اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پنبه ازبکستانی


ویژگی ­های پنبه ازبک

از بین کشورهایی که ازبکستان پنبه خود را به آنها صادر می­کند، بنگلادش و چین اصلی­ترین واردکنندگان پنبه ازبک هستند که حدود 70 درصد صادرات پنبه ازبکستان را شامل می­شود.در کشور ازبکستان بیش از 110 نوع پنبه مختلف کشت می­شود که بر اساس تحقیقات علمی، 30 گونه آن ثبت ملی شده است. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، به دلیل کمبود سرمایه­گذاری در زمینه ماشین­آلات کشاورزی، حدود 90 درصد پنبه این کشور به صورت دستی چیده می­شود.

لازم به ذکر است که در چیدن پنبه به صورت مکانیزه، با وجود بالا بودن سرعت برداشت، غوزه­های باز و غوزه­های بسته­ی پنبه با هم جمع ­آوری می­ شوند که این عمل، موجب افزایش ناخالصی و کاهش کیفیت بسته­ های پنبه می­ شود. همان طور که ذکر شد، چیدن پنبه در ازبکستان مکانیزه نبوده و بیشتر به صورت دستی صورت می­ گیرد. در چیدن پنبه با دست، غوزه ­های رسیده و بازشده­ی پنبه چیده می­ شوند.

از این رو، پنبه جمع ­آوری شده میزان کمی ناخالصی داشته و بالاترین کیفیت را خواهد داشت، چون الیاف پنبه به بیشترین درصد رسیدگی می­ رسند در نتیجه طول الیاف بلندتر شده (متوسط 1٫03 اینچ تا 1٫56 اینچ) و به تبع آن استحکام بالاتر می ­رود. از این رو پنبه چیده شده با این مشخصات برای تولید رنج وسیعی از منسوجات از جمله پارچه­های حلقوی، جین و حوله و … قابل استفاده است.

98 درصد پنبه ازبکستان توسط سازمان ملی سنجش ازبک.حدود 80 تا 85 درصد پنبه­ی صادراتی ازبکستان دارای درجه کیفیتی متوسط رو به بالا است. الیاف پنبه ازبک به داشتن رنگ سفید طبیعی شناخته می شوند. درجه ­بندی پنبه براساس رنگ و میزان ناخالصی موجود در آن صورت می­ گیرد که نوع oliy و yahshi باکیفیت­ ترین آن­ هاست. کد پنبه اصلی صادراتی این کشور، معمولا عدد 5201 است.

مشکلات پیش­رو پنبه ازبک

موضوع کار اجباری در ازبکستان، تنها بخشی از فرآیند برداشت پنبه و نقش آن در اقتصاد این کشور است. برداشت پنبه در این کشور به عنوان یک وظیفه ملی در نظر گرفته می­شود و اغلب خانواده­های ازبک، در آلبوم خانوادگی خود عکس­هایی از والدین و اجداد شان در مزارع پنبه دارند.

در زمان برداشت محصول، مقامات محلی کارگران بخش عمومی و دانشجویان را برای چیدن پنبه جمع می­کنند؛ آن­ها بزرگسالان و حتی کودکان را مجبور می­کنند تا بدون دریافت دستمزد در مزارع کار کنند.مشکل حضور کودکان کار در مزارع پنبه موجب شد تا از سال 2011، حدود 60 برند جهانی در زمینه پوشاک در راستای مبارزه با کودکان کار تعهدنامه­ای را امضا کرده و پنبه ازبک را تحریم کنند.

با توجه به پیشینه تاریخی کار در مزارع و رعایت نشدن حقوق کارگران، دولت ازبکستان برای مدرن سازی صنعت پنبه خود اخیرا اقداماتی انجام داده که یکی از مهم ترین تلاش­ها برای اصلاح شیوه کار بوده و پیشرفت ­هایی حاصل شده است، اما صنعت پنبه ازبکستان هنوز نتوانسته سرمایه­ گذاری خارجی در مقیاس بزرگ را به سمت خود جذب کند که تا حد زیادی به دلیل تحریم­های بین ­المللی است که بر روی پنبه ازبک گذاشته شده است. اگر سرمایه گذار ی ­ها صورت نگیرد، خصوصی سازی صنعت پنبه به خطر می ­افتد و اصلاحات گسترده ­تر کشور آسیب می­بیند.

از آنجایی که بازدهی بسیاری از مزارع پنبه پایین­تر از میانگین کشوری بوده است، دولت ازبکستان برنامه ­ریزی کرده تا سطح زیر کشت پنبه را به میزان 185، 000 هکتار کاهش دهد، مانند مناطق شور و کوهستانی که کشت سایر محصولات در این مکان ­ها ممکن است آسان ­تر از پنبه باشد.

با کاهش مناطق زیر کشت پنبه، می توان آن زمین­ها را به سایر محصولات کشاورزی مانند سبزیجات، باغات میوه، تاکستان و غیره اختصاص داد که نسبت به پنبه بازدهی بیشتری دارند. همچنین محصولات جدیدتری با سودآوری بیشتر به کشاورزانی که در نواحی کوچک تر هستند، معرفی شده است از جمله سویا، زعفران، فلفل قرمز، سیب ­زمینی، غلات و غیره.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>