اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پشم مرینوس


پارچه پشم مرینوس (Merino Wool Fabric) چه نوع پارچه ای است؟

پشم مرینوس یکی از محبوب ترین مواد پارچه ای جهان به شمار می آید. پشم مرینوسی که از گوسفندان مرینوس گرفته می شود ارزان و بادوام است و همین امر بر جذابیت آن می افزاید. پشم مرینوس نیز مانند سایر انواع پشم بسیار جاذب است، در برابر آب مقاومت دارد و عایق خوبی محسوب می گردد؛ همین امر باعث می شود که پارچه های ساخته شده با این نوع پشم برای ساخت لباس های زیری که در زیر لباس های زمستانی پوشیده می شوند، مناسب باشند.

پارچه مرینوس با توجه به نوع ساخت آن می تواند ظاهری نرم و بسیار لوکس و یا خراشیده که معمولا با نوع پشم در ارتباط است، داشته باشد. پشم مرینوس در انواع مختلفی وجود دارند، و پشم مرینوس بسیار ریز برای ترکیب با ابریشم یا ترمه مناسب است.

تاریخچه پشم مرینوس

گوسفندان مرینوس ابتدا در قرون 12 و 13 در مناطق جنوبی اسپانیا ظاهر شدند. خاستگاه گوسفندان مرینوس مورد مناقشه است؛ برخی از محققان بر این اعتقاد هستند که این نژاد گوسفند از مراکش وارد شده و برخی دیگر ادعا می کنند که گوسفندان مرینوس در نتیجه پرورش انتخابی بین گوسفندان اسپانیایی و قوچ های مراکشی به وجود آمده اند. آنچه واضح است این است که گوسفندان مرینوس، ویژگی های مشابه نژادهای گوسفند اروپایی و عربی دارند. بدیهی است که این گوسفندان با دقت پرورش داده شده اند تا بهترین الیاف ممکن را به بار بیاورند.

در دوران تصرف اسپانیا توسط مسلمانان، زیاد از تولید پشم استقبال نمی شد و اولین سوابق تاریخی که به صورت قطعی به پشم مرینوس اشاره دارد به اوایل قرن 15 میلادی بر می گردد. آزمایش های ژنتیکی اخیر نشان می دهند که گوسفندان مرینوس نتیجه تلاقی های بیشمار نژادی بین گوسفندان چورو (churro) اسپانیایی، گوسفندان پشم دار ایتالیایی و حتی گوسفندان انگلیسی هستند؛ اما کاملاً مشخص نیست که این تلاقی های نژادی در چه برهه ای از تاریخ رخ داده است. صرف نظر از خاستگاه دقیق گوسفندان مرینوس، این نژاد اهلی و پشمی تقریباً به تنهایی مسئول تبدیل اسپانیا به رقیب مستقیم انگلیس در بازار پشم اروپا تا پایان قرن پانزدهم بوده است.

در طول قرن شانزدهم، پشم انگلیسی بیشتر به مصارف خانگی اختصاص یافت و بازرگانان اسپانیایی پشم مرینوس توانسته بودند تقریباً بازار پشم اروپا را در انحصار خود در بیاورند. هر ساله با تغییر فصل، چوپانان اسپانیایی گله های خود را از شمال به جنوب این کشور منتقل می کردند و صادرات پشم مرینوس همچنان بخش اعظم اقتصاد اسپانیا را اداره می کرد.

تا قرن هجدهم میلادی، صادرات گوسفندهای زنده از اسپانیا یک جرم بزرگ محسوب می شد. با این حال در سال 1723، بازرگانان اسپانیایی تعداد محدودی گوسفند مرینوس به سوئد صادر کردند و اندکی بعد روابط خانوادگی بین خانواده های سلطنتی انگلستان و اسپانیا منجر به صادرات تعداد زیادی گوسفند مرینوس به جزایر بریتانیایی شد. از این تاریخ به بعد، صادرات گوسفندان مرینوس به امری عادی تبدیل گردید و به سرعت اینگونه گوسفندان در سراسر اروپا پخش شدند.

امپراطوری مرینوس استرالیایی

جنگ های ناپلئون، صنعت پشم مرینوس را در اسپانیا نابود کرد و به صنعت تولید پشم در سایر نقاط اروپا نیز لطمه زیادی وارد نمود. درست قبل از ظهور ناپلئون، برخی از کارآفرینان باهوش، نژاد گوسفند مرینوس را در برخی از جدیدترین مستعمرات بریتانیا مثل آفریقای جنوبی و استرالیا گسترش دادند.

با وجود اینکه تجارت پشم مرینوس در آفریقای جنوبی هرگز به حجم قابل توجهی نرسید، اما گویا قرار بود تعداد ناچیز گوسفندان مرینوس که برای اولین بار به استرالیا صادر شدند، اقتصاد کل این قاره را تغییر دهند. تلاش های اولیه برای استعمار استرالیا فاجعه بار بود؛ اما در سال 1810، استرالیا بیش از 30000 گوسفند را در خود جای داد و این گله حیوانات به سرعت در مناطق نیمه گرمسیری و نیمه خشک این قاره تکثیر شدند.

پشم مرینوس در عصر حاضر

امروزه استرالیا بیش از 71 میلیون راس گوسفند را در خود جای داده است که تقریباً 53 میلیون راس از این گوسفندان از نژاد مرینوس هستند. با وجود اینکه گوسفندان مرینوس در سایر نقاط جهان مثل ایالات متحده هم پرورش داده می شوند، اما استرالیا پایتخت بی چون و چرای گوسفندان مرینوس جهان محسوب می گردد. اکثریت قریب به اتفاق پشم مرینوس جهان در استرالیا تولید می شود و تجارت پشم بخش قابل توجهی از اقتصاد صادراتی استرالیا را تشکیل می دهد.

استفاده از پشم مرینوس در طول قرن ها تا حدودی تغییر کرده است. در حال حاضر کمتر از پشم مرینوس برای لباس های رسمی استفاده می شود، و بیشتر این پشم برای تولید لباس های غیر رسمی و عایق مورد استفاده قرار می گیرد. پشم مرینوس علیرغم این که به صورت گسترده در دسترس است و نسبتاً ارزان می باشد، یکی از نرم ترین و لوکس ترین پارچه های پشمی جهان به شمار می آید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>