اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

یونولیت

یونولیت در واقع نوعی پلاستوفوم تحت عنوان پلی استایرن منبسط شده با علامت اختصاری EPS است که کاربردهای متعددی در امور بسته بندی، عایق سازی، آموزشی، تبلیغاتی و... دارد.یونولیت پلیمری به رنگ سفید و عایق رطوبت، عایق حرارت و عایق صدا است که در کارخانه های پتروشیمی تهیه می شود. این ماده با وزن حجمی بسیار کم و دانه بندی های ریز و درشت، به صورت گرانول، ورق و بلوک در اندازه ها و ضخامت های گوناگون موجود است. برش دادن آن نیز با دستگاه های برش توسط سیم داغ به راحتی انجام می شود.

کاربردهای یونولیت

 • دکوراسیون و فضاسازی های موقت
 • ساخت سازه های سبک
 • ساخت ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات
 • ساخت احجام و مدل های بزرگ
 • ساخت سردخانه
 • ساخت استودیوهای صدا برداری
 • عایق صوتی و عایق حرارتی دیوارها
 • عایق صوتی در فضاهای دارای آلودگی صوتی

در صورتی که از یونولیت برای تبلیغات شهری استفاده شود، باید از پوشش های پلیمری برای حفاظت آن در برابر شرایط محیطی و UV استفاده شود.از یونولیت در سیستم سقف تیرچه بلوک به عنوان جایگزین بلوک های سفالی یا بلوک سیمانی استفاده می شود. استفاده از یونولیت به عنوان بلوک سقفی، در صورتی مناسب خواهد بود که مواردی از قبیل ایمنی در برابر آتش سوزی، تولرانس های ابعادی، مقاومت، شکل هندسی و روش اجرای مناسب در آن رعایت گردد.

مزایای استفاده از یونولیت در سقف ساختمانها

 • سبکی قطعات بلوک و کم شدن وزن نهایی ساختمان
 • کم شدن سایز تیر و ستون ها و نتیجتا کاهش مصرف فولاد و آهن
 • کاهش 30 درصدی حجم بتن
 • مقاومت در برابر زلزله
 • عایق حرارتی، برودتی و صوتی
 • حمل و نقل سریع و آسان
 • صرفه جویی در زمان اجرا و کاهش دستمزد

معایب کاربرد یونولیت در ساختمان سازی

بلوک های «پلی استایرن» به دلیل سبکی وزن خود، باعث کم شدن وزن نهایی ساختمان می شوند. بلوک های یونولیتی نقش باربری ندارند و در برابر زلزله ایمن هستند. به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری است. در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک ها در ساختمان سازی استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

الزامات ایمنی در برابر آتش

تنها استفاده از نوع کندسوزشده بلوک یونولیت مجاز است و استفاده از انواع غیرکندسوز ممنوع می باشد. تولید کنندگان موظف می باشند مدارک لازم دال بر استفاده از مواد اولیه از نوع کندسوز شده برای تولید بلوک را نمایند.

مواد اولیه باید از نوع کندسوز باشد. در این زمینه باید مدارک فنی معتبر از کارخانه فروشنده مواد اولیه دریافت شود. مدارک فوق باید مقاومت ماده اولیه در برابر آتش را، بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی نشان دهد.برای حفاظت از بلوک ها و جلوگیری از برخورد مستقیم هرگونه حریق احتمالی با آن ها، لازم است زیر سقف به وسیله پوشش مناسب محافظت شود. این پوشش باید به تیرها و تیرچه ها متصل و مهار گردد. اتصال مستقیم به بلوک پلی استایرن به تنهایی مجاز نیست.

از آن جایی که دیوارهای بین واحدهای مستقل در هر ساختمان باید دارای مقاومت در برابر آتش باشند، این دیوارها باید از لایه بلوک های پلی استایرن عبور کرده و تا زیر سقف سازه ای امتداد داشته باشند یا به طور مناسب از مصالح ضد حریق استفاده شود، به گونه ای که بلوک های پلی استایرن در این قسمت بین دو فضای مجاور پیوستگی نداشته باشند و از گسترش هر گونه حریق احتمالی بین دو فضایی که به وسیله دیوار مقاوم در برابر آتش از یکدیگر جدا شده اند، جلوگیری گردد.

بلوک های یونولیت در محل کارگاه ساختمانی، دور از هر گونه مواد قابل اشتعال نگهداری شوند. محل نگهداری باید طوری باشد که از احتمال ریزش یا تماس براده های داغ یا جرقه های ناشی از جوشکاری یا هر گونه شیء داغ دیگر با بلوک ها پیشگیری شود. محل انبار اصلی بلوک ها حتی الامکان به دور از محل عملیات ساختمانی باشد تا از سرایت هر گونه شعله یا حریق احتمالی به محل انبار اصلی جلوگیری شود.

توصیه می شود که از انبار کردن بلوک ها به حجم بیش از 60 متر مکعب اجتناب شود. در صورت نیاز به انبار کردن مقادیر بیش از 60 متر مکعب، بلوک ها به قسمت های با حجم حداکثر 60 متر مکعب تقسیم شده و بین هر دو قسمت حداقل 20 متر فاصله وجود داشته باشد.کلیه کارگران و کارکنان باید نسبت به عدم استفاده از هرگونه شعله و نیز عدم استعمال سیگار در محل نگهداری بلوک ها توجیه شوند و تابلوی استعمال دخانیات ممنوع در محل نگهداری بلوک ها نصب گردد. تعدادی کپسول آتش نشانی نیز در نزدیکی محل نگهداری بلوکها نصب گردد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>