اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پیچ گوشتی

پیچ گوشتی چیست؟

پیچ گوشتی چیست پیچ گوشتی ها از متداول ترین ابزار آلات مورد استفاده در صنعت می باشند، پیچ گوشتی ها از خانواده ابزار آلات دستی هستند که به منور باز یا بسته کردن انواع پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرند.پیچ گوشتی ابزاری است که با کمک و استفاده از نیروی گشتاوری و اهرمی عملیات باز و بسته نمودن انواع پیچ ها را انجام می دهد، از اولین پیچ گوشتی ها که دارای دسته برای در دست گرفتن بودند تقریبا در سال 1800 میلادی اختراع شدند.این ابزار دارای انواع مختلف می باشد که متناسب با نوع و محل قرار گیری پیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ گوشتیهایی که با استفاده از دست مورد استفاده قرار می گیرند عمدتا از دو بخش دسته و میله ای که به نوک آن منتهی می شود تشکیل شده است، دسته پیچ گوشتی ها معمولا به صورتی هستند که به راحتی در دست قرار بگیرند، نوک پیچ گوشتی ها دارای انواع زیادی از جمله:

دو سو، چهار سو، شش سو، ستاره ای، مربعی و … هستند که در انتهای نوک میله منتهی به دسته قرار دارند.پیچ گوشتی ها دارای انواع برقی نیز هستند که بدنه ی آن ثابت و نوک و سری آن قابل تغییر می باشد.ریشه عبارت پیچ گوشتی هنوز به درستی معلوم نشده، یعنی قسمت دوم آن ریشه معلوم و مشخصی ندارد، البته ممکن است این عبارت تحریف یا تغییر داده شده ی عبارت گَشتی باشد.

راهنمای استفاده از پیچ گوشتیها

نوک پیچ را در حفره ی مورد نظرتان قرار دهید و نوک پیچ گوشتی را روی شیار پیچ بگذارید و چفت کنید، در این مرحله با یک دست پیچ را نگه داشته و با دست دیگر نوک پیچ گوشتی را عمود بر شیار پیچ نگه دارید.
در هنگام چرخاندن پیچ توسط پیچ گوشتیها آن را در جای خود ثابت نگه داریددر مرحله ی بعدی به منظور وارد آوردن فشار بیشتر به پیچ دست خود را از روی پیچ بردارید تا به آن صدمه نرسد.

در هنگام شروع باز یا بسته کردن پیچ نوک پیچ گوشتیها را کاملا بر روی شیار های آن چفت کنید، در غیر این صورت نوک پیچ گوشتی از روی شیار لغزیده و باعث خراب شدن آن خواهد شد، در صورتی که این اتفاق افتاد در اولین فرصت نسبت به تعویض پیچ اقدام نمایید.

نکات ایمنی کار با پیچ گوشتی چیست

 • به منظور باز یا بسته کردن پیچ های با دور بالا از پیچ گوشتی های جغجغه ای یا برقی استفاده نمایید.
 • از چفت بودن سری پیچ در شیار پیچ مطمئن شوید که نه خیلی لق و نه خیلی سفت باشد، عدم رعایت این موضوع باعث صدمه دیدن به پیچ خواهد شد.
 • برای مکان هایی که قرار دادن پیچ در آن ها سخت است با استفاده از مته و یا یک چیز نوک تیز یک سوراخ کوچک ایجاد کرده و در مرحله ی بعدی اقدام به بستن پیچ نمایید، مزیت انجام این کار این است که به قطعه کار و پیچ فشار وارد نشده و سبب می شود که کار ترک بر ندارد.
 • به هیچ عنوان از پیچ گوشتی ها به منظور وسیله ای برای سوراخ کاری استفاده نکنید.
 • همیشه از خشک و تمیز بودن دسته پیچ گوشتی اطمینان حاصل نمایید، کار با پیچ گوشتی هایی که چرب و کثیف هستند حادثه می آفرینند.
 • از پیچ گوشتی به منظور تخلیه ی بار الکتریکی خازن و یا باطری استفاده نکنید.
 • سعی کنید برای پیچ گوشتی ها یک تابلو تهیه کنید تا سرعت دسترسی به آن ها افزایش و از صدمه دیدن نوک آن جلوگیری کنید.
 • در محل هایی که امکان دسترسی سخت می باشد می توانید از پیچ گوشتی های مگنت دار یا آهنربایی استفاده نمایید.
 • از پیچ گوشتی هایی که دارای دسته شکسته می باشند استفاده نکنید.
 • به هیچ عنوان از پیچ گوشتی ها به عنوان اهرم و یا دیلم استفاده نکنید چون جنس آن ها سخت و خشک بوده و در صورت شکسته شدن تکه های آن به سمت بدن و یا چشم شما پرتاب خواهند شد.
 • همیشه در حین کار از عینک ایمنی استفاده نمایید.
 • هیچ موقع از یک دست خود برای نگه داشتن قطعه کار و از دست دیگر خود برای نگه داشتن پیچ گوشتی استفاده نکنید چون ممکن است نوک پیچ گوشتی در رفته و وارد دست شما شود.
 • به هیچ عنوان از وارد کردن نیرو به پیچ گوشتی به وسیله ی انبر دست خود داری نمایید، انجام این کار باعث شکسته شدن دسته پیچ گوشتی شما خواهد شد.
 • به هیچ عنوان از پیچ گوشتی های معمولی در محل هایی که جریان برق دارد استفاده ننمایید.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>