اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پارچه کرپ

پارچه کرپ چه نوع پارچه ای است؟

کرپ (Crepe) یک روش بافت یا به عمل آوری پارچه است که بافت سه بعدی موجدار منحصر به فرد را حاصل می کند. پوشاک و دیگر منسوجات ساخته شده با پارچه کرپ معمولا ظریف هستند و برای کاربردهای تشریفاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

معمولا پارچه کرپ در عزاداری ها توسط زنان در بسیاری از فرهنگ های غربی پوشیده می شود، اما امروزه این عمل تا حدی از مد افتاده است. دیگر فرهنگ های سراسر جهان، انواع مختلفی از پارچه کرپ را در تولید منسوجات خودشان گنجانده اند و در بسیاری از حالت ها، پارچه کرپ رایج به همان شیوه ای که برای صدها سال بافته شده است، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه پارچه کرپ

پارچه کرپ در تمدن شهرنشینی انسان، مبدا مشخصی ندارد. چون مفهوم استفاده از کرپ بسیار ساده است، لذا بسیاری از فرهنگ ها، گونه های این پارچه را در یک مرحله از توسعه یا در زمان دیگری اتخاذ کرده اند. مثلا کرپ هنوز توسط زنان ارتدکس یونانی برای عزاداری مورد استفاده قرار می گیرد و فرهنگ های مختلف شبه جزیره هند، کرپ را برای تولید پوشاک معمولی به کار می برند.

کرپ در غرب در طول قرن نوزدهم میلادی در خارج از لباس های عزاداری به محبوبیت دست پیدا کرد. در فاصله زمانی کوتاهی، شرکتی به نام Courtaulds تقریبا به تولید کننده غالب کرپ در بازار تبدیل گردید. با گذشت سال ها، این شرکت شاخص در مورد شیوه های مختلف بافت و مواد کرپ به آزمایشات زیادی پرداخته است.

پارچه کرپ امروزی

امروزه از کرپ معمولا در مد سطح بالا (high fashion) و دیگر انواع طرح پوشاک تزئینی استفاده می شود. مدتی است که دیگر پارچه کرپ برای لباس عزاداری به کار برده نمی شود، بنابراین امکان استفاده از این منسوج به خارج از کاربردهای سنتی آن فراهم شده است. کرپ که اغلب با دیگر انواع و بافت های پارچه ترکیب می شود، حاوی یک بافت نوری منحصر به فرد است که باعث می گردد تا در لباس های سبک بسیار مفید باشد.

کلمه کرپ در قرن بیست و یکم دارای ابهامات زیادی است، چون می تواند به تعداد زیادی از انواع مختلف پارچه بافته شده اشاره داشته باشد. امروزه حتی می توان گفت که این پارچه، معنای اصلی خوش را از دست داده است و به نوعی پارچه ریز اشاره دارد. به نظر تعریف مدرن برای کرپ مناسب تر باشد، چون از محصولات نساجی ایمن و ارگانیک تا حد ممکن پشتیبانی می کند.

پارچه کرپ چگونه تولید می شود؟

طیف گسترده ای از فرآیندهای مختلف ممکن است برای تولید منسوجات اصلی استفاده شده در پارچه کرپ به کار رود. تنها ویژگی متمایز این نوع از منسوج به بافت آن بر می گردد، بنابراین صرف نظر از تولید آن با الیاف طبیعی یا مصنوعی، طراحان و تولید کنندگان منسوج از روش های مختلف بی شماری برای ایجاد یک تأثیر که بتواند به عنوان کرپ پذیرفته شود، استفاده می کنند.

نخ کرپ از طریق فرآیندی به نام تاب دادن زیاد تولید می شود که این فرآیند از تاب دادن الیاف منسوج استفاده شده در تولید نخ که نسبت به حالت معمول، سفت تر هستند، تشکیل شده است. علاوه بر این، تاب های متناوب S و Z برای ایجاد نخی که بافت سرزنده متمایز دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. این تاب های متناوب به نام تاب های دست راست و دست چپ نیز شناخته می شوند. این تکنیک های ریسندگی متناوب، بدون توجه به نوع پارچه ای که به کار می رود، باعث تولید نخ کرپ می گردند.

وقتی نخ کرپ تولید گردید، ممکن است برای تولید لباس، تحت رنگ آمیزی، به عمل آوری، و ریسیده شدن قرار گیرد. در بعضی از حالت ها، تولید محصولات کرپ نهایی ممکن است در همان تأسیساتی که نخ ریسیده شده است، انجام گیرد، اما معمولا کار بین دو شرکت مجزا تقسیم می شود.

پارچه کرپ چه کاربردی دارد؟

پارچه کرپ به دلیل ماهیت ظریفی که دارد، معمولا در تولید روسری، لباس های مهمانی شبانه و دیگر انواع لباس سبک وزن مورد استفاده قرار می گیرد. کرپ پشمی نسبت به کرپ ابریشمی، دوام بیشتری دارد. این مسئله باعث شده است تا این نوع پارچه بتواند برای کاربردهای حاوی وظایف سنگین، مانند ژاکت ها و لباس های زنانه به کار برده شود.

کرپ مصنوعی ممکن است در بعضی از حالت ها، دوام بیشتری داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که بیشتر پارچه های مصنوعی، قابلیت اشتعال بالایی دارند، در حالی که بسیاری از الیاف طبیعی، به خصوص پشم در برابر شعله مقاوم هستند. پوشاک کرپ تولید شده از طریق ابریشم و پشم از راحتی بسیار زیادی برخوردار هستند، اما فراموش نکنید که حتی تولید کرپ از طریق پشم لوکس آلپاکا و دیگر انواع پشم بسیار نرم نیز امکان پذیر است.

یکی دیگر از کاربردهای متداول پارچه کرپ به تولید لباس های زنانه بر می گردد. این پارچه روی دیگر منسوجات از خوش قوارگی خوبی برخوردار است و وقتی به بدن چسبیده می شود، معمولا نوعی حس جذاب و گیرا را برای فرد به وجود می آورد. با این حال، لباس های معمولی که هر روز پوشیده می شوند، معمولا به صورت کرپ به عمل آوری نمی گردند. این پارچه فانتزی معمولا برای گرفتن عکس های فشن، لباس های عروسی، پارچه های فاخر و دیگر لباس های محیط باکلاس مورد استفاده قرار می گیرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>