اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


فرش پلی استر


فرش پلی استر یا اکریلیک؛ سرد و نازک یا گرم و ضخیم؟!

پلی استر و اکریلیک هر دو از مشتقات نفتی و جزو الیاف غیرطبیعی و مصنوعی هستند و از این حیث هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند. تنها مزیت پلی استر کمی دیرسوزتربودن و دود کمتر نسبت به اکریلیک است. تست دودزایی نشان می دهد در زمان آتش سوزی فرش اکریلیک دود بسیار زیاد و غلیظی تولید می کند و برخی از کارخانجات برای صادرات به اروپا مجبور هستند از نخ های اکریلیک ضدآتش استفاده کنند که قیمت بالاتری دارند.

فرش پلی استر پرز یا همان ارتفاع خواب کمی دارد. بنابراین برای نشستن و خوابیدن روی آن مناسب نیست، چراکه بسیار نازک و سرد هستند و با سبک زندگی و نوع کاربرد فرش در خانه های ایرانی چندان هم خوانی ندارد؛ به خصوص اگر فرش پلی استر را روی سطح کاشی یا سنگ پهن کنید سرمای فرش را بیشتر حس خواهید کرد.

فرش های اکریلیک به دلیل داشتن ارتفاع خواب بلندتر و حجیم بودن نخ های اکریلیک، سطح نرم و ضخیم تر و گرمی دارند و اگر مثل بخش زیادی از ایرانیان اهل نشستن و درازکشیدن روی فرش هستید قطعاً باید فرش اکریلیک بخرید. فرش اکریلیک پاخور بسیار بالا و برگشت پذیری پرز عالی دارد. فرش اکریلیک نسبت به سطوح داغ مانند کف قابلمه، اتو و مشابه آن بسیار مقاوم تر از پلی استر است.برای تشخیص فرش پلی استر از اکریلیک روی سطح فرش دست بکشید؛ معمولاً سطح فرش اکریلیک سر و لغزنده است، اما سطح فرش پلی استر کمی چسبندگی دارد.

فرش پلی استر ظاهر زیباتری دارد

فرش پلی استر به دلیل درخشان تربودن الیاف و انعکاس بیشتر نور از روی خود ظاهر جذاب تری دارند و شباهت زیادی به فرش های ابریشم پیدا می کنند؛ اما فرش های اکریلیک به اصطلاح مات هستند و نور را انعکاس نمی دهند، به همین دلیل ظاهری سنگین تر و کلاسیک به فرش می دهند. همچنین در پروسه تولید نخ فرش پلی استر به لحاظ تکنیکی قابلیت تولید نخ با رنگ های متنوع تری وجود دارد این تنوع رنگ در نخ اکریلیک به گستردگی پلی استر وجود ندارد.

فرش های اکریلیک باکیفیت آن قدر بادوام هستند که می تواند یک عمر شریک زندگی تان باشد و به پایتان بسوزد و بسازد. فرش های پلی استر اما بیشتر مثل پسرها و دخترهای جذاب امروزی هستند که چندان نمی توان روی آن ها برای یک رابطه طولانی حساب کرد. به طور خلاصه فرش های پلی استر بیشتر حالت تزیینی و اکریلیک بیشتر کاربردی است.

معمولاً کسانی که تنوع طلب هستند و هر چند سال یک بار قصد تعویض دکوراسیون و فرش خود را دارند باید فرش های پلی استر که به نسبت ارزان تر هستند را با شانه های پایین تهیه نمایند تا ضرر نکنند. معمولاً فرش دست دوم ماشینی نیز خریدار چندانی ندارد و مثل فرش دستباف با گذر زمان ارزشمند نمی شود.

فرش کودک نه پلی استر، نه اکریلیک

معمولاً برای پدر و مادرها فرزندانشان مهم ترین موجودات دنیا هستند و حاضرند برای آن ها هر کاری بکنند. شاید این حرف را خیلی از کارخانجات و تولیدکنندگان نپسندند، اما خواهش می کنیم تا جای ممکن برای فرش اتاق کودک از فرش های طبیعی استفاده کنید؛ یعنی فرش های دستباف و یا زیراندازهای پنبه و پشم.

