اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پارچه توری


پارچه توری چگونه تولید می شود؟

روش هایی که تولید کنندگان منسوجات برای ساخت پارچه های توری از آنها استفاده می کنند، غالباً براساس نوع پارچه توری مورد نظر بسیار متفاوت هستند. اما در هر حال روش تولید پارچه توری با جمع آوری نخ یا نخ بافندگی شروع می شود.پارچه های توری معمولا با نخ لیننی ساخته می شوند، اما گاهاً پیش می آید که لباس های توری گران قیمت با نخ های ابریشمی نیز تولید گردند.

نخ های لیننی از الیاف گیاه کتان و نخ های ابریشمی از پیله کرم های ابریشمی که بر روی درختان توت زندگی می کنند، گرفته می شوند.همان طور که تجارت پنبه هندوستان در قرن شانزدهم به سرعت در حال رشد بود، لباس های توری اروپایی که به نوعی این الیاف را به نمایش می گذاشتند روز به روز بیشتر می شدند؛ زیرا هم جالب بودند و هم قیمت کمتری نسبت به ابریشم داشتند. پنبه از غوزه های اطراف بذرهای گیاه پنبه گرفته می شود و خود متشکل از صدها الیاف ظریف است.

این روزها تولید کنندگان پارچه گاهی اوقات از الیاف مصنوعی برای ساخت پارچه های توری استفاده می کنند. پلی استر که متداول ترین نوع منسوج مصنوعی است، از مشتقات نفتی به دست می آید که از ترکیبی از مواد شیمیایی مصنوعی ساخته می شود. همچنین ریون و مشتقات آن نیز از طریق خمیر چوب تولید می گردند.

وقتیکه تولید کننده نوع نخ یا نخ بافندگی مورد نظر خود را تهیه کرد نوبت به تولید پارچه توری می رسد. پارچه های توری معمولاً در سه نوع مختلف ساخته می شوند: روبان توری (ماسوره بافت)، توری سوزنی یا توری شیمیایی. هر یک از این روش های ساخت پارچه های توری خود دارای زیر گروه های متعددی هستند. ضمناً انواع مختلفی از پارچه های توری وجود دارد. بیایید جزئیات هر یک از روش های رایج ساخت پارچه های توری را بررسی کنیم:

روبان توری (ماسوره بافت)

تولید کنندگان برای تولید پارچه توری ماسوره بافت، تقریباً 20 ماسوره مختلف را با نخ ها پر می کنند. سپس این ماسوره ها روی بالشتکی که متصل به دوک است قرار می گیرند و از طریق آن تغذیه می شوند؛ در این مرحله با استفاده از سوزن، الگوی توری دلخواه بر روی بالشتک ایجاد می شود. اولین نسل از ماشین های خودکار تولید پارچه های توری از همین روش استفاده می کنند و به شکلی خودکار پارچه توری ماسوره بافت را در روندی مشابه (اما کارآمدتر) تولید می نمایند.

پارچه توری سوزنی

به نظر می رسد که توری سوزنی قبل از توری ماسوره بافت وجود داشته است. این نوع پارچه توری بسیار زیبا است اما تولید آن خیلی زمان می برد. در بیشتر موارد تولید کنندگان منسوجات با الصاق کردن نخ های هدایت کننده به یک زمینه سفت و پر کردن الگوی مورد نظر با کوک های ریز، پارچه توری سوزنی را تولید می کنند. هر چند که ماشین آلات مدرن تولید منسوجات می توانند پارچه های توری سوزنی را تولید کنند که تا حد زیادی شبیه این پارچه های دستباف باشند، اما حقیقت این است که هیچ جایگزینی برای پارچه های توری نفیس و دستباف وجود ندارد.

پارچه توری شیمیایی

تولید کنندگان منسوجات برای تولید پارچه های توری شیمیایی، الگوهای مورد نظر را بر روی نوعی از پارچه که در برابر مواد شیمیایی قلیایی مقاومتی ندارد، سوزن دوزی می کنند. سپس آن را در حمام مواد شیمیایی قرار می دهند تا پارچه پایه حل شده و فقط الگوهای توری سالم باقی بمانند. هر چند که دوختن پارچه های توری شیمیایی راحت تر است اما این نوع توری ها هرگز مثل پارچه های توری سوزنی و ماسوره بافت با کیفیت نیستند.

پارچه توری چه کاربردی دارد؟

پارچه های توری معمولاً برای تزئین به منسوجات دیگر اضافه می شوند. مثلا لباس های عروس اغلب با پارچه های توری مزین می شوند؛ همچنین افزودن پارچه های توری به سایر لباس های رسمی و غیر رسمی زنانه نیز نسبتاً معمول است. علاوه بر اینکه دیدن پارچه های توری در لباس های زیر زنانه نسبتاً عادی است، گاهی اوقات می توان پارچه های توری را در دستکش ها، جوراب ها و ژاکت های زنانه نیز مشاهده کرد.

در خارج از دنیای پوشاک، تزئین کالاهای خانگی با پارچه های توری نیز بسیار رایج است. یکی از نمادی ترین کاربردهای پارچه توری، استفاده از آنها در دستمال های سفره است که ابتداً به عنوان زیر فنجانی استفاده می شدند. ضمناً استفاده از توری برای تزئین بالش، پتو، سفره و آباژور همواره متداول بوده است.
از آنجاییکه پارچه های توری بسیار ظریف هستند از آنها برای اهداف صنعتی استفاده نمی شود. در عوض هدف اصلی از استفاده از این پارچه ها این است که سایر محصولات منسوج و وسایل دکوری منزل زیباتر و جذاب تر به نظر برسند.

پارچه توری در چه مناطقی از جهان تولید می شود؟

چین بزرگ ترین تولید کننده محصولات نساجی در سراسر جهان محسوب می شود، بنابراین پرکارترین کشور در زمینه تولید پارچه های توری نیز به حساب می آید. این پارچه در اصل منشاء چینی ندارد و همچنان پارچه های توری حیرت آور و بسیار زیبا در اروپا تولید می شوند.

کارخانه های خاصی در فرانسه و هلند قرن هاست پارچه توری تولید می کنند؛ ایتالیا نیز همچنان موقعیت خود را به عنوان یک تولید کننده مهم پارچه های توری حفظ کرده است. کارخانه های آمریکایی نیز مقادیر کمی از این منسوجات زیبا و ظریف را تولید می کنند.

هزینه پارچه توری به چه صورت است؟

پارچه های توری معمولاً به دلیل پیچیدگی ساختارشان قیمت بالایی دارند؛ خصوصاً پارچه های توری دستباف مثل پارچه های سوزنی معمولاً بسیار گران هستند. قیمت پارچه های توری بسته به روش تولید آنها و مواد اولیه مورد استفاده برای تولید آنها بسیار متفاوت است؛ به گونه ای که پارچه های توری که با الیاف ابریشمی ساخته می شوند گران ترین نوع پارچه توری محسوب می شوند. پارچه های توری پنبه ای و لیننی در رده بعدی قرار دارند و نهایتاً رده سوم این لیست در اختیار پارچه های توری مصنوعی است که مقرون به صرفه ترین نوع این پارچه ها به شمار می آیند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>