اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


موتور برق

موتور برق مناسب برای روشن کردن بالابر ساختمانی کدام است؟

بالابر ساختمان یکی از ابزارهای حیاتی در یک ساختمان در حال ساخت است؛ البته موضوع صرفاً محدود ب ساختمان سازی نیست و با رجوع به سایر حیطه های صنعتی و تولیدی نیز متوجه اهمیت کاربری این وسیله خواهید شد.

موتور برق به واسطه ماهیت خاصی که دارد و طراحی متمایز آن، نیازمند شرایط خاصی برای تأمین برق است. این شرایط گاهاً به هر علتی در یک محیط کارگاهی فراهم نیست اما در این شرایط راه حل چیست؟موتور برق مثل همیشه به عنوان یک ابزار کلیدی در تولید برق و حلال تمام مشکلاتی که ناشی نبود یا کمبود برق است، در این مورد نیز به یاری ما خواهد آمد.

یک موتور برق با مشخصات مناسب و منطبق با نوع نیازهای الکتریکی بالابر ساختمان در هر شرایطی کنار شماست و نگرانی نبود یا کمبود برق را از بین خواهد برد. اما نکته اصلی دقیقاً اینجاست؛کدام موتور برق برای پشتیبانی از بالابر ساختمانی مناسب است؟ این همان پرسشی است که انگیزه نگارش این یادداشت شد. پس با ما در مطالعه عناوین زیر همگام باشید تا در نهایت پاسخ مناسبی برای این پرسش در ذهن داشته باشید.

  • سنجش نیازها، و خریدی آگاهانه
  • موتور برق تک یا سه فاز؟
  • توان تولیدی بالا در موتور برق
  • مرغوبیت مدار خروجی برق

سنجش نیازها، و خریدی آگاهانه

پیش از پرداختن هر نکته دیگری، موضوعی که نمی توان از آن غافل شد اهمیت سنجش نیازهاست. بارها به مشتریان و خریداران این حوزه تأکید کرده ایم که بدون شناخت دقیق نیازها داشتن یک خرید خوب ممکن نیست.در مورد خرید موتور برق هم شناخت دقیق نیازها اهمیت بالایی دارد. در مورد خرید موتور برق برای پشتیبانی از بالابر ساختمانی هم همین موضوع حاکم است و چه بسا، اهمیت دوچندانی داشته باشید.

پس پیش از مطالعه سایر بخش های یادداشت، این موضوع را در نظر داشته باشید که گام اول شناخت دقیق مشخصات موتور بالابر ساختمانی است. با مطالعه موارد مندرج در این یادداشت خود متوجه چرایی و میزان اهمیت شناخت دقیق موتور بالابر ساختمانی در پروسه خرید موتور برق خواهید شد.

موتور برق تکفاز یا سه فاز؟

بالابرهای ساختمانی در دو نوع تک فاز و سه فاز عرضه خواهند شد. پرداختن به اینکه علت این موضوع چیست و اساساً این دو روش تأمین برق چه تفاوت هایی دارد در دایره اهداف متن نیست اما به طور اجمالی باید گفت که در بالابر ساختمانی نیازمند برق سه فاز، باید سه سیم فاز وارد وسیله شده و در مورد موتور برق تک فاز نیز شرایط مانند سایر انواع وسایل معمول برقی است.معمولاً بالابر ساختمانی با توانایی بیشتر و قدرت بالاتر حمل بار، سه فاز هستند و موتور برق های ضعیف تر تک فاز.

هیچ معیار دقیق و قطعی برای تعیین حد نیروی موتور برق تک فاز یا سه فاز نیست و شما برای اطلاع از اینکه به کدام سیستم تأمین برق نیاز دارید، باید به بررسی مشخصات موتور بالابر ساختمانی بپردازید.بدیهی است که در صورت سه فاز بودن موتور بالابر ساختمانی، باید موتور برق سه فاز و در صورت تک فاز بودن موتور بالابر ساختمانی، از موتور برق تک فاز استفاده شود.

