اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


ماشین گندگی


ماشین گندگی چیست؟ چگونه کار می کند؟

جدای از توانایی هر فرد در حرفه و فنی که مشغول به کار است، تجهیزات نقش اساسی ای ایفا می کنند. مشخصا در حرفه نجاری و صنعت چوب، بدون وجود تجهیزاتِ خیلی پیشرفته، کار تا حدود زیادی پیش می رود، اما مسلما با کمک ماشین آلات نجاری سرعت تولید محصولات تا حدود بسیار زیادی افزایش می یابد.

به طوری که انجام فرآیندی که ممکن است به صورت دستی چند ساعت طول بکشد، به کمک آنها ممکن است در عرض چند دقیقه انجام شود. از طرفی کیفیت عالی و دقت و نظم خاصی در خروجی کار با ماشین آلات صنعت چوب حاصل می شود. یکی از این ماشین آلات، ماشین گندگی است که در ادامه به توضیحاتی در مورد آن و بررسی اینکه آیا واقعا به یک ماشین گندگی نیاز داریم یا نه، می پردازیم.

گنده گیر یا گندگی همانطور که از نامش مشخص است، دستگاهی است که الوار را می گیرد و آن را به ضخامت دلخواه درمی آورد و در همین حین سطح زبر الوار را کاملا صاف و یکدست می کند. مکانیزم کار گندگی مانند عمل رندیدن است و این کار را کاملا دقیق و بدون نقص انجام می دهد.

گندگی برخلاف کف رنده، سطح بالایی الوار را صاف می کند. همه ماشین های گندگی سه المان اصلی دارند: یک کاتر هِد که اره های برش را شامل می شود، غلطک هایی برای هدایت قطعه کار به داخل گندگی و پس از آن خروج از گندگی و میز قرارگیری قطعه کار با قابلیت تنظیم ارتفاع. البته در بعضی گندگی های پرتابل، به جای بالا رفتن میز برای تنظیم ارتفاع، اره دستگاه پایین می آید.

حالا تنه یا الوار را داخل دستگاه گندگی جلو می بریم تا غلطک ورودی، قطعه کار را بگیرد و آن را به داخل ماشین هدایت کند. پس از آن قطعه کار توسط اره ها به ضخامت تنظیم شده می رسد، غلطک خروجی آن را می گیرد و از ماشین خارج می کند. در عکس زیر اتفاقی که در داخل ماشین گندگی می افتد به خوبی مشخص است. برای عملکرد بهتر ماشین گندگی بهتر است ابتدا یک سطح قطعه کار به کمک کف رنده صاف شود و بعد از آن در ماشین گندگی قرار بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

مکانیز کار دستگاه گندگی

ماشین های گندگی با توجه به برند و میزان دانش تکنولوژی در دهه های مختلف، دارای انواع مختلف و ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی هستند. از لحاظ کارکرد به دو مدل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند. برخی تک فاز و برخی سه فاز هستند و قدرت موتور آنها متفاوت است. جنس این دستگاه ها معمولا ترکیبی از آهن و چدن است.

عرض صفحه گنده گیر و ارتفاع کاری و تعداد اره ها در دستگاه های مختلف متفاوت است. ماشین های گندگی بسته به برند و مدل، قابلیت های مختلفی دارند. اما عموم آنها شامل مواردی مثل قابلیت تنظیم ارتفاع، قابلیت تنظیم سرعت پیشروی قطعه کار، غلطک های جلوبرنده قطعه کار، نشانگر دیجیتال، قابلیت کنترل حرکت قطعه کار و موارد دیگر می شوند. اما سوال اصلی این است که:

چرا باید ماشین گندگی بخریم؟ آیا واقعا به آن نیاز داریم؟

یکی از سوالاتی که همیشه وجود دارد این است که آیا واقعا در کارگاه خود به ماشین گندگی نیاز داریم؟ با توجه به اینکه شاید دستگاه های دیگری برای ما اولویت خرید داشته باشند. مثل اره رومیزی یا فرز نجاری. گاهی اوقات ممکن است تا حدودی بتوان با کمک ماشین آلات و ابزار دیگری به کارایی یک ماشین گندگی رسید، اما سنباده تانکی نمی تواند جای گندگی را برای کاهش ضخامت چوب بگیرد و ابزار رایج دیگری مثل رنده دستی دقت و تأثیر گندگی را ندارد. ماشین گندگی 3 عمل خاص را انجام می دهد که با این کیفیت توسط دستگاه های دیگر قابل انجام نیست و فقط مختص این ماشین است:

  • هر دو روی صفحه را در عین حال که صاف می کند، کاملا موازی هم درمی آورد.
  • سطح زبر و زمخت الوار را صاف و هموار می کند.
  • ضخامت الوار را دقیقا به همان اندازه که نیاز دارید کاهش می دهد.

