اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پارچه ایکانیل

چه تفاوتی بین انواع مختلف پارچه ایکانیل وجود دارد؟

شرکت Aquafil در حال حاضر دو نوع از الیاف ایکانیل را تولید می نماید:

الیاف فرش ایکانیل (Econyl Carpet Fiber)

هر چند که الیاف منسوج ایکانیل، تحسین زیادی را در صنعت نساجی کسب نموده است، اما تعدادی از مصرف کنندگان آگاه به مسائل محیط زیستی در مورد محبوبیت این پارچه در کاربردهای مربوط به تولید فرش، اطلاعات چندانی ندارند.شرکت Aquafil با طیف متنوعی از تولید کنندگان فرش سراسر دنیا در حال همکاری است. امروزه ایکانیل به عنوان الیاف فرش، جایگزین نایلون سنتی گردیده است و به انتخاب اصلی بسیاری از شرکت های این حوزه تبدیل گشته است.

الیاف نساجی ایکانیل (Econyl Textile Fiber)

نخ نایلون 6 برای تولید الیاف نساجی ایکانیل بسیار شبیه به نخ استفاده شده برای تولید الیاف فرش است، اما این الیاف نساجی شرکت Aquafil برای کاربردهای تولید لباس، نرمتر و از تناسب بیشتری برخوردار است. همانند نایلون معمولی، این الیاف پوشاک می تواند با بازدارنده های شعله و دیگر به عمل آوری های مهم رنگ آمیزی و فرآوری شود.

پارچه ایکانیل چه تأثیری بر روی محیط زیست دارد؟

مزایای زیست محیطی ایکانیل، سئوال بر انگیز است. تولید این پارچه به استفاده از ضایعاتی نیاز دارد که در صورت عدم استفاده، ده ها یا قرن ها جهت تجزیه شدن یا تبدیل کردن آنها به پارچه مفید باید وقت صرف نمود. این روش مانع از تجمع محصولات نایلونی در محل های دفن زباله و اقیانوس ها می شود و به کاهش مشارکت میکرو الیاف در آلودگی منابع آب کمک می نماید.

ایکانیل مسائل مرتبط با تولید نایلون جدید را نیز برطرف می کند. اجزاء اصلی نایلون معمولی، هگزا متیلن دی آمین (hexamethylenediamine) است که از سوخت فسیلی مشتق می شود. طرفداران حفظ محیط زیست، مضرات محصولات سوخت فسیلی بر روی محیط زیست را محکوم می کنند، اما پارچه های مشتق شده از نفت، مانند نایلون، در روش های کمی متفاوت بر روی محیط زیست آسیب وارد می نمایند.

دستیابی به نفت خام و زغال سنگ به اکوسیستم های محلی آسیب می زند و پالایش سوخت های فسیلی، مواد سمی متنوعی را به محیط زیست وارد می کند. علاوه بر این، فرآیند استفاده شده در جداسازی هگزا متیلن دی آمین و تولید نایلون، مواد سمی بیشتری که به ندرت به صورت مؤثر دفع می گردند را تولید می کند.

با استفاده از مواد بازیافت شده، تولید ایکانیل باعث از میان بردن جنبه های مخرب زیست محیطی تولید نایلون می گردد. با این حال، ایکانیل همانند نایلون اغلب رنگ آمیزی می شود و بیشتر رنگ های پوشاک، برای انسان ها و محیط زیست مخرب و سمی هستند.

زیست تخریب پذیری

آنچه که تولید ایکانیل نمی تواند آن را رفع کند، عدم زیست تخریب پذیری نایلون است. همانند دیگر پارچه های مشتق شده از سوخت فسیلی، ایکانیل نیز زیست تجزیه پذیر است و مواد اصلی بازیافت شده این منسوج تأثیری در تجزیه شدن این پارچه ندارند. پارچه های دور انداخته شده ایکانیل همانند نایلون در اکوسیستم های آبزی و زمینی جمع می شوند و موجب بحران میکرو الیاف می گردند که به سرعت کیفیت آب آشامیدنی و کشاورزی سراسر دنیا را کاهش می دهند.