توان تولیدی بالا در موتور برق

اگر قصد خرید موتور برق برای پشتیبانی از بالابر ساختمانی را دارید، باید به سراغ مدل هایی با توان تولیدی بالا رفت. موتور بالابر ساختمانی اغلب توان مصرفی بالایی دارند؛ به طور مثال در یک بالابر ساختمانی 500 کیلویی استاندارد، توان مصرفی موتور بیش از 4 کیلووات است.این بدان معنی است که اگر قصد تأمین برق این چنین وسیله ای را داشته باشید، به یک موتور برق با توان تولیدی بالا نیاز دارید. البته در این بین یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

موتورهای الکتریکی معمولاً در لحظه آغاز به کار، توان مصرفی بیشتری دارند؛ یعنی به طور مثال همین موتور بالابر ساختمانی 500 کیلویی ممکن است در لحظه استارت تا 5 یا 6 کیلووات توان مصرفی داشته باشد(به طور لحظه ای).با این وجود باید در هنگام خرید موتور برق برای یک بالابر ساختمانی با توان مصرفی 4 کیلووات، این اضافه بار در لحظه استارت را هم لحاظ کرده و به سراغ موتور برقی با توان تولیدی 6 کیلووات برویم.

البته دقت داشته باشید که در مورد توان مصرفی نمی توان بدون تحقیق عمل کرد و باید بسته به توان مصرفی موتور بالابر ساختمانی خود در این مورد تصمیم بگیرید. معمولاً نیازی به انجام محاسبه نیست و در مشخصات موتور بالابر ساختمانی، به وضوح درج شده است.

مرغوبیت مدار خروجی برق

یکی از بخش های مهم در ساختار تولید برق، ترمینال های خروجی هستند زیرا در عمل می توان گفت حتی با تولید بیشترین میزان برق با قابل قبول ترین فرکانس نیز، اگر در بخش خروجی برق و ترمینال های مرغوبیت کافی وجود نداشته باشید، در عمل موتور برق ناکارآمد خواهد بود.اینکه ترمینال های خروجی و تابلو برق از مرغوبیت و کیفیت کافی برخوردار باشد، در هر شرایطی اهمیت دارد اما وقتی پای وسیله ای مانند بالابر ساختمانی وسط باشد، این اهمیت دوچندان خواهد شد. اما چرا؟ وسایلی که قدرت بالایی دارند و نیروی زیادی تولید می کنند، به موازات این تولید بالا، مصرف برق بسیار بالایی هم دارند.

در بالابر ساختمانی ممکن است جریان برق ورودی، گاهاً به حتی 60 تا 70 آمپر برسد در حالی که این چندین برابر میزان جریان مصرفی در سایر وسایل الکتریکی معمولی است.همین آمپراژ بالای برق مصرفی، باعث می شود تا در لحظه فشار شدیدی به مدار ترمینال ها و خروجی های موتور برق وارد شود؛ فشاری که در کار با وسایلی مانند لامپ ها یا حتی لباسشویی نیز وقوع آن ممکن نیست.

پس به همین علت در خرید موتور برق برای پشتیبانی از بالابر ساختمانی، باید توجه ویژه ای به کیفیت و مرغوبیت بخش مدار خروجی برق داشت. گاهاً فشار شدید به ترمینال های خروجی نه تنها باعث ذوب شدن و صدمه دیدن خود مدار ترمینال ها خواهد شد، بلکه به حریق، انفجار و اتفاقات ناگوار دیگری نیز منجر خواهد شد.

برخی دیگر از موارد جانبی

سه نکته فوق نکاتی هستند که در خرید موتور برق برای پشتیبانی از بالابر ساختمانی باید مد نظر داشت اما اهمیت این سه نکته باید باعث غافل شدن خریداران از سایر نکات معمول در این مورد شود. سوای نکات فوق برخی از نکات همواره در خرید موتور برق اهمیت دارند و باید مد نظر قرار بگیرند. مواردی مانند:

  • مصرف کم سوخت
  • تولید صدای کم
  • تصمیم گیری درست در مورد نوع سوخت مصرفی
  • وزن و حجم موتور برق
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>