اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


فرش


علت سایه انداختن فرش

علت فیزیکی سایه انداختن و دورنگ شدن در فرش­ های ماشین، تفاوت بین بازتاب نور از سطح جانبی نخ­ ها و سطح مقطع نخ ها است. هرچه نخ ­ها در سطح فرش با زاویه ای نزدیک تر به زاویه ی 90 درجه قرار گرفته باشند جذب نور بیشتری را در سطح مقطع کوچک­تر داریم و این امر سبب می­شود که در این حالت فرش پررنگ ­تر باشد. در مقابل هرچه الباف خمیده تر باشند به علت سطح بزرگ­تری که در معرض تابش نور قرار گرفته ­است؛ فرش روشن تر به نظر می­ رسد.

در نتیجه این تغییر در بازتاب نور، ظاهر فرش را دستخوش تغییر می­کند. به­ صورتی­که گویی بخشی از فرش رنگ متفاوتی دارد. اما هنگامی ­که منطقه ­ای که به نظر رنگ متفاوتی دارد بازرسی می ­شود، هیچ تغییر واقعی­ ای در رنگ مشاهده نمی ­شود. معمولا این سایه افتادن روی فرش بعد از جاروبرقی کشیدن، قرار گرفتن وسایلی مثل پایه ­های مبل روی فرش و یا راه رفتن روی فرش به دلیل تغییر زاویه ی نخ­ های فرش مشاهده می­ شود.

سایه روشن شدن اغلب در فرش­های متراکم، عمیق و یا فرش ­های که پرزهای آن­ها تراش داده شده به واسطه­ ی عملکرد نامناسب تیغه ­های مورد استفاده در مرحله ­ی تکمیلی تراش یا شیرینگ رخ می دهد. این مشکل در فرش ­هایی که پرررنگ ­تر هستند مشهود است. البته فرش ­های طرح دار این مسئله را به ­خوبی پنهان می­کنند.

راه حل رهایی از سایه روشن شدن فرش چیست؟

سایه انداختن فرش بر فرسودگی و دوام فرش تأثیری نمی­ گذارد و عیب تولیدی یا ابعادی هم نیست. حتی نمی­توانیم آن را پیش­بینی کنیم و یا از بروز آن جلوگیری کنیم. برای جلوگیری از دورنگ شدن فرش و نمایش یک رنگ روی سطح فرش، که البته از ویژگی­های نوع خاصی از فرش­هاست، می­ توانیم به صورت روزانه یا هفتگی پرزهای فرش را به یک جهت شانه بزنیم تا همه در یک جهت قرار بگیرند و فرش سایه نندازد.

با وجود سایه انداختن، چه فرشی بخریم؟

اگر بخواهیم فرش ­ها را از جهت سایه انداختن تقسیم بندی کنیم، بایستی بگوییم که فرش­هایی که از نخ اکریلیک بافته می ­شوند، دونوع هستند. نوعی از آن­ها که به فرش لایت معروف هستند و به تازگی بافت آن­ها در کاشان انجام می ­شود، دچار سایه روشن و دورنگی می ­شوند. اما در کل سایه انداختن در فرش ­های اکریلیک کمتر از سایر فرش­های ماشینی است. و این مسئله در فرش­های بافته شده با نخ­های فیلامنت و ابریشم مصنوعی بیش­تر وجود دارد. پس اگر مسئله ­ی سایه انداختن فرش برایتان اهمیت دارد به سمت خرید فرش­های اکریلیک بروید.

در یک دسته بندی دیگر می­توان گفت که فرش­های 1200 شانه نسبت به فرش ­های 1000 یا 700 شانه، میزان دورنگی بیشتری خواهند داشت. همچنین رنگ زمینه ی فرش نیز یکی از عواملی است که باعث کم یا زیاد شدن میزان سایه انداختن و دورنگ شدن فرش می­ شود. مثلا فرش ­هایی با زمینه­ ی طوسی، کاربنی، آبی روشن، نقره­ای و نسکافه­ ای بیش از بقیه­ ی رنگ ­ها این مشکل را خواهند داشت. میزان تأثیر این دو مورد به حدی است که می­توانند تأثیر جنس نخ خاب فرش را هم کمرنگ کنند. به این صورت که فرش ­های 1200 شانه با رنگ زمینه­ ی طوسی، کاربنی، آبی روشن، نقره ­ای و یا نسکافه­ ی از هر جنسی که باشند، بیش از بقیه­ ی فرش­ ها این مشکل را بروز می ­دهند.

پس طبق آنچه که در قبل ذکر شد برای خرید فرشی که دورنگ دیده نشود و یا میزان دورنگی و سایه انداختنش کم باشد بایستی 3 فاکتور جنس، رنگ زمینه و شانه­ ی فرش را در نظر گرفته و بر طبق این سه فاکتور فرش مناسب سلیقه ­ی خود را انتخاب کنید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>