اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

اره فلکه چیست؟

اره فلکه نیز مانند تمام دستگاه های دیگر نیازمند مراقبت و برقراری شرایط ایمنی در حین کار است. نوار تیغه های اره فلکه ممکن است به دلایل مختلفی بشکند و به اصطلاح در حین بریدن آن، تیغه به طرف جایی که اپراتور به طور معمول ایستاده است پرتاب می شود. به همین علت، توصیه می شود تا در صورت امکان اپراتور کمی متمایل به سمت گلویی دستگاه و کمی دورتر از نوار تیغه بایستد.

اگر هم نوار تیغه دچار شکستگی شد، دستگاه را پیش از انجام هر کاری خاموش نموده و قبل از توقف کامل فلکه ها، درپوش آن ها را باز نکنید. به طور کلی، از باز کردن درپوشِ فلکه ها برای هر منظوری پیش از توقف کامل آن ها بپرهیزید.با وجود اینکه تیغه در بیشتر قسمت های دستگاه پوشانده شده است اما در سطح میز و بالاتر از آن حفاظی ندارد؛ در نتیجه تا حد ممکن انگشتان خود را از حفره ی پیرامون نوار تیغه روی سطح میز دور نگه دارید.

بیشتر حوادث اتفاق افتاده در هنگام کار با اره فلکه به دلیل تغذیه ی غلط دستگاه و یا عدم مهار کردن صحیح قطعه ی کار به وقوع می پیوندد. قطعه ی کار را با سرعتی ثابت و نه چندان سریع وارد میز کارگیر نمایید و نیروی متعادلی به سمت جلو به قطعه ی کار وارد نمایید. در صورت وارد کردن فشار بیش از حد، نوار تیغه ی دستگاه ممکن است بشکند.

برای بیشتر برش ها، با یک دست قطعه ی کار را مهار کرده و با دستِ دیگر به آن جهت دهید. همواره انگشتان خود را از راستای تیغه ی اره خارج کنید. با نزدیک شدن به تیغه ی اره، انگشتان دستی که قطعه ی کار را به سمت تیغه حرکت می دهد را روی لبه های قطعه ی کار قرار دهید تا از اصابت تیغه با انگشتان جلوگیری شود.

برش کاری با ایجاد شرایط ایمنی با استفاده از اره فلکه

دایت کننده های نوار تیغه را مشخص و تنظیم کنید. هدایت کننده های بالای میز کارگیر را به اندازه ی حدودا 0.5 سانتی متر بالاتر از ضخامت قطعه ی کار ببندید. با یک دست هدایت کننده را نگه داشته و با دست دیگر پیچ تنظیمِ آن را در محل مورد نظر محکم کنید. هدایت کننده ی تیغه را تا جایی که ممکن است به قطعه ی کار نزدیک ببندید؛ چرا که نه تنها به لحاظ ایمنی انگشتان دست شما را بیشتر از خطر تماس با تیغه ی ارّه دور نگه خواهد داشت، بلکه لرزش نوار تیغه ضمن برش را به حداقل رسانده و بنابراین امکان اجرای برش دقیق تری را فراهم می کند.

تیغه های دستگاه اره فلکه

به طور معمول اره های نواری افقی برای تبدیل کردن گرده بینه به الوار و قطعات کوچک تر چوبی از تیغه هایی با پهنای بیشتر استفاده می برند. پهنای نوار تیغه در این اره فلکه ی افقی حتی تا 30 سانتی متر هم ممکن است برسد. بدیهی است که در این شرایط ضخامت تیغه هم به نسبت قطور خواهد بود. اما برای استفاده در کارگاه های نجاری و یا حتی مصارف شخصی، ابعاد نوار تیغه بسیار کمتر است. برای استفاده در یک کارگاه نجاری پهنای نوار تیغه ی اره فلکه از 1.5 میلی متر تا 12 میلی متر متغیر خواهد بود.

اما در همین بازه ی به ظاهر کم نیز انتخاب تیغه ای با پهنای مناسب برای اجرای برش مورد نظر نکته ای حائز اهمیت است. در بین تیغه های مربوط به اره فلکه هیچ تیغه ای وجود ندارد که بتوان با استفاده از آن تمامی برش های مورد نظر را انجام داد. از طرف دیگر نیز هیچ تیغه ای به طور مشخص برای برش های طولی و یا عرضی طراحی و ساخته نشده است.

