مرحله رکود عبور کرده و بار دیگر توانایی های خود را به نمایش بگذارد. در ادامه برخی از آنها اشاره شده است.

پشتیبانی چین
در اکتبر سال 2019 هنگامی که قیمت بیت کوین به 7,500 دلار رسید، رئیس جمهور چین ژی جین پینگ (Xi Jinping) اعلام کرد که تلاش های کشورش را برای پذیرش بلاک چین تسریع خواهد کرد تا از این نوآوری فنی جدید در تعدادی از صنایع محلی چین بهره برداری شود. این موضوع خودش تأییدی مهم برای کل صنعت ارز دیجیتال بود؛ زیرا تا 27 اکتبر قیمت یک بیت کوین افزایش یافته و به مرز 10,000 دلار رسید.

اگر این کافی نیست، این را هم در نظر بگیرید که سال گذشته مشخص شد چین به دنبال انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی مخصوص خودش است و این ارز قرار است در سال 2020 عرضه شود. این ارز که «یوان دیجیتال» نامیده می شود، اساسا مانند پول توکنی عمل خواهد کرد و پشتوانه آن بانک مرکزی چین خواهد بود.

با این حال، فرانک فو، مدیر شرکت فنبوشی کپیتال (Fenbushi Capital) به کوین تلگراف گفت که بر این باور است که افزایش ارزش بیت کوین در واقع به دلیل اظهارات رئیس جمهور چین و حدس و گمان های مردم از این صحبت ها بوده است.

افزایش پذیرش بیت کوین
طی 12 ماه گذشته تعدادی از مؤسسات مالی مانند جی پی مورگان (JP Morgan) و ولز فارگو (Wells Fargo) اعلام کردند که بر روی ایجاد توکن رمزنگاری شخصی خودشان کار می کنند یا اینکه می خواهند از فناوری بلاک چین برای ساده تر کردن روند عملیات های جاری خودشان استفاده کنند. این مسائل را می توان مانند مهر تأییدی بر بازار ارز دیجیتال دانست که به افزایش اعتماد به نفس سرمایه گذارانی که در این بازار نسبتا نوپا فعالیت می کنند کمک می کنند.

انتظار برای هاوینگ بیت کوین
دلیل دیگری که می تواند صعود این بازار را توضیح دهد، شیوع احتمالی ترس از دست دادن (FOMO) است که به لطف رویداد هاوینگ بیت کوین که طبق برنامه در 12 مه 2020 (23 اردیبهشت) اتفاق خواهد افتاد، به این فضا سرایت کرد.

به دنبال این هاوینگ، پاداش بلاک بیت کوین از 12٫5 واحد به 6٫25 بیت کوین کاهش خواهد یافت. این امر سبب می شود تعداد بیت کوین هایی که از هر بلاک به دست می آید کمیاب تر شود.

چرخه بازار

حرکت چرخه ای بازار
بازار ارز دیجیتال از طریق چرخه های دوره ای از فراز و نشیب های صنعت مالی عبور می کند. برای نمونه، پس از افزایش قیمت بیت کوین در سال 2014 یک کاهش قیمت کاملا چشمگیر در سال بعد داشتیم. همین روند را در 2017 و 2018 شاهد بودیم.

برای درک بهتر این روند جزر و مدی پویا، کوین تلگراف با جفری لیو شان (Jeffery Liu Xun) مدیرعامل شرکت زان پول (XanPool) که یک درگاه پرداخت همتا به همتا برای ارزهای رایج (فیات) است صحبت کرد. این درگاه پرداخت عملیات را به شکل آنی انجام می دهد و یه مشتریانش اطمینان می دهد که به هیچ وجه نباید نگران توقیف احتمالی پولشان باشند. آقای لیو شان گفت:

دیگر زمانش فرا رسیده بود. بیت کوین دارایی ای است که برای صعود طراحی شده است.

او ادامه داد:

حالا مانند هر بازار دیگری، افراد باید از دو مرحله طمع و ترس عبور کنند. پس از مرحله طمع در سال 2017، طبیعی بود که بیت کوین مرحله ترس [از کاهش قیمت] را برای مدتی تجربه کند. یادتان باشد که بیت کوین هر بار به بالاترین قیمت تاریخی جدیدی رسیده است. اگر چارچوب زمانی سه ساله از 2017 تا 2019 را بررسی کنید متوجه منظورم خواهید شد.

پیدایش لیبرا
اوایل سال 2019، مارک زاکربرگ دورنمایی از یک ارز دیجیتال را به جهان ارائه کرد که قرار بود به کاربران پلتفرم فیس بوک امکان دهد تا پرداخت های داخلی و بین المللی خودشان را فقط با فشردن یک دکمه انجام دهند.

شاید لیبرا (Libra) نتوانسته است آن حمایتی را که زاکربرگ و تیمش انتظار داشتند به دست آورد، با این حال واقعا به قانونی شدن این بازار و آگاه کردن افراد از پتانسیل عظیم این کلاس دارایی جدید کمک کرد.

راه اندازی بکت
در سپتامبر 2019 شاهد راه اندازی پلتفرم دارایی های دیجیتال بکت بودیم؛ چیزی که این پلتفرم مدت ها انتظارش را می کشید. این پلتفرم قبل از راه اندازی سر و صدای زیادی به پا کرده بود؛ زیرا سرانجام توانسته بود راهی برای مؤسسات مالی بزرگ باز کند تا بتوانند به آسان ترین و بی دردسرترین روش ممکن وارد این حوزه نوپا شوند.

حجم معاملات آتی روزانه بیت کوین در این پلتفرم به بالاترین مقدار تاریخیش در نوامبر 2019 رسید که به موجب آن افراد علاقه بیشتری به این بازار پیدا کردند. با شروع سال 2020، اف تی ایکس (FTX) و گروه سی ام ای (CME) هم به این بازار پیوستند که طبیعتا به دلیل ورود این دو باید منتظر افزایش تقاضا باشیم.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>