همان طور که گفته شد اکریلیک، پلی استر و پلی پروپیلن مشتقات نفتی است و هرچند از نظر علمی، صددرصد مضربودن آن برای پوست و تنفس اثبات نشده اما همیشه با دید بدی به آنها نگاه می شود و در اغلب کشورهای پیشرفته و اروپایی کمپین های حذف این الیاف نفتی از خانه ها وجود دارد و به آن اتهاماتی از سرطان زا بودن تا ایجاد حساسیت های پوستی وارد است.

هرچند شاید بگویید زندگی همه ما امروزه مملو است از مواد شیمیایی و نفتی از ظرف یک بارمصرف نذری تا اسباب بازی های کودکان و کودهای شیمیایی. حق دارید اما باید برای سبزبودن و کمک به طبیعت از جایی شروع کرد و چه بهتر که این آغاز از اتاق فرزند دلبرتان باشد.

پوست کودکان و سیستم تنفسی آنها بسیار حساس است و نسبت به بزرگسالان نیاز به دقت بیشتری دارد. حتی در بسیاری از کشورها اسباب بازی های چوبی به شدت رو به رشد هستند؛ چراکه طبیعی و بی ضرر هستند و دستان کودک از همان بچگی به لمس طبیعت عادت می کند.

بنابراین توصیه می کنیم هم برای تضمین سلامت کودکانتان و هم برای کمک به طبیعت برای اتاق کودک فرش پلی استر، اکریلیک، پلی پروپیلن و… نخرید. فرش دستباف بخرید. اگر بودجه کافی ندارید زیراندازهای بسیار زیادی از جنس پشم یا پنبه وجود دارد که با قیمت مناسب می توانید استفاده کنید. البته تعداد معدودی از شرکت های فرش ماشینی به تازگی فرش های ماشینی بسیار باکیفیتی از جنس پشم بافته اند که می توانند به کار شما بیایند.

شانه بالاتر، کاربرد کمتر

از قدیم گفته اند هرکه بامش بیش برفش بیشتر، هرچه شانه بالاتر می رود فرش زیباتر و ظریف تر می شود؛ اما در درجه اول باید پول بسیار بیشتری برای خرید آن یدهید، دوماً باید خیلی مراقب آن باشید چون ظریف تر و آسیب پذیرتر است، سوماً در شستشو و نگهداری حساس تر است و چهارماً باید حداقل 7، 8 سال برایتان کار کند؛ چراکه پول زیادی بابت آن پرداخت می کنید و احتمالاً دلتان نمی آید زودتر آن را عوض کنید. شاید بتوان گفت بهترین شانه ها برای استفاده کاربردی در منزل فرش ماشینی 700 شانه و فرش ماشینی 1000 شانه باشد.

پرزدهی نقطه ضعف اکریلیک

فروشندگان پلی استر روی آن انگشت می گذارند.فرش اکریلیک پرزده است. نخ اکریلیک که شالوده اصلی فرش ماشینی اکریلیک است به دلیل سیستم ریسندگی نیمه فاستونی دارای الیاف کوتاه بسیار زیادی در ساختار خود است و قطعاً اگر بهترین نوع فرش اکرلیک را نیز بخرید حداقل یک تا دو هفته، پرزدهی بالایی دارد و بعد از بین می رود.

بعد از خرید فرش ماشینی تا دو هفته با دقت و وسواس بیشتری آن را کاور کنید؛ اما اگر پرزدهی تا دو هفته از بین نرفت فرش کیفیت خوبی ندارد.این یک نقطه ضعف برای اکریلیک است که فروشندگان فرش پلی استر از آن استفاده تبلیغاتی می کنند؛ اما در اصل اگر برند خوبی انتخاب کردید اصلاً جای نگرانی نیست و این یک خاصیت طبیعی فرش اکریلیک است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>