اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


مته مخروطی

انواع مته و کاربردهای آن

یکی از مهم ترین نکاتی که صنعتگران باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانند پروژه یا محصولی بی عیب و نقص ارائه کنند، شناخت، انتخاب و استفاده صحیح از ابزار است. با شناخت صحیح ابزار و کارایی هر یک علاوه بر افزایش کیفیت کار، راندمان و سرعت پروژه به طرز چشمگیری افزایش می یابد. برای مثال برای حکاکی روی فلزات می توان از انواع مختلفی از فرز استفاده کرد اما فرز مینیاتوری درمل این کار را با کیفیت، دقت و سرعت بالاتری انجام می دهد.

یکی از مهم ترین ابزاری که نه تنها استفاده صنعتی دارد بلکه از آن در کارهای نیمه صنعتی و خانگی هم استفاده می شود، دریل است. یکی از مهم ترین متعلقات دریل، مته است که برای سوارخ کاری روی سطوح بتنی، فلزی، چوبی، سنگی، آلومینیومی، استیل و … استفاده می شود.

مته با حرکت چرخشی و اعمال فشار روی سطح، کار سوراخ کاری را انجام می دهد. مته انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارد؛ مته برگی، خزینه، سه نیش، مخروطی و … همگی از انواع مته هستند که هریک برای کاربردی خاص طراحی شده اند. در ادامه به توضیح و معرفی مته مخروطی یا کاجی می پردازیم.

مته کاجی یا مخروطی چیست؟

مته مخروطی که به مته پله ای هم معروف است یکی از مته های پرکاربرد برای سوراخ کاری فلزات، چوب و است. همانطور که از شکل این مته پیدا است، ظاهری شبیه میوه درخت کاج دارد و به همین جهت به آن مته کاجی هم می گویند.

روی این مته پله هایی وجود دارد که همان سایزبندی مته است و از اندازه کم به زیاد درجه بندی شده و در واقع کارایی چند مته با سایزهای مختلف را دارد. اعداد حکاکی شده روی مته نشان دهنده قطر سوراخ است؛ برای مثال با استفاده از مته مخروطی سایز 4-50 می توان سوراخ های متعددی با قطر 4 تا 50 میلی متر را روی کار ایجاد کرد.

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، مته پله ای برای برش دایره ای استفاده می شود. طراحی پله ای این مته به صورتی است که نوک مته کمترین قطر و انتهای آن بیشترین قطر را دارد و برای سوراخ کاری با قطرهای مختلف نیازی به تعویض مته نیست و تنها با اعمال فشار بیشتر می توانید به راحتی سوراخ کاری با قطر مورد نظر را انجام دهید.

کاربرد مته مخروطی

مته کاجی برای سوراخ کاری بدون پلیسه با قطر مختلف و کار با فلزات نازک یعنی قطر کمتر از 1.4 میلی متر مناسب است. همچنین از این مته برای عریض کردن سوراخ های موجود استفاده می شود. این مته در برق کاری و انگشتر سازی کاربرد بسیاری دارد.کار با مته پله ای بسیار ساده بوده و برای شروع سوراخ کاری نیازی به ایجاد سوراخ راهنما یا به اصطلاح سنبه نیست.از این مته می توان روی ابزار مختلفی مانند انواع فرز، دریل ستونی، دستی، رادیال، دریل برقی و شارژی استفاده کرد.

نکات مهم برای نگهداری از مته مخروط

  • پس از اتمام سوراخ کاری حتما فرصت دهید تا مته خنک شود.
  • پس از خشک شدن مته آن را شسته و خشک کنید.
  • با استفاده از مسواک تمیز تراشه یا براده هایی که به مته چسبیده را جدا کنید.
  • در صورت نیاز با استفاده از روغن مخصوص مته را تمیز کرده و مقدار اضافی روغن را با دستمال کاغذی پاک کنید.
  • مته های آسیب دیده را جدا کنید.
  • مته های سالم را به جعبه برگردانید و در محلی خشک و خنک نگهداری کنید.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>