اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


ماسک جوشکاری

ماسک جوشکاری (Welding mask) را چقدر می شناسید؟

اگر هیچ گونه آشنایی با ماسک جوشکاری ندارید؛ خوب است بدانید آنها همان کلاه هایی هستند که جوشکارها در حین کار به چشم می زنند. از این کلاه جوشکاری معمولاً در زمان جوشکاری با قوس الکتریکی، جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ، جوشکاری قوس الکتریکی با گاز تنگستن و … استفاده می شود.

اگر دقت کرده باشید هر ماسک دارای پنجره کوچکی است که فرد از طریق آن می تواند عملکرد خود را ببیند. در بیشتر انواع Welding mask، این پنجره از شیشه ای رنگی و تیره و یا فیلتری با چگالی متغیر درست شده است. در هر صورت نکته مهمی که درباره این کلاه ها وجود دارد، استفاده حتمی از آنها است.

اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری چیست؟

برقی زدگی چشم ها یکی از مخاطراتی است که در هنگام کارهای جوشکاری ممکن است گریبان گیرتان شود؛ از این رو یکی از دلایل اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری همین موضوع می باشد. برقی زدگی چشم به فرآیندی گفته می شود که در طی آن قرنیه چشم هایتان ملتهب و متورم می شود. همچنین از دیگر خطرات این کار، سوختن شبکیه چشم است. اگر از کلاه استفاده نکنید و دچار این عارضه شوید، نابینایی تان حتمی خواهد بود!

تمامی این مشکلات از در معرض قرار گرفتن چشم ها در برابر اشعه جوشکاری ناشی می شود. از طرفی علاوه بر چشم هایتان، پوست صورت هم می تواند مورد آسیب قرار بگیرد و حالتی مانند آفتاب سوختگی به آن دست بدهد.

جالب است بدانید پیش از آنکه از این کلاه ها استفاده شود، از ماسک های صورت و یا عینک های خاصی استفاده می شده است. با گذشت زمان، افراد در زمینه جوشکاری، اهمیت سلامت چشم، صورت و گردن را بیشتر درک کردند و به فکر استفاده از وسیله افتادند که در برابر همه این خطرات آنها را حفظ کند.

اگر از کلاه جوشکاری استفاده نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

مسلماً آسیب هایی که عدم استفاده از کلاه ماسک جوشکاری برای شما دربردارد، به موارد بالا ختم نمی شود. این کلاه علاوه بر چشم، از سر و گردن شما هم محافظت می کند؛ چرا که در معرض مواد مذاب جوشکاری قرار دارند. در نظر داشته باشید، در کنار استفاده از کلاه ماسک جوشکاری از دستکش و پیش بند بلند چرمی نباید غافل شد. اهمیت استفاده از این موارد به قدری بالا است که اگر آنها را فراموش کنید، نه تنها دچار آسیب دیدگی می شوید، بلکه ممکن است ادامه زندگی هم برایتان دشوار شود!

اگر از Welding mask استفاده نکنید، باید به طور مستقیم با چشم های خودتان به اشعه های نور تولید شده نگاه کنید؛ از این رو احتمال مبتلا شدن به عارضه هایی مانند آب مروارید، مشکلات بینایی و حتی نابینایی بسیار قوی می شود. در بهترین حالت، ممکن است دیگر نتوانید به نورهای دیگر مانند نور خورشید نگاه کنید.

همچنین جوشکاری فعالیتی است که با گرما سروکار دارد. در صورت عدم استفاده از کلاه جوشکاری، خودتان را در معرض مشکلاتی مانند سوختگی ابروها و تاول پوستی قرار می دهید. اگر مواد مذاب به صورتتان پاشیده شود، یا سوختگی های عمیق و جبران ناپذیری مواجه می شود. بنابراین، اگر در این زمینه مشغول به کار هستید، انتخاب یک Welding mask با کیفیت باید اولویت شما باشد.

ماسک جوشکاری چه کاری برای شما انجام می دهد؟

جوشکاری کردن آهن، سبب تولید دو نوع از امواج رادیویی می شود. مورد اول، امواج UV هستند که در نور خورشید هم وجود دارند. مورد دوم، اشعه مادون قرمز است. اگر به مدت طولانی به اشعه UV نزدیک باشید، احتمال بروز سرطان پوست در شما بسیار بالا می رود. از طرفی اشعه مادون قرمز، همان امواجی است که از آن در مایکروویو برای گرم کردن غذا استفاده می شود که می تواند مشکلات داخلی ایجاد کند.

ماسک جوشکاری، جرقه های تولید شده از کار جوشکاری را با استفاده از طلقی که در آن به کار رفته است، فیلتر می کند. این طلق از ماده ای ساخته شده است که اشعه های UV و IR را فیلتر می کند. از جمله محبوب ترین انواع Welding mask، می توان به مدل های دستی و اتومات اشاره کرد. ماسک های اتوماتیک، به طور خودکار، جرقه ها و اشعه های نور را تشخیص می دهند و مقابل چشمان جوشکار را برای محافظت از این اشعه ها تیره می کنند.

انواع ماسک جوشکاری 

به طور کلی، معیارهای مختلفی برای انتخاب کلاه ماسک جوشکاری وجود دارد. اما مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد، نکات ایمنی و میزان محافظات کلاه از سلامتی شما است. از این رو بهترین انتخاب آن است که بیشتری تأثیر را در نگهداری شما از خطرات داشته باشد. در ادامه به سوال انواع ماسک جوشکاری چیست پاسخ خواهیم داد. دو نوع از مهم ترین انواع Welding mask، دستی و اتوماتیک است. اکنون بیشتر با آنها آشنا می شویم:

1. ماسک جوشکاری دستی چیست؟

ماسک های جوشکاری دستی، ساده ترین نوع کلاه هستند که به کار گرفتن آنها به گونه ای است که جوشکار دائماً باید از یک دست خود برای نگه داشتن آن در مقابل چشمان استفاده کند. استفاده از ماسک جوشکاری دستی، برای کارهای طولانی مدت پیشنهاد نمی شود و به طور کلی در مقایسه با این نوع، انتخاب های بهتری وجود دارد؛ چرا که معمولاً راحت نیستند.

2. ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست؟

ماسک های جوشکاری اتوماتیک، همان طور که از نامشان پیدا است، برای تنظیم آن نیازی به دخالت دست جوشکار نمی باشد. این کلاه با شناسایی خودکار نور قوس الکتریکی، طلق آن تیره می شود و کار محافظت انجام می گیرد. این روزها دیگر استفاده از انواع دستی معمول نمی باشد و انتخاب کلاه های اتوماتیک، بهترین گزینه پیش رویتان است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>