هر چند که الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم، بعد از گذشت چند سال تجزیه می شوند، اما محققین مطمئن نیستند که دقیقا چه مدت طول می کشد تا پارچه های مصنوعی تجزیه گردند. همچنین بیشتر برآوردهای انجام گرفته قابل قبول نشان می دهد که زمان زیست تخریب پذیری پارچه های مصنوعی، حدود 100 الی هزار سال است. مدتی پس از اینکه بشر، تولید پارچه های مصنوعی را متوقف نمود، این منسوجات همچنان به مسدود کردن اکوسیستم ها ادامه می دهند و منجر به فجایع زیست محیطی می گردند.

سمی بودن

تولید نایلون به شدت سمی است. هر چند تولید نایلون بدون آسیب زدن به کارگران امکان پذیر است، اما بیشتر تولید کنندگان نایلون در کشورهای جهان سوم واقع شده اند که چندان به مسائل حفاظت از کارگران اهمیت نمی دهند. همچنین شرکت های بین المللی تا حد ممکن دستمزدهای کارگران را پایین می آورند.
اطلاعات کاملی در مورد فرآیندهای استفاده شده برای تولید ایکانیل در سایت این منسوج وجود ندارد.

به گفته تولید کنندگان این ماده، "فرآیندهای پالایش و بازیابی رادیکالی" برای تبدیل ضایعات وینیل به ایکانیل مورد استفاده قرار می گیرد. پس به نظر می رسد که نایلون مذاب می گردد و به الیاف دوباره تبدیل می شود. با این حال مشخص نیست که تولیدات این فرآیند خود نیز باعث تولید ضایعات می شود یا خیر.

کلام پایانی

تولید کنندگان ایکانیل، محصولات خودشان را به عنوان بخشی از چرخه تجدید پذیر معرفی می کنند. طبق گفته شرکت Aquafil، تولید این پارچه موجب مصرف کردن ضایعات نایلون می شود، کاربرد آن را به الیاف نایلون تغییر می دهد، این الیاف را به محصولات نساجی تبدیل می کند و سپس این محصولات را برای بازیافت شدن دوباره مورد استفاده قرار می دهد.

همچنین فرض کردن این مسئله که تولید کنندگان ایکانیل می توانند هر پارچه ایکانیلی را برای تغییر کاربری مورد استفاده قرار دهند، غیر منطقی است. در واقعیت مدل تولید این پارچه تا حد زیادی به فرآیندی شبیه است که بخش کوچکی از ضایعات جهانی نایلون را دوباره مورد استفاده قرار می دهد، آن را به محصولات ایکانیل تبدیل می کند و سپس دور انداخته می شود.

شرکت Aquafil هر محصول ایکانیل تولید شده را دوباره مورد استفاده قرار می دهد، اما واقعیت این است که این پارچه همانند نایلون معمولی برای محیط زیست مضر است. تنها تفاوت تولید ایکانیل این است که مقدار کمی از ضایعات جهانی نایلون را دوباره مورد استفاده قرار می دهد و آنها را به الیاف جدید تبدیل می کند. تا زمانیکه تولید ایکانیل از تولید نایلون جدید سبقت نگیرد، مزایای کلی زیست محیطی این منسوج، حتی اگر ذاتا بسیار مثبت تلقی گردد، باز هم منفی باقی خواهد ماند.

گواهینامه های موجود برای پارچه ایکانیل

در حال حاضر تنها تولید کننده ایکانیل، شرکت Aquafil است. این مسئله سبب شده است تا اظهارنظر در مورد گواهینامه هایی که ممکن است برای تولید کنندگان مستقل ایکانیل وجود داشته باشد، غیر ممکن گردد. با این حال، شرکت Aquafil در مورد گواهینامه های موجود برای ایکانیل تولید خودش در وب سایت رسمی این شرکت، اطلاعاتی را درج نموده است.

ایکانیل توسط DNV GL مورد تأیید قرار گرفته است. این سازمان یک نهاد دولتی ایتالیایی است که به محصولات گواهینامه ارائه می دهد. ایکانیل ساخته شده برای تولید فرش توسط شرکت Aquafil، از سوی Desso موفق به کسب گواهینامه Cradle to Cradle Gold شده است. علاوه بر این، ایکانیل از سوی OEKO-TEX، گواهینامه استاندارد 100 را نیز دریافت کرده است. چون ایکانیل یک الیاف مصنوعی است، لذا واجد شرایط دریافت گواهینامه ارگانیک نیست.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>