به بیان ساده تر، با تمامی تیغه ها می توان برش های طولی و یا عرضی را انجام داد اما ضخامت قطعه و نوع الگوی برش عوامل تعیین کننده هستند. در انتخاب نوار تیغه ی اره فلکه، یک نجار می بایست به 3 عامل توجه ویژه نماید: شکل ظاهری دندانه های تیغه، پهنای نوار تیغه، و همچنین نحوه ی قرارگیری دندانه ها در نوار تیغه.به طور کلی می توان گفت برای برش کاری چوب، دندانه های تیغه ها در سه شکل وجود دارند. هر کدام از این نوع تیغه ها به طور مشخص یک نوع برش را بهتر از سایرین انجام می دهند.

تیغه های استاندارد (Standard Blade): این نوع تیغه ها برای برش های راسته در راستای تراشه های چوب و یا برش های زاویه دار نسبت به تراشه های قطعه ی کار مناسب هستند. همچنین از این تیغه ها برای برش های منحنی و یا برش هایی که جهت گیری تیغه نسبت به تراشه های چوب در حین برش تغییر می کند نیز استفاده می شود.

تیغه با دندانه های یکی در میان (Skip-tooth Blade): این تیغه ها در واقع همان تیغه های استاندارد هستند با این تفاوت که دندانه ها به صورت یکی در میان حذف شده اند. این تیغه ها برای برش کاری منحنی های باز در راستای تراشه های چوب هستند. سرعت برش کاری به کمک این تیغه ها افزایش یافته اما شکاف ایجاد شده در اثر برش عریض تر خواهد بود.

تیغه با دندانه های زاویه دار (Hook-tooth Blade): این نوع تیغه ها به لحاظ ظاهری به تیغه هایی که دندانه های یکی در میان دارند بسیار شبیه هستند. اما تفاوت آن ها در زاویه ی دندانه ها است. دندانه های این تیغه ها دارای شیب کم تری بوده و عمق دندانه ها نیز شیب دار است. این نوع تیغه ها برای برش های منحنی و راسته و به خصوص برش های طولی بسیار مناسب هستند.

نحوه جمع آوری و باز و بسته کردن تیغه اره نواری

یک نوار تیغه به طور معمول فضای زیادی را در کارگاه اشغال می کند. به علت صرفه جویی و استفاده بهینه از فضای کارگاه، هنگامی که از نوار تیغه استفاده نمی شود بهتر است آن را در سه حلقه تا کنید. تا کردنِ نوار تیغه بسیار ساده است. هنگام تا کردنِ نوار تیغه حتما از دستکش استفاده کنید. ابتدا نوار تیغه را به دو دست نگه دارید؛ به نحوی که لبه ی بدونِ دندانه ی تیغه رو به شما باشد.

برای جلوگیری از حرکت کردنِ نوار تیغه هنگام تا کردن، یک پای خود را روی قسمتی از آن که روی زمین قرار گرفته بگذارید. دستان شما باید در موقعیت ساعت 10 و 10 دقیقه قرار داشته باشد. 4 انگشت زیر نوار تیغه و انگشت شست را روی آن قرار دهید.سپس دو طرف تیغه را با دو دست به سمت وسط آورده و با کشاندن آن ها به سمت پایین، نوار تیغه در سه حلقه تا می شود. البته برای تا کردن نوار تیغه روش های دیگری نیز وجود دارد.

نوار تیغه ی خود را پیش از انبار کردن و یا برای زدودن زنگ آهن، با یک کهنه ی چرب به طور کامل پاک کنید. برای از بین بردون زنگ آهن بهتر است از سیم ظرفشویی استفاده نمایید. پس از تا کردنِ نوار تیغه آن را با مفتول ببندید.

برای باز کردن نوار تیغه نیز پس از پوشیدن دستکش های ایمنی، تیغه را به نحوی با دو دست مهار کنید تا یکی از حلقه ها در دست راست و دو حلقه در دست چپ قرار بگیرد.سپس حلقه ی رویی را به دست راست داده و 90 درجه در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.دست چپ را رها کنید تا حلقه ی سوم نیز آزاد شود و تیغه به طور کامل در دست راست قرار گرفته و باز شود.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>