پیشنهاد ما این است که سعی کنید برای خرید یک ماشین گندگی پس انداز کنید. ضمن اینکه ممکن است بتوانید از مجموعه نوین چوب، به صورت اقساطی اقدام به خرید کنید.اگر واقعا به طور حرفه ای قصد ادامه دارید، مطمئن باشید ماشین گندگی ارزش خرید دارد. بعد از اینکه این ماشین را بخرید و حضور موثر آن را در کارگاه خود حس کنید، هرگز پشیمان نمی شوید. چرا که مطمئن خواهید شد که تا به حال به این راحتی ضخامت تنه ها و الوار را تحت کنترل نداشته اید. گاهی اوقات استفاده از ماشین دوکاره گندگی و کف رنده در کنار هم نتایج بسیار دلنشین و قابل قبولی می دهد.

تیغه دستگاه گندگی و مشخصات آن

دستگاه های گندگی نجاری ممکن است با توجه به تصمیم کمپانی سازنده و مدل بندی ماشین آلات و سیاست قیمت گذاری ماشین آلات و بسیاری موارد دیگر که ممکن است در فروش دستگاه ها مؤثر باشد، دارای تیغه های مختلفی باشند. تیغه های دستگاه گندگی در ساده ترین حالت 2 نوع دارند. توپی رنده در دستگاه گندگی، ممکن است دارای 2 یا 4 تیغه تک باشد و یا اینکه دارای تیغه های مارپیچ باشد.

هرکدام از این تیغه ها دارای کارکرد و کیفیت متفاوتی هستند. اما به این نکته دقت داشته باشید که کیفیت عملکرد گندگی فقط به توپی رنده و نوع تیغه های دستگاه بستگی ندارد. یکی از عوامل مهم دیگر در کیفیت خروجی گندگی، سرعت چرخش توپی رنده است. بنابراین انتخاب توپی رنده با تیغه های مستقیم یا تیغه های مارپیچ را باید با توجه به دیگر ویژگی های ماشین سنجید و برآیند کلی گندگی را در نظر داشت. بخشی از کیفیت خروجی به مشخصات فنی خود گندگی بستگی دارد.

اما بخش مهمی نیز به نحوه استفاده از این ماشین برمی گردد. مثلاً یکی از عوامل تأثیرگذار اپراتور، استفاده از سرعت های مختلف جلوبرنده است. اینکه چه چوبی با چه میزان ناصافی را با چه سرعتی و چندبار رنده کنیم، تا حدود زیادی به دانش و مهم تر از آن به تجربه اپراتور دستگاه برمی گردد. همچنین یکی دیگر از عوامل مهم انتخاب یک گندگی، نوع و میزان کاری ست که شما با دستگاه دارید. استفاده از تیغه های مختلف همیشه یک بحث داغ در تالارهای گفتمان حوزه صنایع چوب است. به طوری که نجاران همواره پیرامون اینکه چه نوع تیغه در گندگی را با چه سرعت توپی و چه توانی استفاده می کنند، در حال تبادل نظر و اشتراک تجربه های خود هستند.

همچنین یک عامل مهم دیگر در انتخاب دستگاه گندگی، نوع و میزان کاری ست که شما با این ماشین دارید. ممکن است یک دستگاه با سرعت توپی رنده متوسط و یک نوع خاص تیغه کار شما را راه بیندازد و هزینه کمتری نسبت به دستگاه دیگر با توان بالاتر داشته باشد که شاید هیچ وقت از تمام ظرفیت آن استفاده نکنید.

ساخت گندگی نجاری

یک از گزینه های دیگر پیش رو ساخت ماشین آلات نجاری توسط خود نجار است. البته ساخت ابزارآلات صنایع چوب و ماشین آلات دستی بسیار ساده تر است. ماشین هایی مثل انواع سنباده گردان و سنباده تانکی، انواع دریل ها و موارد مشابه. ساخت ماشین آلات پیچیده تر صنایع چوب به دلیل بحث مهم ایمنی و همچنین صحت عملکرد مورد نیاز، عموما کار بسیار پیچیده ای است. در مواردی فقط از افراد بسیار باتجربه برمی آید.

مانند دستگاه های کام کن. و در مواردی مثل ساخت اره فلکه و یا ساخت گندگی، ممکن است هیچ وقت به صحت عملکرد ماشین آلات ساخته شده توسط کمپانی های بزرگ این صنعت نرسد.در مورد ساخت گندگی نجاری، راه های متفاوتی وجود دارد. در ساختن گندگی نجاری اگر دقت کافی به خرج داده شود تا حدودی می توان به کیفیت عملکرد خوبی رسید. در ادامه در مورد نحوه ساخت گندگی نجاری خانگی راه حلی ارائه می شود.

ساخت گندگی دست ساز

برای ساخت گندگی دست ساز، راه های مختلفی وجود دارد. بعضی از این راهها هزینه برتر هستند و نیاز به خرید قطعات یدکی بیشتری دارند و سعی آن ها این است که تا حد امکان عین دستگاه گندگی آماده را بازطراحی کنند. اما اگر بنا باشد تا این حد به خود زحمت بدهیم، خرید یک دستگاه آماده آنهم از نوع کارکرده مطمئن که هزینه کمتری نیز دارد، می تواند انتخاب عاقلانه تری باشد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>